Mutta vain suruille, koska ilmoitus vain muumiksi: http://tresmeder.fi/hyresbostader
Huh mitä kielierottelua!
Huh mitä kielierottelua!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Tätä vähän odotellutkin. Huomenna lähtee kirje tasa-arvovaltuutetulle.
Turha toivo, koska kaikille on opetettu ruotsin kieli. Tasa-arvovaltuutettu toteaa, ettei oppimattomuudelle voi mitään. Se on geneettinen ongelma eikä tasa-arvo-ongelma.
Maassa on 30000 irakilaiset jotka tulivat viime vuonna joille ei ole opetettu ruotsia. En usko että tasa-arvovaltuutettua naurattaa kauheasti kun kerrot että se johtuu irakilaisista geeneistä että nämä eivät osaa ruotsia.
Freukka se elää ja voi hyvin surujen ajatuksissa.
Suomessa ei pelätä että ruotsinkieliset etääntyvät suomenkielisistä koska he eivät ikinä ole olleetkaan meidän keskuudessamme. Siksi ruotsin kieltä ei Suomessa kuule eikä tarvitse.
Ruotsinkielisille on omat koulut, yliopistot, nuorisotalot, korttelit, siirtolapuutarhat, ylioppilaslautakunta, terveyskeskukset, vanhainkodit, hautausmaat ja jopa paikkakunnat ym. Kuinka siis voisimme olla kaksikielinen maa kun ihmiset on jaettu kielen mukaan omiin yksikielisiin yhteisöihinsä, aivan kuten ennen apartheidin Etelä-Afrikassa?
Ruotsinkielinen saa mennä suomen kieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsin kieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä.
Keinotekoinen kaksikielisyys on silkkaa apartheidia.
Ole hyvä:
Victoria Quarter
Foundation Kolme Blacksmith laatu vuokra-asuntojen naapurustossa Victoria Jätkäsaaren valmistuttua 01 joulukuu 2016.
Jokaisessa asunnon ovat parketit, laadukas keittiö ja kylpyhuone, ilmajäähdytys ja laajakaista. Ylimmän kerroksen saunaosasto ja pesutupa. Ympäristössä on showroom suoraan hissillä pääsy naapuruston.
Ja ei kuin hakemus vetämään. Samasta lähteestä valmis hakemus:
Heipparallaa,
Jag finnig Fenno gay och jag vill skapa kämppiinne. Kiss my ass.
Onnea matkaan ja uusien suhteiden solmimiselle.
Kuvitelkaapa, että perustettaisiin asuinalue vain suomenkielisille suomalaisille?
Kyllä syntyisi valtamediassa ja svekopoliitikoissa valtava meteli!!!
Vain susuille varattu asuntoalue tuomittaisiin oitis rasismiksi, varsinkin svekotahojen toimesta.
Etninen alkuperä
Minua on syrjitty etnisen taustani perusteella. Mitä teen?
Vastaus: Syrjintä etnisen alkuperän ja kansalaisuuden perusteella on kielletty yhdenvertaisuuslaissa. Yhdenvertaisuuslakia valvoo yhdenvertaisuusvaltuutettu ja työelämässä tapahtuneen syrjinnän osalta työsuojeluviranomaiset (aluehallintoviranomaiset, AVI), joiden puoleen voit kääntyä, jos epäilet, että sinua on syrjitty etnisen taustasi vuoksi.
https://www.tasa-arvo.fi/usein-kysyttya
Yhdenvertaisuuslaki
8 §
Syrjinnän kielto
Ketään ei saa syrjiä iän, alkuperän, kansalaisuuden, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, poliittisen toiminnan, ammattiyhdistystoiminnan, perhesuhteiden, terveydentilan, vammaisuuden, seksuaalisen suuntautumisen tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella. Syrjintä on kielletty riippumatta siitä, perustuuko se henkilöä itseään vai jotakuta toista koskevaan tosiseikkaan tai oletukseen.
Välittömän ja välillisen syrjinnän lisäksi tässä laissa tarkoitettua syrjintää on häirintä, kohtuullisten mukautusten epääminen sekä ohje tai käsky syrjiä.
10 §
Välitön syrjintä
Syrjintä on välitöntä, jos jotakuta kohdellaan henkilöön liittyvän syyn perusteella epäsuotuisammin kuin jotakuta muuta on kohdeltu, kohdellaan tai kohdeltaisiin vertailukelpoisessa tilanteessa.
11 §
Erilaisen kohtelun oikeuttamisperusteet
Erilainen kohtelu ei ole syrjintää, jos kohtelu perustuu lakiin ja sillä muutoin on hyväksyttävä tavoite ja keinot tavoitteen saavuttamiseksi ovat oikeasuhtaisia.
Erilainen kohtelu on kuitenkin oikeutettua siinäkin tapauksessa, että kohtelun oikeuttamisperusteista ei ole säädetty, jos kohtelulla on perus- ja ihmisoikeuksien kannalta hyväksyttävä tavoite ja keinot tavoitteen saavuttamiseksi ovat oikeasuhtaisia. Tätä säännöstä ei kuitenkaan sovelleta, kun kyse on:
1) julkisen vallan käytöstä tai julkisen hallintotehtävän hoidosta;
2) itsenäisen ammatin tai elinkeinon harjoittamisen edellytyksistä taikka elinkeinotoiminnan tukemisesta;
3) koulutuksen, mukaan lukien erikoistumis- ja uudelleenkoulutuksen, tai ammatillisen ohjauksen saamisesta;
4) jäsenyydestä tai toiminnasta työntekijä- tai työnantajajärjestössä tai muussa järjestössä, jonka jäsenillä on tietty ammatti, taikka järjestön antamista etuuksista;
5) erilaisesta kohtelusta etnisen alkuperän perusteella.
13 §
Välillinen syrjintä
Syrjintä on välillistä, jos näennäisesti yhdenvertainen sääntö, peruste tai käytäntö saattaa jonkun muita epäedullisempaan asemaan henkilöön liittyvän syyn perusteella, paitsi jos säännöllä, perusteella tai käytännöllä on hyväksyttävä tavoite ja tavoitteen saavuttamiseksi käytetyt keinot ovat asianmukaisia ja tarpeellisia.
16 §
Vastatoimien kielto
Henkilöä ei saa kohdella epäsuotuisasti eikä hänelle kielteisiä seurauksia aiheuttavalla tavalla sen vuoksi, että hän on vedonnut tässä laissa säädettyihin oikeuksiin tai velvollisuuksiin, osallistunut syrjintää koskevan asian selvittämiseen taikka ryhtynyt muihin toimenpiteisiin yhdenvertaisuuden turvaamiseksi.
Hakemus sisään, jos kiinnostaa. Mikäli tulee hylätyksi, niin haaste asunto-osakeyhtiölle. Hyvät korvaukset tiedessa.
Visst får väl hyresväden välja sina hyresgäster ?
Virkamiestutkinnon ruotsilla pääsee sisään, vaikka onkin fennon näköinen, ugri, ja haisee pahalle, eikä osaa käyttäytyä..viirus-teatterin tiloihin, jollei ole muuta
Tuskin pääse, hakea voi mutta tiedossa on hakemuksen automaattinen päätyminen roskien joukkoon.
Hakijan tulee antaa dna-näyte, jos, dna:ssa on liikaa ugrietnisyyttä, hakemus hylätään
Snygga bostäder,inte säkert de allra billigaste hyrorna förstås.
En liten tvårummare början från 900 euro,tre rum och kök 1500...
Rätt så skäliga hyror i Helsingfors.
Visst vore det trevligt att utan rädsla tala svenska i trappuppgången.
Jos ruotsinkieliset aivan välttämättä haluavat ghettoutua Vicrtoria-kortteliinsa, niin ghettoutukoot minun puolestani. En oikein ymmärrä sitä, että jotkut suomenkieliset ovat loukkaantuneet tuosta ajatuksesta. Miten tuollainen kehitys veisi jotakin pois meiltä suomenkielisiltä?
Ruotsinkieliset ovat säätäneet lakeja joilla on tarkoitus tehdä suomenkielisten elämä mahdollisimman vaikeaksi. Hyvä puoli on se että näitä samoja lakeja voi käyttää myös ruotsinkielisten elämän vaikeuttamiseen. Sinänsä aivan sama jos haluavat asua suvun kesken.
Här föreslås hela tiden att svenskspråkiga själva bör sköta tjänster och service på svenska,när vi gör det som nu i Victoriakvarteret då duger det inte ?
Kerropa sitten oikein konkreettisin esimerkein, miten ruotsinkieliset ovat tehneet sinun elämäsi mahdollisimman vaikeaksi. Minäkin nimittäin olen suomenkielinen ja ei kukaan ruotsinkielinen minua uhkaa tms.
Du+är+säkert+en+riktigt+normal+finskspråkig+människa+(som+minst+95+%+av+finskspråkiga+)Det+att+man+kanske+vill+slopa+obligatorisk+skolsvenska+är+ok,men+inte+de+här+onödiga+påhoppen++mot+den+svenskspråkiga+befolkningen+och+svenska+språket+i+allmänhet.
Jag+skulle+också+vara+för+slopandet+av+obligatorisk+skolsvenska,+men+pga+att+som+du+säger+5%+av+finskspråkiga+är+spritt+språngande+galna+fanatiker+kapabla+att+göra+vad+som+helst+åt+oss+svenskspråkiga+måste+vi+tyvärr+skydda+vår+ställning+genom+lag+och+förordningar.+Dessa+fennon+förstör+för+resten+av+landets+befolkning+men+dom+är+för+trångsynta+att+fatta+det+själva.+Vi+skulle+inte+ha+denhär+absurda+situationen+om+det+inte+vore+för+fennona.
Efter+allt+jag+varit+med+om+skulle+jag+säga+det+är+hela+10%+som+är+sådana,+om+inte+mer.+Men+jag+har+kanske+haft+otur.
Miksi hurrit nimeävät kaiket korttelinsa Ruotsin monarkkien nimeen, seuraavaksi kait rakennetaan estella-kortteli?
Täytyy olla sekopäinen fenno, jos on katellinen Kvarteret Victoriasta. Helvetin huono asuinalue. Koko kaupunginosasta tulee oikea betonislummi. Victoria on ainoastaan yksi talo, jossa ai taida olla edes piha-aluetta erikseen. Voi helvetti niitä ihmisiä, jotka joutuvat muuttamaan Jätkäsaaren. Koko uudelle 20.000 asukkaan alueelle kulkeminenkin tulee olemaan yhtä helvetin tukkoista liikennöintiä. Kyllä oon onnen-poika täällä Savossa. On lääniä ja on vihreästä luontoa ja puhtaita järviä. Ruotsin kieltä täällä sais kuulua enemmän niinkuin muitakin kieliä. Ijänikuinen Savon murre on alkanut ottaa päähän. Taidan sittenkin muuttaa Jätkäsaaren.
Tai Daniel -kortteli.
Silvakvarteret först.
Kai se kuvastaa unelmaa siitä, että ruotsalaiset Suomen joskus uudestaan valloittaessaan rantautuisivat maahan juuri Jätkäsaaressa? Sitten Viktuurian valtakauden aikana. Tai ajattelevat, että toki tulevaisuudessa valtakunnan (Ruotsin, johon Suomi on liitetty) hallitsijalla on oltava oma kortteeri
Helsingforssissa. Kallen suhteen on toivo jo menetetty.
Ingen har förbjudit finskspråkiga att flytta dit.... Det är bara rösterna i fennonas eget huvud som säger så. Varenda fenno tycks vara skizofren.
Ruotsinkielinen ilmoitus rajaa pois kaikki muut hakijat. Että kyllä sinne vain hurreja päästetään.
Om man inte förstår vad det står i en svenskspråkig annons,då är det säkert bättre att hållas borta därifrån.
Umgänget med grannarna kan bli litet kylslaget.
Tottakait hurrit ajavat fennot ulos, kuin Sune-mummon buranakuurit, älä viitti veettuilla, idiootti, svedu tietää , bättretalande sen. Kyllä fenno tietää, kun loukataan, ihonväriin ja kielen suhteen, ei auta, että poskipääni ovat liian ylhäällä, jos olis ISIs, noutaja skall komma. Rasistit hirteen!
Homojen paratiisi.