Katkelma elämän vuoristoradasta - jossain toivo

Tsun4mi

28.11.2016
Aamu laulut kiljuen sain pienen väen matkaan. Itkin, kerroin heille rakastavani heitä. Sovittu oli ystäväni avusta aamutuimaan, hän olikin kännissä. Hätäratkaisut tunnemyrkyn siivittämänä kehiin, mukana häpeä ja itseinho siitä etten itse hoida omia asioitani. Viha sairauttani kohtaan. Kiitollisuus siitä, että matkan varrella on samaan suuntaan menijöitä. Lapsi on turvallisesti tarhassa ja toinen neitokainen osaavasti itsenäisesti koulussa. Puhelin meillä toimii turvallisuuden varmistelijana.

Tunnen rakastavani paljon. Koen, etten ole rakkaideni arvoinen. Tahtoisin antaa heille enemmän, mutta nyt olen taakkana hermojen pettävällä toiminnallani ja kiroan pahemmin kuin rantajätkä. Ja rakastan sitä miestä, rakastan sitä niin, että voisin upottaa tikarin rintaani. Hän sanoo olevansa tyhmä, omahyväinen ja minun pitäisi tietää mihin olen lähtenyt mukaan. Ei se tiedosta ole kiinni, se on siitä hetkessä olevansta tuskasta, jonka pettäminen ja hänen toimintamallinsa aiheuttavat. Hänen toimintansa saa minulle kovin arvottoman tunteen. Muutenkin tunnen olevani vain taakka ja kaikki asiat ovat kaaoksessa. Elämäni yli riehuu parhaillaan tsunami. Kadoksissa arjen hallinta, pian menetetty työ, pelko puskee pitämään kiinni lapsista, vaikka samalla kun äitiys pitää tiukasti kiinni, se myös huutaa minua ajattelemaan lasten parasta. Jos en ole lapsille sitä parasta. Pyyhkii pois kaikkea sitä mikä on minulle tärkeää ja merkityksellistä. Pyyhkii pois elämänhaluani. Tuhoaa kaikkea rakkaudellista ja kaunista jotka kannattelevat päiviäni. Olen erakoitunut, ahdistun nähdessäni ihmisiä. Ahdistun nähdessäni sääliä. Ahdistun kun en itse voi hoitaa asioitani, tai voin mutta se vaatii minusta enemmän mitä minulla on antaa asioille. Väsyn ja tulen ärtyneeksi. Tämä saa minussa aikaan raivokkaan suden, joka hampaillaan toruu pentujaan, ärähtää ja murisee. Kyllä tämä susi puolustaa omiaan vaikka hengellään, mutta kuitenkin kaikkina muina ainoika vetäytyy. Tuntuu, että olen piilossa pesäkolossa ja ei ole mitään täytettä tässä elämässä. Sisälläni huutaa suru ja halu päästä lepäämään. Tahdon viheltää elämän ironian säveltämän pelin poikki ja haihtua laatusikarin lailla ilmaan.
Pikkuväki syöksyi voimakkaan kannustamisen myötä iltahämärään harjoittamaan taitojaan. Monen monta kertaa toistoilla siivitin lähtöä ja patistin eteen päin. Eivät olisi halunneet, miksi heidän pitäisi. Jos vaan äiti mukaan tulisi. Olen väsynyt vääntämään, toistot saavat minussa aikaan vetistävät silmät ja tieto äidin tehtävistä joissa epäonnistun toistuvasti saavat minut vihaamaan. Vastoinkäymisissä ihmisen oikea luonto mitataan. Kuinka paskaksi muille muutun, kun viimeisillä voimillani rämeessä rämmin. Eristäytyminen kertoo jo paljon minäkuvastani, itsekkyydestäni. Olen itsekäs ja tahtoisin luovuttaa. Se hiipii nurkissani ja rakentaa muureja kuolon luolaani. Rakkaus valaisee muurien raoista. En kuitenkaa osaa kaikkia liinoja vetää kiinni ja perhanan pelko lasteni puolesta. Kiitollinen olen näistä pienistä enkeleistäni ja heille tahtoisin näyttää maailman suloiset salat, jakaa seikkailut. Pian saan tietää missä solukkoni menee ja mitkä ovat tulevaisuuden mahdollisuuteni hypätä takaisin oravanpyörään. Kaipaan kaameata arkeani. Odottavan aika on hyvin pitkä, jos ei ole mitään merkityksellistä tai mielekästä tekemistä. Nyt vain rakastan, odotan tulevaisuuteni nuotteja ja romantisoin luovuttamista.

0

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        442
        3214
      2. Missä kokoomuksen naiset?

        Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
        Maailman menoa
        1
        3012
      3. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        117
        2270
      4. Finland is now Petter place

        Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
        Maailman menoa
        2
        2055
      5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        18
        1994
      6. 177
        1963
      7. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        111
        1694
      8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        459
        1318
      9. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        149
        1290
      10. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        55
        1190
      Aihe