Moni on varmaan havainnut, että hopeakolikot ovat nostaneet kovasti arvoaan ja ovat ihan tyystin hävinneet markkinoilta. Varmaan on ymmärretty että hopeaa sisältävä kolikko on nyt eurokriisin aikaan kovaa valuuttaa.
Muutama satakiloinen säkki omassa kellarissa on varmassa tallessa ja käytössä vaikka pankit sulkisivat ovensa. Euron arvo voi sen sijaan romahtaa yhdessä yössä ja eihän sitä enää sitten kukaan huoli kun on itsessään arvotonta metallia. Tilisiirrollakaan ei olisi mitään arvoa, ei edes romumetalliksi kun on pelkkiä bittejä.
Sain vinkin sijoittaa näihin hopeakolikoihin jotka ovat myös virallista valuuttaa. Mistä voi ostaa? Markkinahinta on nyt noin 16,-/kpl.
Kiitos tiedosta jo etukäteen.
http://www.tavex.fi/?main=535&productID=1178
Mihin ovat hävinneet hopeakolikot?
4
369
Vastaukset
- Silver_dollar
Virallisen valuutan leimalla ei ole näissä kolikoissa muuta virkaa kuin aitoustodistuksena. Metalliarvohan ylittää nimellisen moninkertaisesti.
Ja myyntihintaakin riittää. Tavexilla on komea kate, kun myyntihinta on 75 % yli ostohinnan. Eikä Rasmussen ole juuri halvempi. Siellä kilon hopeaharkko maksaa 693 euroa, kun metallin markkinahinta on 495. Jollakin tavalla näiden liikkeiden pitää tietysti ansaita, mutta 40 % ylihinnalla ostettu hopea ei kyllä ole kovin hyvä sijoitus. Vaatii reippaasti nousua ennen kuin siitä saa omansa pois.
Jos näitä unssin kolikoita löytyy tosiaan 16 eurolla, kannattaa hakea kauempaakin. Se alkaa kuulostaa paremmalta kuin kotimaisten myyjien 25 - 27 euron hinnat. - Anonyymi
Kuka vajukki ostaa tavexilta yhtään mitään kun voi vaikka saksasta tai virosta tilata kotiin huomattavasti edullisempaan hintaan.
- Anonyymi
Ja kauppoja on pilvin pimein, EU alueella tavara liikkuu kyllä vapaasti.
- Anonyymi
Kolikot ovat yksi hyvä tapa huijata tyhmiä.
Montakohan miljoonaa käytännössä lähes arvotonta "juhlakolikkoa" Suomen rahapaha myi tyhmille "sijoittajille"? Ja tietysti kaasuttiivissä muovipakkauksessa, jotta niiden "arvo" säilyisi satoja vuosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372736Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61967- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos77881EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta101828Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684