Häjyt on hyvä filmi

On tullut noin ''kerran vuodessa'' katsottua tuo 1997 ilmestynyt Häjyt-elokuva. Itselleni elokuva on myös täysin pohjanmaan tapakulttuurista ulkopuolisena henkilönä ollut myös omaa kasvua kuvaava elokuva. Kertomus siitä miten ihmisen käsitys yhteiskunnasta ja itsestään muuttuu ajan myötä tai kuvaus myös siitä miten käy jos se ei muutu mitenkään. Alkaa synkkä alamäki, vankila tai kuolema, tietyllä tapaa kun osaa kuitenkin suomalaisen yhteiskunnan silmin nähdä Antin elämän olevan vielä pahemmin raiteiltaan kuin Jussin että Antin hukkuma kuolema, jonka hän vielä suurimmaksi osaksi itse aiheutti aivan oikeuden mukainen rangaistus.

Romani poliisina pohjanmaan ikiaikaisessa perinne maisemassa ei tunnu vielä tänäkään kovin helposti hyväksyttävältä, mitä nyt lehdestä, Helsingin sanomista olen joskus lukenut. Romani on kuitenkin tässä elokuvassa hyvän vertauskuva, joka on jättänyt tietynlaisen perinteensä pois ja vaihtanut sen arvostamaansa oikeuslaitokseen jota hän käsittelee omilla näkökulmillaan ja oikeudentajullaan. Hänellä on kuitenkin perus veljesrakkaus niin syvällä veressä että hän miltei joutuu itsekkin pulaan.

Hieno elokuva vuosi vuoden jälkeen. Antaa juuri sen oikean kuvan suomalaisesta, että uhoat mitä uhoat mutta jos järki unohtuu, ei pärjää yhteiskunnassa.

5

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • votelo

      Elokuva on ilmestynyt 1999 ja se joka hukkui oli Jussi, eikä Antti.

      • jytbhhh

        Isoisä on paras.


    • joohyvä

      Noi eteläpohjalaiset tykkää kyseisestä filmistä tosi paljon. En ole eteläpohjalainen mutta siinä elokuvassa onhienoja elementtejä kyllä. Sä pääset fangilasta ulos mutta kohtalo on sua vastaan -jasä joudut kahnauksiin. Eli kohtalo näyttelee osaas et pääse kärryille vaan joudut yhä syvempään suohon. Tässä elokuvassa yhdistyy vapaudenfiilis ja kohtalo joka vie kyseiset häjyt yhä syvemmälle suohon.

      • upeafilmi

        Itse koen tämän elokuvan alun vapaudentuntemuksena ja vapauden ylistyksenä. Mutta kohtalo on toista mieltä ja häjyt tuhoutuvat. Elokuva on taide-elokuva.


    • viinaa.ja.kiljua

      Katsokaa elokuva POHJANMAA. Vuodelta 1988. Aivan timantti !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe