Kuluvan vuoden syyspuolella ilmestyi jostakin Viinijärvelle tuntematon epämääräisen oloinen pummaileva naishenkilö joka käy myös soittelemassa joidenkin asuntojen ovikelloja.
Hänen pummailu tapansa herättää pelkoa rollaattorilla liikkuvien liikuntarajoitteisten iäkkäiden naishenkilöiden keskuudessa.
Vastaan tullessa hän kävelee kohti ja pysäyttää sulkemalla eteenpäin menon ja sitten pyytää rahaa 2 euroa tai muuta summaa.
Onko laillista hänen touhunsa?
Viinijärven pummaileva nainen
10
829
Vastaukset
- pumpumpumpum
Bussikuskitkin häntä pelkäävät, pummaa hävyttömillä tavoilla matkoja...
- JummiErkka
Joo, sanoo maksavansa rahalla. Outoa nykypäivänä kun rahani on loppu ja visakortti on pyllyssäni, en tiedä miten se sinne joutui. Ammattilittojen pikkujoulussa hyh hyh, tuoksuu ihan suomalaiselle sotelle ja yhteistyölle.
- 58398
Kai se korttikin siinä höylätessä lipsahti sinne pyllyyn. Lie höyläri tukena pitäny.
- JummiErkka
JummiErkka kirjoitti:
Joo, sanoo maksavansa rahalla. Outoa nykypäivänä kun rahani on loppu ja visakortti on pyllyssäni, en tiedä miten se sinne joutui. Ammattilittojen pikkujoulussa hyh hyh, tuoksuu ihan suomalaiselle sotelle ja yhteistyölle.
Kaikki katsovat vitun oudosti rahalla maksajaa nykyisin
saati jos ajaisi jenkkiautolla tai 1990 vuoden audi8:lla )=Rikas
Luottona sen olla pitää, maksu kylmänä kakkoseen, siis kuun vikana päivänä.
- anna_markka
Sama pummi oli joensuussa vapauden puiston vakio pummailija ainakin 10 vuotta. jotenkin keksinyt nousta junaan ja jäädä viinijärven asemalle. harmiton, mutta rasittava.
- JummiErkka
"Hamliton"?
Joko se tänne on tullut itkemään?!??!?!?!?
- yksihavainto
Asui jns: karsikossa tuli häätö asunnosta, sinne jouti pummaamaan täältä joensuusta, vaikka käy se täälläkin vielä pummimassa. Todella ongelma tapaus.
- autalähimmäistäsi
Ei tällä naishenkilöllä ole luultavasti vakituista asuinpaikkaa missään, koska Viinijärvelläkin vaeltelee aamuvarhaisesta iltamyöhään kuin yöpymispaikkaa etsien ja soittelee ihmisten ovikelloja.
Eikö sosiaaliviranomaiset voisi puuttua hänen tapaukseensa, sillä eihän tuollainen ole inhimillistä naisihmisen elämää nykyaikana, että pitää elää kiertolaisena. Taitaa olla vielä sairaalloinen, ainakin huonokuuloinen. - oleihmihmiselle
Käykää ilmoittamassa poliisilaitokselle ko. naisesta, niin poliisit ovaavat huomioida ko. henkilön tekemisiä. Jos vanhukset pelkäävät, ei se pelko turhasta tule.
- kakseuroo
Onko se nainen vielä siellä viinijärvellä vai missä vaikuttaneen olevan kun ei ole vuoteen näkynyt.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1445800
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253586Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1222815- 472498
- 291939
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2631851Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt491800Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201626- 321587
- 281540