Olen peliriippuvainen

Pelaaja79

Nyt vasta alan avahtua siihen, että olen peliriippuvainen. Olen vasta 19v, alkoi ihan pelikoneista joihin saattoi mennä muutamia kymppejä kuussa, pikkuhiljaa kympit vaihtui satasiksi. Myöhemmin kuulin kaveriltani netticasinoista joihin meni aluksi muutamia satasia kuussa. Nykyään tilanne on toinen, viimeviikon aikana meni 3000e ja tänään 1000e. kolme sadan euron pikavippiäkin tuli otettua pelaamiseen. Tili alkaa näyttää nollaa ja palkka tulee kahen viikon päästä. Ahdistaa, vituttaa, vihaan itseäni. Pelit on mun pakokeino muusta maailmasta, rakastan pelaamista, pelaan kun olen vihainen ja häviäminen vihastuttaa joten se on loputon kierre mulle. Sisimmässäni olen tiennyt pitkään olevani riippuvainen, mutta en ole sitä myöntänyt. Tämä valahtelu&salailu alkaa pikkuhiljaa riittämään. Olen ahdistunut. Haluan pois. Mietin vain rahaa, kaikki muu jää kakkoseksi. Perheeni ei näistä asioista tiedä, enkä voi heille kertoa, oli vain pakko avautua jonnekkin. Tarvitsen apua, mutten voi sitä mistään pyytää. Kokoajan tekee mieli pelata. Laskut kasaantuu, rahat loppuu. Apua. Tahdon irti tästä helvetistä, pää hajoaa.

3

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaeItsellesiApua

      kun summat ovat vielä noin pieniä! Ja mikä tärkeintä olet noin nuori! Et tahdo havahtua ongelmaan kun olet 30v ja pelivelkaa 100 000e.

    • Hei nimimerkki, pelaaja79

      Olen pahoillani tilanteestasi, mutta hyvä juttu on se, että olet huomannut ja myöntänyt itsellesi ongelmasi ja näet sen vakavuuden. Nimimerkki HaeitsellesiApua, sanoo nimimerkissään oleellisen; hae itsellesi apua ja pysy avun piirissä riittävän pitkään. Ahdistuksesi ja tunne pään hajoamisesta on ymmärrettävää, velkaa on alkanut tulla ja tili tyhjä, palkkapäivään pari viikkoa, voit huonosti, koet ettet voi kertoa perheellesi tilannetta... Nämä ovat aivan tyypillisiä peliongelmaisen tunnelmia, ja lisääntyvät sekä kasvavat ajan kanssa, ellet todellakin laita pelaamiselle pistettä.

      Soita Peluuriin, ilmaiset puhelut arkisin klo 12 - 18, siellä osataan neuvoa ja kertoa mistä voit hakea sieltä missä asut. Ensimmäinen kerta sekä siinä puhelussa kuten paikan päälle menemisessä on aina se vaikein. Tulet huomaamaan, että sinulla on paljon kohtalotovereita, valitettavasti. Vertaistuki ja muiden tsemppaaminen sekä ihan käytännön neuvot auttavat. Pelitön elämä on mahdollista!

      Tsemppiä ja reipasta mieltä,
      Pirkko-pappi

    • Pelasin25v

      Hae apua! Aloita tuonne peluuriin soittamalla tai etsi vaikka Googlela että missä on lähin pelurien vertaistukiryhmä (ga ryhmä). Tsemppiä. Sun velat on vielä hallittavissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2284
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1562
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1499
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1289
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      265
      1265
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1255
    Aihe