Hikoilu yöllä

Mikä alkoholissa aiheuttaa hikoilua yöllä? Kolme neljä olutta illalla ja on märät lakanat ja outo (kissan kusi) haju.

6

7416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Björneborgs_pilsner

      Kun maksa alkaa olla finaalissa eritteitä tulee ihon läpi.

    • Kfkfjfkfjf

      Pyykkiä riittää vaan...
      Peitot, tyynyt, lakanat ja petarit lilluu märkinä. Kovallakaa kuivattelulla ja tuuletuksella ne eivät ehdi edes välillä kuivua kun 120 kilonen alkkis oikein erittää ja löyhkään. Home röyhyää vaik joka päivä jo joudun kaiken vaihtamaan ja kuivaamaan. Makkarissa on patteri kiinni ja ikkuna raollaan. Ei pitäis hiki olla. Sohva taitaa kans olla pilalla kovasta suojaamisesta huolimatta. Kallista on juopon hyysääminen. Ukon auto... penkit kait... haisevat samalle kuin makuuhuone. Ite se ei oo tietonen kun on aika sotkusesta kodista kotosin. Enpä viitti ruveta opettamaan aikuista sisäsiistiks. Ukko ulos ja ainakin uusi sänky kaikkine vermeineen sisään.

    • Kippistäjä

      Alkoholi on alkoholia. Tai oikeammin se on etanolia eli etyylialkoholia. Se on myrkkyä, joka tappaa aivan kaiken - onhan se desinfiointiaine.
      On aivan sama mihin nesteeseen... mehuun, limsaan, tisleeseen, uutteeseen, veteen tms. alkoholi on lisätty tai siihen syntynyt... alkoholi on alkoholia ja kehossa moninaisten oireiden aiheuttaja.
      Krapula on etanolista johtuva myrkytysoire eli hälytysmerkki ja niihin oireisiin sisältyy myös hikoilu.
      Keskivertoäijän elimistöltä menee ainakin kuusi tuntia kolmen - neljän normikokoisen (0,33 litraa) oluen sisältämän etyylialkoholin käsittelyyn. Ja jokaisella käyttökerralla se jättää merkkinsä kehoosi (ja myös muuhun elämääsi) huomattavasti pidemmäksi aikaa.
      Nuku hyvin, älä alkoholin vaikutuksen alaisena. Se ei ole unta ja lepoa jota mielesi ja kehosi tarvitsevat.

      • Anonyymi

        On hyvä testata maksan, haiman ja munuaisten toimintavarmuus ryyppäämällä tuhdisti vähintään kerran viikossa.
        Jos et kuole ryyppäämisen jälkeisenä päivänä, olet erinomaisessa kunnossa.


    • Anonyymi

      Kun joskus osuu kassajonossa pitemmän putken vetäneen perään, niin haju on sietämätön. Silloin on pakko pitää vähän etäisyyttä, ja jopa toivoa että joku kiilaisi eteen.
      Jostain luin että se olisi asetoonin haju, mutta pesemättömyys on myös yksi syy hajuun. Putkea juodessa ei aina ehdi peseytyä päiväkausiin.
      Kun itse (yli 20 vuotta sitten) vetelin parin viikon putkia, niin haju mahtoi olla just samanlainen.
      Mutta onnekseni enään en haise kun enään en juo.

    • Anonyymi

      Se ooon vittumainen kaljahiki, jota puskee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1421
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1395
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1164
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1087
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      32
      906
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      894
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe