IPU takaisin puoluerekisteriin

itsenäisyyden.asia

9

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisituhatta.niin.tyhmää

      5000 nimeä ja kaikkien pitäisi olla vuoden sisällä kerättyjä. Sama nimi ei saa olla useampaan kertaan ja samoja nimiä ei saa löytyä muiden puolueiden jäsenistä, eikä muiden puoluerekisteriin pyrkivien korteista.

      Kuinkahan monelle allekirjoittajalle on kerrottu, mitä kaikkea nimi kortissa tarkoittaa ja varsinkaan sitä, että tuo kortti on julkinen asiakirja eikä sitä olisi ollut syytä edes säälistä mennä allekirjoittamaan.

      Nyt pitänee seurata tarkkaan, milloin kortit ovat viranomaisilla tarkistuksessa ja käyttää silloin kansalaisoikeuttaan ja kansalaisaktiivisuuttaan.

      Muistakaa kaikki, että jokaisella on mahdollisuus olla yhteydessä tuonne ja ilmoittaa, ettei ainakaan itse ole korttia täyttänyt, jos sellainen pakasta sattuu löytymään.

      Olisi kyllä jo toivonut, että Pesosella olisi ollut järkeä heittää koko järjetön ja turha narsistinen touhu sikseen.

      • ei.kateudelle

        Kannattajakortin saa kirjoittaa toisen puolueen jäsen, ja sama henkilö voi kirjoittaa kannattajakortin useammalle puolueelle.

        Kortti on julkinen asiakirja, mutta tarkastuksen jälkeen ne kortit hävitetään.

        On aika typerää kirjoittaa tälläisiä perusteettomia väitteitä. Taitaa kateus vaivata.


      • näin.se.vain.on
        ei.kateudelle kirjoitti:

        Kannattajakortin saa kirjoittaa toisen puolueen jäsen, ja sama henkilö voi kirjoittaa kannattajakortin useammalle puolueelle.

        Kortti on julkinen asiakirja, mutta tarkastuksen jälkeen ne kortit hävitetään.

        On aika typerää kirjoittaa tälläisiä perusteettomia väitteitä. Taitaa kateus vaivata.

        Arkkistointilaki estää korttien tuhoamisen, ja aika hataralla pohjalla on tulkinta, jonka mukaan voisi olla kahden puolueen virallinen kannattaja!


      • Voivoijavoi
        näin.se.vain.on kirjoitti:

        Arkkistointilaki estää korttien tuhoamisen, ja aika hataralla pohjalla on tulkinta, jonka mukaan voisi olla kahden puolueen virallinen kannattaja!

        Kyllä se kuule nyt vaan on niin, että sun on jo aika myöntää olevasi väärässä. On sitä moneen kertaan täällä jo yritetty sinulle selittää, mutta kun ei mene perille. Arkistointilaki ei päde kannatuskortteihin. Et myöskään voi yrittää soveltaa kannattajayhdistyksistä säädettyä noihin kannattajakortteihin.
        Et tainnut päästä oikikseen? Etkä edes valtikseen. Tai edes kauppikseen.


    • huuhaa.kerho

      Mielenkiintoista, että jutussa Pesonen antaa ymmärtää IPU:lla olevan useampia edustajia kunnanvaltuustoissa.. Ainakaan vaaleissa suoraan IPU:n listoilta ei valittu yhtäkään, mutta onko sitten yksi tai kaksi perussuomalaisloikkaria, vai valehteleeko Pesonen?

      Siis mitä kaikkea tuossa jutussa saatetaankaan valehdella, nyt ei ole aprillipäivät!

    • SinivihreäNainen

      Jokaisen rehellisen kansalaisen kannattaa nyt olla yhteydessä oikeusministeriöön ja tehdä selväksi, että Ipu on kerännyt kannattajakortteja lähes kahden vuoden ajan.

      Tämän vuoksi tavallisten pistotarkastusten sijaan onkin syytä käydä täikammalla läpi, onko joukossa vanhentuneita kortteja.

      Ipun niin sanottujen kannattajien joukossa on paljon vanhuksia. Oikeusministeriön on myös selvitettävä, ovatko kaikki allekirjoittaneet henkilöt täysvaltaisia, vai onko joukossa dementikkoja.

      • hanipallo

        Eikö olekin söpöä - IPU on niin ihaana! <3<3<3


    • Rehellisyysmies

      Minulta lähti juuri postia oikeusministeriölle.

      Uskon, että hakemus puoluerekisteriin hylätään.

      • hah.hah

        J.N.:llä kiirettä pitää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3721
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2650
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2489
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      1988
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      29
      1747
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1541
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1532
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1338
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1275
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1261
    Aihe