Asiasta uutisoi Ylen: http://yle.fi/uutiset/3-9324645
IPU takaisin puoluerekisteriin
9
165
Vastaukset
- viisituhatta.niin.tyhmää
5000 nimeä ja kaikkien pitäisi olla vuoden sisällä kerättyjä. Sama nimi ei saa olla useampaan kertaan ja samoja nimiä ei saa löytyä muiden puolueiden jäsenistä, eikä muiden puoluerekisteriin pyrkivien korteista.
Kuinkahan monelle allekirjoittajalle on kerrottu, mitä kaikkea nimi kortissa tarkoittaa ja varsinkaan sitä, että tuo kortti on julkinen asiakirja eikä sitä olisi ollut syytä edes säälistä mennä allekirjoittamaan.
Nyt pitänee seurata tarkkaan, milloin kortit ovat viranomaisilla tarkistuksessa ja käyttää silloin kansalaisoikeuttaan ja kansalaisaktiivisuuttaan.
Muistakaa kaikki, että jokaisella on mahdollisuus olla yhteydessä tuonne ja ilmoittaa, ettei ainakaan itse ole korttia täyttänyt, jos sellainen pakasta sattuu löytymään.
Olisi kyllä jo toivonut, että Pesosella olisi ollut järkeä heittää koko järjetön ja turha narsistinen touhu sikseen.- ei.kateudelle
Kannattajakortin saa kirjoittaa toisen puolueen jäsen, ja sama henkilö voi kirjoittaa kannattajakortin useammalle puolueelle.
Kortti on julkinen asiakirja, mutta tarkastuksen jälkeen ne kortit hävitetään.
On aika typerää kirjoittaa tälläisiä perusteettomia väitteitä. Taitaa kateus vaivata. - näin.se.vain.on
ei.kateudelle kirjoitti:
Kannattajakortin saa kirjoittaa toisen puolueen jäsen, ja sama henkilö voi kirjoittaa kannattajakortin useammalle puolueelle.
Kortti on julkinen asiakirja, mutta tarkastuksen jälkeen ne kortit hävitetään.
On aika typerää kirjoittaa tälläisiä perusteettomia väitteitä. Taitaa kateus vaivata.Arkkistointilaki estää korttien tuhoamisen, ja aika hataralla pohjalla on tulkinta, jonka mukaan voisi olla kahden puolueen virallinen kannattaja!
- Voivoijavoi
näin.se.vain.on kirjoitti:
Arkkistointilaki estää korttien tuhoamisen, ja aika hataralla pohjalla on tulkinta, jonka mukaan voisi olla kahden puolueen virallinen kannattaja!
Kyllä se kuule nyt vaan on niin, että sun on jo aika myöntää olevasi väärässä. On sitä moneen kertaan täällä jo yritetty sinulle selittää, mutta kun ei mene perille. Arkistointilaki ei päde kannatuskortteihin. Et myöskään voi yrittää soveltaa kannattajayhdistyksistä säädettyä noihin kannattajakortteihin.
Et tainnut päästä oikikseen? Etkä edes valtikseen. Tai edes kauppikseen.
- huuhaa.kerho
Mielenkiintoista, että jutussa Pesonen antaa ymmärtää IPU:lla olevan useampia edustajia kunnanvaltuustoissa.. Ainakaan vaaleissa suoraan IPU:n listoilta ei valittu yhtäkään, mutta onko sitten yksi tai kaksi perussuomalaisloikkaria, vai valehteleeko Pesonen?
Siis mitä kaikkea tuossa jutussa saatetaankaan valehdella, nyt ei ole aprillipäivät! - SinivihreäNainen
Jokaisen rehellisen kansalaisen kannattaa nyt olla yhteydessä oikeusministeriöön ja tehdä selväksi, että Ipu on kerännyt kannattajakortteja lähes kahden vuoden ajan.
Tämän vuoksi tavallisten pistotarkastusten sijaan onkin syytä käydä täikammalla läpi, onko joukossa vanhentuneita kortteja.
Ipun niin sanottujen kannattajien joukossa on paljon vanhuksia. Oikeusministeriön on myös selvitettävä, ovatko kaikki allekirjoittaneet henkilöt täysvaltaisia, vai onko joukossa dementikkoja.- hanipallo
Eikö olekin söpöä - IPU on niin ihaana! <3<3<3
- Rehellisyysmies
Minulta lähti juuri postia oikeusministeriölle.
Uskon, että hakemus puoluerekisteriin hylätään.- hah.hah
J.N.:llä kiirettä pitää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843372
- 771327
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821319Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103981Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310942- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835