Mitä tehdä kun..

apuakysyvä

Mulle koulunkäynti on ollut yläasteesta asti vaikeaa. 9 luokalla jäin luokalleni mutta pääsin sen sitten juuri ja juuri läpi kun kertasin sen. Nyt olen ammattikoulussa ensimmäisellä luokalla, vaikka tänä vuonna pitäisi olla jo ammatti. Kävin viime vuonna yhtä alaa vuoden verran mutta se ei tuntunut omalta. Vaihdoin alaa toiseen jolla nyt olen, toivoen että tämä ala sitten nappaisi. Mutta ei. Nyt olen taas siinä pisteessä että minua ollaa erottamassa koulusta suurten poissaolo määrien takia. Tiedän että koulunkäynti on vain itsestäni kiinni, mutta tuntuu että en vain jaksa siellä käydä. Aikaisemmin syynä oli univaikeudet ja muutenkin elämäntilanne, mutta nyt syy on vain jaksamattomuutta. En haluaisi pettää vanhempieni odotuksia taas ja lopettaa koulua kesken, mutta jos niin tapahtuu, niin mitä vaihtoehtoja minulla sitten on? Pystynkö tekemään mitään töitä ilman koulutusta? Miten helposti pääsee esimerkiksi kuntouttavaan työtoimintaan? Saanko mistään rahaa, pystynkö asumaan omillani? Kertokaa omakohtaisia kokemuksia.

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OmatValinnat

      Itse kimpoilin työpaikasta ja kurssista toiseen 10 vuotta kun lukiossa opiskelumotivaatio jotenkin haihtui eikä se tuntunut tärkeältä. Nyt on tullut monenlaista työkokemusta ja koulutusta hankittua ja alkaa olla aika laajasti tietyt alat hanskassa, ja kyllä motivoituneelle työtä löytyy, koska luonnollista poistumaakin on. Asenne ratkaisee. Tuossa iässä on kaikilla harhaluulo että on kiire, ja että ei saa pudota muiden samanikäisten tahdista. Mitään kiirettä ei todellisuudessa ole. Mieti ihan rauhassa mitä haluaisit tehdä. Kouluihin kyllä pääsee noudattamalla hakuohjeita ja apua paperien täyttämiseen saa aina kysymällä esim. joltain virkailijalta. Itsekin haaveilen pitkistä lomista ja jouto ajasta, mutta pitkällä vapaalla huomaa aika äkkiä ettei se ole mielekästä ollenkaan. Ajattele jos elät vaikka 80 vuotiaaksi. Sinulla on 4-50 vuotta vielä aikaa olla työelämässä. Mikä hiton kiire se on heti saada ammatti? Joutoaika menee kyllä hukkaan, se on tullut nähtyä, mutta jos sitä on, niin kannattaa yrittää nauttia siitä ja miettiä mitä oikeasti haluaisi tehdä, mistä tulee iloiseksi, esim. haluaako olla vuorovaikutuksessa ihmisten kanssa? Riittääkö se? Sitten esim. kaupan myyjänä olo voisi täyttää tarpeesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      910
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      807
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe