Sipilä ja Soini sensuurin asiamiehinä

SOS-pimennysverho

20

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväsipilä

      Ylen voisi lopettaa kokonaan, ei luottamusta löydy täältäkään sitä kohtaan.
      Kyllähän asia on niin, miten niistä asioista puhutaan. Ensinnäkin asiassa täytyy olla totuus, eikä juoruja ja luuloja uutisoida.
      Sipilänkin juttu on kesken, tyhjää siitä vaahtoaa ja uutisoi, ennen kuin on tutkittu loppuun asti.
      Nykyisin on myös tämä lööppikulttuuri, oli asiassa sitten päätä tai häntää, lööppi tehdään kunhan vain klikkauksia tulee, sitten pyydetään anteeksi perättömiä juttuja, jos pyydetään.
      Enemmän Sipilään luotan ja uskon kuin yleen.
      Yleissilmäyksen kirjoitteluihinkin tehden, en ihmettele, jos Sipilä on saanut taas kosolti tappouhkauksia ym. kivaa ihmisiltä.
      Aika paljon sekopäistä porukkaa on maassamme.

      • jepjepjalehmälentää

        Arvoisa Sipilän avustajaorja. Lopeta valehtelu. Kun se haisee kuin mätä kala.


      • A-Celle

        On näköjään Kekkosen ajan henkilöpalvonta kepussa vielä voimissaan.


      • hyväsipilä
        jepjepjalehmälentää kirjoitti:

        Arvoisa Sipilän avustajaorja. Lopeta valehtelu. Kun se haisee kuin mätä kala.

        Mikähän se haisee kuin mätä kala? Kaikki jutut ilman faktoja ja todellisuuspohjaa.
        Mitähän olen valehdellut?
        Sipilän asia on oikeusasiamiehen tutkinnassa, faktatietoa ei vielä ole, mutta jokainen huutaa kurkku suorana ja syyttää jos mistä, eikä kukaan loppujen lopuksi tiedä mistään mitään.
        Samoin nuo uutisoinnista ja lööpeistä sanomani jutut ovat totta.
        Ylehän on täysin paska...voitko muuta väittää?
        Aivan mielelläni olisin Sipilän avustaja, mutta ei taida rahkeet piisata siihen hommaan.
        Ei tämä teidän raakkuminen keskeneräisessä jutussa auta teitä ja puolueitanne yhtään, eikä kaada edes hallitusta :D
        Eikä paina unholaan, porno-pedofiili- insesti-petos-ja huumejuttuja, kuten eräskin puolue on kunnostautunut noilla saroilla.
        Samaa porukkaa tavoiltaan vissiin nuo pahimmat rääkyjät.


      • Samanlainen kuin Vanhasen lautakasa gate.Olisi aika järjestää ylenantajia kohtaan mielenosoitus.Vatiikaamme että yle rahoitetaan katselukorteista saadulla tulolla.Pois ylevero ,allekirjoita atressi.


    • sipiläraiskaasuomen

      Zipilän rikollinen luonne oli tiedossa. Mutta että meni sitten julkistamaan rikollisuutensa. Jos nyt ei joku instanssi ala oikeasti tutkimaan tämän nixonin toimintaa, niin jo on ihme. Poilitiikan kattohuoneistossa moraali ja omatunto ei ole sallittua. Siellä juonitaan valtaa ja tienestejä rajoittavat asiat pois häiritsemästä.

      Nyt jumalauta tuo Sipilä pois eduskunnasta. Suomea ja Suomen kansaa ei vittu rikolliset johda.

    • tääeikäy

      Suomi jo Pohjoiskorea.. Päättäjät määrää mitä saa uudisoida. Nyt Sipilä kassankautta..

    • Kim.Il.Soiniland

      Persut ovat huutaneet tälläkin palstalla kitalaki punaisena sananvapauden perään. Kepun apupuole persuja ei kuitenkaan saisi arvostella mistään asiasta. Eikä persujen isäntää Sipilää. Siitä pitää huolen mm. Ylen persu hallintoneuvoston puheenjohtajana.

      • kassalle

        Sukajuttu..


    • pSSta-pelastunut
    • Soinimyhäilee

      Yle Sipilän narussa!

    • A-Celle

      Soini ja Sipilä haluvat suomesta putinilaisen yhden totuuden maan. Kekkosen haamu vaikuttaa näköjään näiden menneisyyden miesten ajatusmaailmaan vieläkin.

      Länsimaisen demokratian ydin on siinä, että valtaapitäviä voi ja pitää kritisoida. Osa kritiikistä on aiheellista osa huonommin perusteltua, mutta huonot perustelut kumotaan vasta-argumenteillä eikä millään myllykirjeillä ja valta-asemaan vetoamalla.

      Huolestuttavaa, että meillä on näin törkeästi kansanvaltaa halveksuvia ministereitä.

    • Pohjoiskoreanyt

      Soini riemuitsee... Voi keiltää kusipääpersujenkin arvostelun!

    • Pystyynkuollutta

      YLEN "Uutis- ja ajankohtaistoiminnan johdon asettaman journalistisen linjan vastaisesti" meille ei saa kertoa oikeita uutisia. Uutiset kestää kaksi minuuttia, jokin käsittämätön ulkomaan uutinen kolme minuuttia ja urehilu-uutiset kymmenen minuuttia. Ylen uutisviestintä kertoo kyllä asioita seuraaville, että eipä ole ensimmäinen kerta kun pääministeri vaatii toimimaan kuin hallitus haluaa. Tästähän tulee iso uutinen naapurimaihin.

      Näin toimitaan sensuurin alla, jolloin maan johtoa ei saa kritisoida, hallituksen toimia arvostella, eikä kansalaisia mitenkään valistaa. Sipilä ohjeistaa yleä kuin kansa olisi ikuisesssa lestadiolaiskokouksessa. Putinismia kannattaa sekä Soini että Sipilä?

      • nysoveltaa

        Onko Sipilä käynyt Pohjoiskoreassa opissa?


    • soinisutkimuksia48872

      "Natsi-Saksassa ei ollut Yleä. Eikä Neuvostoliitossakaan. Uutisia silti luettiin. -Miksi siis meilläkään? Kuten olen sanonut, paras totuus on omakeksimä totuus."

      Isä Timo

    • Hallaahon.äänestäjä45

      SUUKAPULA-SIPILÄ PYRKII MAALAISLIITON DIKTATUURIIN VAIENTAMALLA MEDIAA YLEN ATTE JÄÄSKELÄISEN PORUKAN AVULLA

      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/209323-ruben-stillerin-sipila-viestien-merkitys-avautui
      Ylen Pressiklubi-ohjelmaa vetävän Ruben Stillerin viime päivien Twitter-viestit (jotka näet tämän jutun lopusta) asettuvat nyt uuteen valoon Suomen Kuvalehden paljastettua, että Yleisradion johto on rajoittanut pääministerin Terrafame-esteellisyysepäilyksiin liittyvää uutisointia

      http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/paaministeri-sipila-vaiensi-ylen-uutisten-johto-hyllytti-sipila-jutut-ruben-stiller-sai-varoituksen/
      Pääministeri Sipilä vaiensi Ylen: Uutisten johto hyllytti Sipilä-jutut

      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/209320-sk-useita-sipila-juttuja-jatettiin-julkaisematta-paaministerin-pommitus-vaiensi-ylen Yleisradion sisäiseen kuohuntaan johtanut kuhina alkoi, kun Sipilä lähetti jääviysepäilyistä kertoneelle Ylen toimittajalle ”kymmenkunta” kriittistä sähköpostiviestiä. Hän muun muassa kertoi, että ei luota Yleisradioon lainkaan

      YLEN ATTE JÄÄSKELÄISEN VALHEMEDIA JATKAA SIPILÄN SUOJELEMISTA
      YLEN PITÄISI ANTAA POTKUT ATTE JÄÄSKELÄISELLE, VERORAHOILLA MAALAISLIITON PROPAGANDAA LEVITTÄVÄLLE http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611302200033986_uu.shtml

      http://www.dn.se/nyheter/varlden/finsk-tidning-statsministern-tystade-statliga-mediebolaget/
      Enligt Yles rapportering äger släktingar till Juha Sipilä ett bolag som gjort beställningar av Terrafame. Sipilä bestrider jäv, och ska ha skickat ett tiotal meddelanden till en redaktör på Yle under fredagskvällen. Statsministern har bland annat skrivit att han inte ”litar på Yle överhuvudtaget”.

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611302200034064_uu.shtml
      Dagens Nyheter uutisoi keskiviikkoaamuna Juha Sipilästä etusivullaan. (DAGEN NYHETER) Suomen pääministerin Juha Sipilän (kesk) käytös on ylittänyt uutiskynnyksen myös Suomen naapurimaissa Ruotsissa ja Venäjällä. "Pääministeri vaimensi valtion mediayhtiön", kuului ruotsalaisen Dagens Nyheter -lehden otsikko. - Suomen pääministeri Juha Sipilä on lähettänyt kymmeniä viestejä valtion omistamassa Ylessä työskentelevälle toimittajalle, juttu jatkui


      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611302200034047_uu.shtml Radio- ja televisiotoimittajien liitto RTTL sanoo, ettei Yle saa olla poliitikkojen ohjauksessa. Yleisradion johto hyllytti pääministeri Juha Sipilän vaatimuksesta häntä koskevan uutisoinnin.
      Uutisointi koski pääministerin omistuksia yhtiössä, joka sai tilauksen valtion omistamalta kaivosyhtiö Terrafamelta. Päätoimittaja Atte Jääskeläisen mukaan Ylen johto teki päätöksen toimituksessa itsenäisesti, ei Sipilän painostuksesta

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611302200033988_uu.shtml Suomen Kuvalehden tietojen mukaan Stiller sai varoituksen Ylen johdolta tiistaina 29. marraskuuta, koska oli valmistellut tämän viikon perjantain Pressiklubi-lähetystä "uutis- ja ajankohtaistoiminnan johdon asettaman journalistisen linjan vastaisesti"

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611302200033995_uu.shtml Juha Sipilä lähetti Ylen ajankohtaistoimittajalle Salla Vuorikoskelle lähes 20 viestiä. Vuorikoski ihmettelee pääministeritasoisen ihmisen toimintaa. Ylen johto päätti hyllyttää pääministeri Juha Sipilää koskevan jatkojutun perjantai-iltana. Samana iltana pääministeri Sipilä lähetti lähes 20 viestiä Ylen toimittajalle Salla Vuorikoskelle. Joukossa oli myös 12 kansalaisten ministerille kirjoittamaa viestiä. Vuorikoski ihmettelee Sipilän jyrkkäsävyisiä viestejä ja suhtautumista mediaan.

    • voiaikoja

      Rahat jo kepuloisille ja nyt uutissulku!

    • Kim.Il.Soiniland

      Sensurointi ja suukapulat toimittajille saavat persuilta täyden tuen.

    • ihmiselle.nannaa

      Veikko Vennamo hyrrää haudassaan. Timo Soinin omistaman puolueen jäsenistä on tullut kepu-Sipilän perseennuolijoita.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      403
      2190
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      63
      1333
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1208
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      89
      1171
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      99
      1029
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      954
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      890
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      770
    Aihe