Kuluttaja asiamies on vetäny vivuksen oikeuteen ei kannata maksaa sinne mitään kun kuitenki menee nurin
http://www.kkv.fi/ajankohtaista/Tiedotteet/2016/kuluttaja-asiamies-vei-pikaluottoyhtio-4financen-markkinaoikeuteen/
vivus oikeuteen
17
230
Vastaukset
- yufyfjjjjjjvffc
Vivus kyllä ilmoittaa selkeästi takaisinmaksettavan määrän jo nettisivulla lainaa hakiessa. Todellinen vuosikorko on tosin ilmoitettu vain "tyypilliselle" lainalle, jonka määrä on 2010 euroa ja laina-aika 30 vrk. Jos haet jonkin muun suuruista lainaa tai lainaa lyhyemmällä laina-ajalla, ilmoitettu todellinen vuosikorko ei enää pädekään.
- holhottavatvauhdissa
Kävin mielenkiinnosta Vivuksen sivuilla. Etusivuilla iso laskuri, jossa näkyy oikealla todellinen vuosikorko esim. sille 2010€ lainalle. Sivua kun skrollaa muutaman sentin alaspäin niin tulee seuraava teksti: "Todellinen vuosikorko määrittyy seuraavasti: uusien asiakkaiden ensimmäinen laina on aina kuluton ja koroton. Ensilainan todellinen vuosikorko on täten 0 prosenttia. Vanhoille asiakkaille myönnetään aina 2010 euron laina. Esimerkki tyypillisestä 2010 euron lainasta: Laina-aika 30 päivää; Nostettava määrä 2010,00 euroa; Takaisinmaksueriä 1 kpl; Luottokorko 301,00 euroa; Takaisinmaksettava summa 2311,00 euroa; Luottokustannukset yhteensä 301,00 euroa; Todellinen vuosikorko 446,2 %."
Jos tuosta ilmoitetusta vuosikorosta ei ymmärrä, että saattaapi joutua maksamaan aikamoisia summia takaisin pahimmassa tapauksessa, niin saa syyttää itseään :D - jokohankohtaloppuu
Hallituksen pitäisi sanoa ehdottomasti EI tällaisien puljujen toimimiselle.
On liian paljon ihmisiä jotka viis veisaavat maksamisesta kunhan pääsevät kerran törsäämään.
Hallituksen ja eduskunnan pitää suojella kansalaisia. Myös vastuuttomalta velan otolta. Jos ei hyvällä, niin pahalla.- eivarmaanikinä
Minustakin jokainen ääliö, joka vielä nykypäivänä hakee pikavippejä, vaikka korot ym. on ilmoitettu kissankokoisilla kirjaimilla lafkan nettisivuilla, tulisi hakea edunvalvontaan. Rahankäyttöoikeudet pois moisilta.
Muuten sinänsä holhousmentaliteetti ihmetetyttää. Nämä samat pikavippien orjat ovat rööki suupielessä ja maha pystyssä nousemassa barrikaadeille, kun tupakanpolttoa taloyhtiöissä rajoitetaan, koska se on holhoamista ja eiköhän nyt jokainen tiedä miten toimia (omaa napaa ajatellen siis). Mutta sitten taas typerä ja vastuuton velkaantuminen onkin yhtäkkiä valtion vika, yhtään vastuuta ei ole kuluttajalla itsellään ja holhota pitäisi koko kansaa. Herätkää jo. Syyllinen löytyypi peilistä. - Hohhoijaaaa
eivarmaanikinä kirjoitti:
Minustakin jokainen ääliö, joka vielä nykypäivänä hakee pikavippejä, vaikka korot ym. on ilmoitettu kissankokoisilla kirjaimilla lafkan nettisivuilla, tulisi hakea edunvalvontaan. Rahankäyttöoikeudet pois moisilta.
Muuten sinänsä holhousmentaliteetti ihmetetyttää. Nämä samat pikavippien orjat ovat rööki suupielessä ja maha pystyssä nousemassa barrikaadeille, kun tupakanpolttoa taloyhtiöissä rajoitetaan, koska se on holhoamista ja eiköhän nyt jokainen tiedä miten toimia (omaa napaa ajatellen siis). Mutta sitten taas typerä ja vastuuton velkaantuminen onkin yhtäkkiä valtion vika, yhtään vastuuta ei ole kuluttajalla itsellään ja holhota pitäisi koko kansaa. Herätkää jo. Syyllinen löytyypi peilistä.Typerää ölinää. Ei olla samoja ihmisiä.
Pikavippifirmojenkin tulee noudattaa lakia ja silloin kun ne eivät sitä tee, ne viedään oikeuteen. Hyvä jos saadaan loppu näille riistofirmoille, jotka häikäilemättä käyttävät hyväksi ihmisten taloudellista ahdinkoa.
- toivottavastikaatuu
Tuo firma nyt on luultavasti pahin ryöstöfirma.
- eivarmaanikinä
Ja kuka pakottaa ottamaan vippiä sieltä? Korko on ilmoitettu, selvästi ja kiistatta. Missä siis vika jos menee tuon 2010€ luoton silti ottamaan?
- govivusgo
No on tää ainakin tuhat kertaa rehellisempi, kuin LAINASTO ja mafia perintä GOTHIA. Haukkuvat väärää puuta!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840