vieroitusoireita Seronilista!?

Olen nyt ollut kohta viikon syömättä Seronilia ja olo on aivan karmea! Päätä särkee, oksettaa,ahdistaa ja itkettää eikä mikään huvita.Välillä on kylmä ja välillä kuuma. Lisäksi päässä vähän sellaisia outoja tuntemuksia niinkuin elohiiriä... Onkohan tämä normaalia, lääkäri nimittäin väitti ettei riippuvuutta pitäisi tulla. Mullakin tuo annostus on aika pieni eli 20mg. Oon syönyt sitä reilun vuoden. Onko kokemuksia asiasta?
6726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

.....olen pari kertaa aikonut lopettaa seronilin käytön.Päätä on kuitenkin alkanut ihan kirjaimellisesti puristaan.Olen sitten alkanut käytön uudelleen. Kyllä vieroitusoireita tulee.

Äänestä
  • Joo olisi kiva tietää miten siitä myrkystä sitten eroon pääsee,tuota 20 mg ei oikein pysty puolittamaankaan. Kai se on lähdettävä apteekkiin tästä kun tuntuu että pää hajoaa...kai sitä sitten täytyy syödä loppuikä. Tuo meikäläisen lääkäri ei kylläkään ole mitenkään kannustanut lääkkeiden lopetukseen, kai meistä hulluista on vähemmän riesaa kun napsitaan lääkkeitä ja käydään välillä vain uusimassa reseptit.

    Äänestä

Olen käyttänyt joskus Seroniliä ja sittemmin lukuisia muita lääkkeitä. Kaikissa niissä on samanlaiset vieroitusoireet. Lähtee sellaisia ihme hermoimpulsseja otsasta ja menevät varpaisiin saakka, kaikki muut kuvailemasi. En halua pelotella mutta itse en päässyt noista oireista koskaan eroon vaikka edelleen syön lääkkeitä, ennenkuin tulin raskaaksi. Nyt kun odottelen esikoistani, oireet ovat jostain syystä kadonneet. Mulla oli lukuisista lääkkeistä ja vaihteluista elimistö vissiin niin sekaisin, että fyysiset oireet olivat lopulta tosi ikäviä. Mutta tämä on siis yksilöllistä, olen muutenkin tosi herkkä!

Äänestä
  • hei! eikö kyseinen lääke pidä lopettaa asteittain.mulla onnistunnut tosi hyvin aikanaan,ainut et edelleen syön sitä,.

    Äänestä

muistanut lopettaa lääkkeen käytön asteittain? Itse olen syönyt seronilia (20mg) yli vuoden, ja nyt yritän lopettaa sen käytön pikkuhiljaa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että nyt parin viikon ajan otan lääkkeen joka toinen päivä, sitten joka kolmas jne. Mielialalääkettä ei saisi koskaan lopettaa yhtäkkiä, koska se aiheuttaa vieroitusoireita ja voi muutenkin pahentaa oloa.

Äänestä

oon syönyt sernil 60 kohta 4v hyvin toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taneli kirjoitti:

Olen nyt ollut kohta viikon syömättä Seronilia ja olo on aivan karmea! Päätä särkee, oksettaa,ahdistaa ja itkettää eikä mikään huvita.Välillä on kylmä ja välillä kuuma. Lisäksi päässä vähän sellaisia outoja tuntemuksia niinkuin elohiiriä... Onkohan tämä normaalia, lääkäri nimittäin väitti ettei riippuvuutta pitäisi tulla. Mullakin tuo annostus on aika pieni eli 20mg. Oon syönyt sitä reilun vuoden. Onko kokemuksia asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu