Neuvo Ruotsiin..

HejaSverige

muuttaville "suomenruotsalaisille": Kun muutatte Ruotsiin niin muistakaa opetella puhumaan ruotsia, että teitä ei ajettaisi kesken työpäivää ulos työpaikalta, esimerkiksi synnytysosastolta.

11

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huusiannaspepparkaakka
    • HejaSverige

      Suomi pitää teille peukkuja että myös jäisitte Ruotsiin ettekä valuisi takaisin Suomen ikävään kieli-ilmapiiriin.

    • KieliVaanEiMuumi

      Ja lisävinkkinä, että jos menette Norjaan töihin, niin kannattaa opetella norjaa. Tämä siitä huolimatta mitä Lipponen ja hänen isäntä-organisaationsa (RKP) teille kertovat.
      Myöskään Tanskassa, Islannissa, Ranskassa, Saksassa, Iso-Britanniassa, Irlannissa, Belgiassa, USAssa, Kanadassa, Australiassa, Thaimaassa, Venäjällä, Virossa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Tsekeissä, Slovakiassa, Sveitsissä, Luxemburgissa, Portugalissa, Espanjassa, Kreikassa, Turkissa, Ukrainassa, Italiassa, Suomessa, Kroatiassa, jne. jne ei pärjää muumilla vaan pitää opetella enemmistön käyttämä kieli.

      • Visst I Beligen skall man tala minst två eller tre av de lokala språken, I Schweiz 3 eller fyra, i Kanada två, om man bor i norra Italien så skall man tala italienska och tyska... Tror fingrarna gick för snabbt utan att de fattade vad du skrev.


    • skithappens

      Aikoinaan Ruotsiin muuttaneet hurrit ja fennot istutettiin kielikurssille samaan luokkaan

    • Helsinkiläiset tytöt jotka pakenitte Tukholmaan, kiitos!
      Salilla ei juurikaan kuule muumin mölötystä enää.
      Muutamia jäi ja pikkusiskoja on ilmestynyt pari.
      Slå en signal från Stockholm, att dom kommer efter.
      Suomessa puhutaan suomea ja englantia!

      • iwuroiriuw

        "Suomessa puhutaan suomea ja englantia!"

        Entä ne, jotka osaavat muitakin kieliä kuin suomea ja englantia? Täytyykö heidän vaieta?


      • VapaaMaa-idea
        iwuroiriuw kirjoitti:

        "Suomessa puhutaan suomea ja englantia!"

        Entä ne, jotka osaavat muitakin kieliä kuin suomea ja englantia? Täytyykö heidän vaieta?

        Suomessa saa puhua mitä haluaa, mutta ei pakottaa ketään opiskeleman ja puhumaan yhtä pientä vähemmistökieltä. Tai ei ainakaan saisi!


      • MenisitNukkumaan

        "Lukiolaislikkoja"- nimimerkki taitaa riimytyksiensä perusteella olla vanha kaljupäinen ukko.


      • Salilla? Et sinä selviämisputkassa Kälviällä ole kuullut muuta kuin onton pääsi kaikuja poliisin rauhoitettua sinua nokialaisella papparaisten ojentimella. Pälvikaljuun tuli lommo, eikä kuupassasi enää kaiu ruotsin kieli. Olet varmasti onnesi kukkuloilla nyt?


      • löytyi_se_suomikin
        CillaryHinton kirjoitti:

        Salilla? Et sinä selviämisputkassa Kälviällä ole kuullut muuta kuin onton pääsi kaikuja poliisin rauhoitettua sinua nokialaisella papparaisten ojentimella. Pälvikaljuun tuli lommo, eikä kuupassasi enää kaiu ruotsin kieli. Olet varmasti onnesi kukkuloilla nyt?

        Huomatkaa, kuinka nettisvekot oikein intoutuvat ihan runoilemaan suomeksi, kun haukkumisen kohteena on pakkoruotsituksen vastustaja!? ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      92
      3528
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2907
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2396
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2328
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2291
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2256
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2143
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2107
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      115
      2055
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1974
    Aihe