Psykiatrisella osastolla oleminen

Ketä siellä on ollut? Auttaako yhtään mitään?
93305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitä tuolla osastolla tapahtuu?
Mitä siellä tehdään päivät pitkät?
Saako olla yksin omassa rauhassa?

Äänestä

Etukäteen en tiennyt mikä olisi osasto sairaalassa ja oikeastaan en tiennyt psykiatriasta paljonkaan. Puhe oli lääkärin kanssa mahdollisuudesta levätä osastolla kovaan kidutuspahoinpitelyyn huipentuneen työpaikkakiusaamisen jälkeen, että saisi vähän huilattua lapsiperheen arjesta ja saisi nukuttua.

Mistään huonoista kokemuksista ei välitetty tai mitään myötätuntoa ei osoitettua, vaan päinvastoin lytättiin ihmisenä. Kaikki pyrittiin kirjaamaan mielisairaudeksi osastolle menosta lähtien. Heti lääkärin "haastattelun" jälkeen käskettiin ottaa erittäin vahva lääke ja ilmoitettiin, että kyseessä on suljettu psykiatrinen osasto, jossa liikkumista on rajoitettu. Hoitaja aloitti kiusaamisen heti ja sanoi toiselle hoitajalle, että haastattelun viimeinen lause osoitti, että tällä potilaalla kyseessä on skitsofrenia.

Osastohoito oli pelkkää kovaa lääkitystä ilman hoitoa. Osastohoito oli siis pelkkää pahoinpitelemistä. Lisäksi oli säännölliset heräämiset, ruokailut ja hiljaisuus. Jokainen yö säännöllinen uni katkaistiin yksi tai kaksi kertaa käymällä kolistellen katsomassa huoneessa, vaikka mihin sitä kukaan vankilasta pääsisi karkaamaan keskellä yötä. Kyseessä oli jonkinlainen tarkoituksellinen unenhäirintä eli yksi kiusaamismenetelmä, jonka jälkeen uudelleen nukahtamiseen oli mahdollisuus saada unilääkettä.

Osastohoidon alkupuolella kyselin lääkityksistä ja niiden tarkoituksesta. Vastausta ei kerrottu. Kun sanoin lääkkeiden tekevän oireita, niin lääkitystäni lisättiin kostotoimenpiteenä. Minut vietiin ulos kävelylle (yksin ei saanut ulkoilla vankeuden alussa), jossa hoitaja vakuutti, että koululääketieteen mukaan psyykelääkkeillä ei ole mitään haittavaikutuksia. Myöhemmin tuoteselosteista on käynyt ilmi, että hoitaja valehteli.

Mitään psykologista apua ei tarjottu osastohoidon aikana varsinaisiin asioihin. Se oli vankila, jossa kyse oli pelkästä lääkityksestä ja hoitajien hölmöjen juttujen kuuntelemisesta. Minuunkin kohdistettiin muutamia ilkeilyjä, mutta joihinkin toisiin kiusaamista käytettiin huomattavasti enemmän ja törkeässäkin muodossa jopa ulkonäköä arvostellen. Se oli todella alhaista käytöstä ja saavat palkkansa vielä verorahoista. Jos siellä ei käytettäisi kemiallista väkivaltaa niin kyse olisi lapsellisuudesta, mutta koska kemiallinen väkivalta kuuluu kuvioon niin kyse on sadistisesta käytöksestä, täydellisestä epäsopivuudesta minkäänlaiseen hoitotyöhön.

Äänestä
  • Eli kokonaisuutena tyypillinen psykiatrinen kontrolli- ja rangaistusjakso laitoksessa. Hyvä, että olette osannut ottaa opiksi kerrasta. Jotkut masokistit käyvät käsittelyssä useamman kerran ennen kuin alkaa mennä viesti perillä.

    Psykiatria ei ole kohteen auttamista varten vaan tarkoitus on auttaa asianomaisen sidosryhmiä. Esimerkkinä vaikka koulu- tai työpaikkakiusaaminen. Kiusattu, henkisesti pahoinvoiva, leimataan, alistetaan ja hiljennetään kemiallisesti vaikutuksista, akuuteista tai pysyvistä, välitämättä. Psykiatrian kohdetta alistetaan ja hänelle ikään kuin näytetään kaapin paikka.

    Valtaosa ei tiedosta tai ymmärrä psykiatrian funktiota yhteiskunnassa ja ihmettelevät siksi miten "hoito on huonoa." Todellisuudessa mitään hoitoa ei ole tarkoitustakaan olla, eikä tule koskaan olemaan. Se ei ole psykiatrian tehtävä valtiossa.

    Äänestä

Ei varmasti auta. Siellä lääkitään aivovammaiseksi.

Äänestä

Jos puhutaan nykykieltä eikä sitä viestimis tekniikkaa mitä oli dinosauruksien aikana (jos ihmisiä oli silloin) niin kyllä psykoosi on olemassa. Ja osastolla saa apua kyllä jos osaa ottaa avun vastaan. Minä olen ollut osastolla ja sain apua. Osastolla pitää syödä jos haluaa parantua. Ruoka on siellä ihan hyvää ja sen ruoan koostumus on juuri sellainen että se ns. Väsyttää lääkkeen haittavaikutuksia. Maapallossa on niin paljon ärsykkeitä että ei me kaikki voida oppia yhdestä kerrasta ennakoimaan psykoosia ruokatottumuksilla ja elämän tavoilla ja voimme joutua satunnaisella huonolla tuurilla joutua osastolle. Jos olet psykoosissa niin kannattaa osastolla syödä sopivasti joka ruokailulla ja monipuolisesti kaikkea. Näin et tue elimistössäsi lääkkeiden haittavaikutuksia pidemmällä ajalla. On siinä systeemissä ajateltu hyvätkin puolensa.

Äänestä
  • "kyllä psykoosi on olemassa"

    Perustele psykoosi. Mikä se on? Todista objektiivisesti. Muussa tapauksessa voimme ajatella sinun levittävän psykiatrian propagandaa, miltä tekstisi vaikuttaa.

    Äänestä

Olen ollut 6 kertaa masennuksen ja itsetuhoisuuden takia. Yksi mikä auttaa osastohoidossa on säännöllinen päivärytmi, vaikka se saattaa tuntua tylsältä. Säännölliset ruokailut, päivällä voinnin mukaan aktiivisuutta ja lepoa ja yöllä rauhoittumista ja (toivottavasti) unta. Toinen mikä auttaa on sopiva lääkitys ja keskustelut hoitajien kanssa. Ohjelmaa ei ole jatkuvasti, joten aika voi tulla pitkäksi. Joitain ryhmiä on esim. liikunta, kädentaidot, rentoutus, keskustelu, ruuanlaitto ym. Kävelyllä ja harrastuksissa ym. voi käydä, jos se on mahdollista oman turvallisuuden kannalta. Olen voinnin mukaan lukenut, tehnyt käsitöitä, ristikoita. Vieraita saa käydä. Olen jutellut muiden potilaiden, keitetään kahvia, saunotaan ja on pelattu pelejä yhdessä, naurettukin. Yleensä ollaan kahden hengen huoneissa, aina ei ole mahdollista olla yksin. Sopiva toiminta auttaa välillä saamaan uutta ajateltavaa. Eihän siellä enimmäkseen kivaa ole mutta johtuu eniten siitä, että on itse niin huonossa kunnossa, ettei missään ole hyvä olla. Mutta parempi silti kuin haahuilla pitkin kaupunkia öisin miettien miten pääsisi hengestään.

Äänestä

Ei auta, työntävät sellasia lääkkeitä turpaan ettei kävelemään pysty.
Kannattaa alkaa polttamaan pilveä niin pahimmat sairaudet katoaa.

Äänestä

ei auta psykiatrian avulla sinusta voidaan tehdä psykoottinen hullu jos lääkäri niin päättää ja kaikki somaattiset vaivat leimata somatisaatio häiriöksi .Olet täysin avuton tätä koneistoa vastaan jos siihen joudut .Lääkkeillä voidaan aiheuttaa pysyviä vammoja mm. sydän infrakti ja sen jälkeen sen jäljet ovat fysiologisia muutoksia vuosikausia kunnes uuden infraktin jäljet on potilasvakuutuksessa myönnetään ,että sydämessä oli jo entiset jäljet. Meillä ei ole mitään valvontaa lääkäreillä vaan lääni antaa jonkin pienen huomautuksen .Tämä on tosi pelottavaa oikeuksiemme kannalta .Mielivaltaa ja ihmisyyden riistoa .Ei mitään uskoa psykiatriaan ,jolla voidaan tuhota ihmiselämä kenenkään siihen puuttumatta.Juhlapuheita ovat mielenterveystyön ylistäminen eikä vastaa todellisuutta .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jesuskristus88 kirjoitti:

Ketä siellä on ollut? Auttaako yhtään mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu