Sitruunan talvetus

Huonokasvinhoitaja

Heissan!

Sitruuna päätti alkaa pudottamaan lehtiään kuukausi sitten. Nimeltä mainitsematon henkilö päätteli sen johtuvan ravinteiden puutteesta ja antoi vajaa ruokalusikallisen substraalia vajaa mukillisen kanssa. Nyt sitruuna on pudottanut lehtiä enemmän. Johtuiko tämä lannoituksesta kasvukauden ulkopuolella. Pudonneet lehdet ovat hyvin voivan oloisia ja kauniin vihreitä. Sitruuna on vähän yli 30cm vajaa kolmen litran ruukussa.

Mitä teen. Apua!!! Pelastakaa mun sitruuna.

2

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taavipiiri

      Itselläni on siemenestä kasvamaan laitettuja sitruunoita muutamia ikkunalaudalla, isoin on joskus kesällä itänyt, nyt sellainen parikytsenttinen. Huolena oli, että kun niin hölmöön aikaan laitan kasvamaan, niin mitenkähän pärjäävät talven yli, kun sitruuna on muutenkin (internetin mukaan) huono sisäkasvi vaikka asuisi paikassa missä se kasvaa ulkonakin - jotain ilmavirrasta ja sen sellaista.

      Mulla on keskellä huonetta katossa 14W kasvilamppu joka on päällä puolesta päivästä ainakin sen kaksitoista tuntia päivässä, joten ehkä minun sitruunat, banaanit sun muut saa surkeen talvi-suomen auringon lisäksi jotain lisäapua, mutta kasvua voisi kyllä sanoa aika hemmetin hitaaksi verrattuna kesäaikaan. Riippuen miten ravintoköyhässä mullassa, ym asioista kuten valosta on aika hankala sanoa kannattaako sinun lannoittaa ko kasvia, mutta hyvä nyrkkisääntö on että lannoittaa kun kasvua tapahtuu, ja vähäistä kasvua sitten vähemmällä lannoitemäärällä. Lannoitin itse sitruunoitani ensimmäisen kerran pari viikkoa sitten ja muita kasvejani lannoitan talvisin jos niissä on riittävää aktiivisuutta (kasvua) näkyvissä ja tiedän että mullat alkaa olla jo heikossa hapessa.

      Tärkeämmäksi näkisin kastelun: sitruunoille ilmeisesti olisi aika hyvä antaa kuivahtaa kunnolla ennen kastelua, eritoten näin heikomman kasvun aikaan, ja sitten lorotella vettä ruukun läpi ihan useaan otteeseen että kastuu tasaisesti ja samalla käyttämättömät suola ym. muut jämät vähän vaihtuu (hyvä kastelusysteemi ihan kaikille ja aina jos vain viitsii roudailla kasveja lavuaarin luo). Liian märässä seisominen ei todellakaan ole juurille hyväksi jos kasvi ei käytä sitä vettä, eli: ei valoa, ei tehokasta haihtumista lehtipinnalta.

      Olen kuullut sitruunan omistajilta (siis joilla on useamman vuoden ollut sitrushedelmiä ruukussa), että talvisin tippuu lehtiä. Eli varmaan johtuu ihan valosta ja mahdollisesti kuivasta huoneilmasta. Itsellä sitruunat on pudotelleet vain pentuvaiheen lehtiään (ja sitä ne tekivät hyvänkin valon aikaan), aikuislehdet on hyväkuntoisia (ja isompia kuin luulin sitruunan tekevän) vaikka lämpöpatterin nousuvirtauksessa vähän hirvityksekseni heiluvatkin joskus... mutta toisaalta, minulla on kämppä täynnä kasveja ja ilmankosteuden olen saanut toistaiseksi pysymään suurimman osan aikaa viidenkymmenen paremmalla puolella.

      Osaan trooppisista kasveista kannattaa alusta alkaen suhtautua mahdollisina lyhyen ajan projekteina, sillä ne eivät vaan Suomen oloissa sovellu kotikasvatukseen kunnolla. Sain itse kaupasta ostetun kookospähkinän itämään, mutta... Nyt minulla on vastottain itänyt mango, mutta kun miettii sen olosuhdevaatimuksia, niin jokainen sen kanssa vietetty päivä on lahja :)

    • NäilläOnnistut

      Sitruunan/appelsiinin/greipin ja muiden sitrusten talvetusohje:

      -Valoisa ikkunalauta ja lisävalo jos talviaurinko ei paista osan päivästä suoraan ikkunasta sisään.

      -Ei saa olla patteria ikkunalaudan alla. Jos on niin haalea wanhanaikainen keskuslämmityspatteri on parempi.

      -Paras talvetuspaikka on wanha talo ja joku viileä vinttihuone.

      -Vaatii alle ruukkua reippaasti suuremman aluslautasen,sille soraa ja lautasella aina vettä. Ruukku itse ei saa seisoa vedessä. Aiheuttaa tuolloin juurimätää.

      -Kastellaan niukahkosti vasta silloin kun 2cm ruukun pinnasta on kuivahtanut.

      -Ei saa käännellä talvetimisen aikana. Jos käännät lehdet tippuvat. Ei jaksa kääntää lehtiä uudelleen valoon.

      -Lannotus 0.

      Kuulostaa hankalalta, mutta on totuttelukysymys :D
      Pitkää yhteiselämää sitrusten kanssa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe