Suomessa kansa ei päätä

pettäjäpuolue.no1

Eduskunnan perustuslakivaliokunta äänesti Paavo Väyrysen kansalaisaloitteen nurin yksimielisesti. Valiokunta perusteli päätöstään sillä,että kansanäänestys koskisi kansainvälistä asiaa,joka edellyttäisi tarkempaa valmistelua. Valiokunta harkitsi päätöstä pitkään.

Mitä teki persujen kolmikko ? Kimmo Kivelä,Simon Elo ja Leena Meri oli yksimielisesti Väyrysen kansanäänestystä vastaan. Toisin sanoen tämä teki viimeistään selväksi sen ,että persujen puolueenjohto EI kannata kansanäänestystä eurosta, eikä eu:sta, eikä mistään muustakaan kansalaisia koskevasta asiasta. Puhutaan kyllä ,että ero eurosta ja eu:sta olisi hyvä asia ,mutta kun tekojen aika koittaa ,niin vastustetaan yksimielisesti kansanäänestyksiä ???

Samalla tehdään demokratiasta suuri vitsi ,johon kuuluu suora kansanäänestys . Mitään järkevää syytä ei ole kieltää kansanäänestyksiä. Britanniassa järjestettiin kansanäänestys ja kansa halusi muutoksen , mutta Suomessa kaikki koneistoa tervehdyttävät muutokset tullaan torppaamaan poliitikkojen yksimielisillä päätöksillä,vaikka he itse ovat puheissaan olleet demokratian kehittämisen kannalla ???

Me olemme tilanteessa ,jossa Eduskunta ja hallitus pelkäävät kansanäänestyksiä kuin mustaa ruttoa mitä he itse tuovat maahan. Demokratian vastustaminen on vankka askel kohti diktatuuria ja me olemme sillä tiellä. Kansanäänestysten kieltäminen ja sananvapauden rajoittaminen ilman yhtään järkevää perustetta ovat selkeitä merkkejä diktatuurista ja korruptiosta.

8

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • populisti.pettää.aina

      Britanniassa kansa äänesti populistien valheiden mukaan. Nyt ne lupaukset onkin sitten peruttu. Ähäkutti vaan.

      Antaa Briannian mennä, itsehän kärsivät. Suomen ei ole syytä toistaa samaa virhettä.

      • salaseurat-julki

        Katsotaan ketkä kärsivät. Pian se nähdään. Suomessa jo valtava enemmistö huomannut joutuneensa petetyksi. Keinottelijat voi leuhkia rikastumisillaan mutta pian tilanne muuttuu ja rosvot joutuvat tilille taloutemme tuhosta.Briteistä itsestään riippuu nyt miten toimivat. Tuskin ovat niin tyhmiä että jatkavat EUn keinottelua vaikka lähes puolet sitä vieläkin kannattaa.


      • kohtuullinen.vähemmistö
        salaseurat-julki kirjoitti:

        Katsotaan ketkä kärsivät. Pian se nähdään. Suomessa jo valtava enemmistö huomannut joutuneensa petetyksi. Keinottelijat voi leuhkia rikastumisillaan mutta pian tilanne muuttuu ja rosvot joutuvat tilille taloutemme tuhosta.Briteistä itsestään riippuu nyt miten toimivat. Tuskin ovat niin tyhmiä että jatkavat EUn keinottelua vaikka lähes puolet sitä vieläkin kannattaa.

        No, ei nyt sentään persuäänestäjät ole "valtava enemmistö", viidesosa äänestäneistä nyt sentään vain kuitenkin. Ja näistäkin osa ei ole tajunnut tulleensa petetyiksi.


    • tyhmä.väykkä
    • seli.seli

      Yhtään perusteltua syytä ei ollut aloitteen hylkäämiseen.

      • rahaatekoallasatomipappi

        Oliskos ihan järkevä syy sekin, että tuonakin aikana voidaan käsitellä jotain asiaa jolla on merkitystä eikä lopputulos ole jo etukäteen valmiiksi selvä kuten Väykän huuhaa aloitteessa, jonka takana hän ei kertonut itsekään olevansa.

        Väykältä tuo oli pelkkä populistinen mainostemppu joka olisi toteutettuna tullut maksamaan ja tuhlannut niitä valtion rahoja turhaan huuhaaäänestykseen kun nyt sattuu Väyrysen aktiivisesta politiikassa mukana olosta huolimatta olevan. VlTTU MIKÄ SIKA KOKO PELURI, helppo käsittää se kuinka vain IPUtallukoihin voi vedota tällaisella, muihin ei vedätys uppoa.


    • jäkä.jäkä

      Populisti on sellainen ,joka ei ala toteuttaa sitä mitä puhuu. Persut ovat todistelleet eu:n haitallisudesta joka käänteessä ,mutta kun tekojen aika koitti ,niin ei tehty ensinmäistäkään tekoa puheiden suuntaan vaan täysin päinvastoin. Ei ole mikään ihme ,että usko politiikkaan vähenee edelleen.

      Milloin väyrynen on sanonut ,että ei olisi oman aloitteensa takana ?

      • jos.on.asiaa

        Kun tuntee asiat ja seuraa mediaa tietää:
        http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/yle-vayrynen-ei-kannata-omaa-aloitettaan-euroerosta/5694942
        Jotta jäkätä aasi jossain muualla ja jätä politiikan länkytys johon sinusta ei selvästikään ole..

        jäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkäjäkä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      124
      3151
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1978
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1192
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      945
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe