http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/paaministeri-juha-sipila-sai-korkeimman-kunniamerkin/6194150
Itsenäisyyspäivän korkein kunniamerkki, Suomen Valkoisen Ruusun suurristi, on myönnetty tänä vuonna kahdelle henkilölle: pääministeri Juha Sipilälle ja Puolustusvoimain komentajalle, kenraali Jarmo Lindbergille.
Näinkö tämä menee? Mitä suurempi konna sen suurempi kunnianosoitus?
Sipilälle myönnettiin korkein kunniamerkki
16
100
Vastaukset
- HuolestunutKansalainen1
Miten voi olla mahdollista?
Lähes kaikki kunniamerkit myönnetään rauhan aikana aseman tai palveluvuosien perusteella. Sodan aikana niitä myönnettiin ansioistakin.
- talvivaaraan
Onko siinä elökelöisten verta? Jotka nääntyy leipäjonossa?
- kutsulinnasn
Kekkonen myönsi merkkejä kaikille muilla paitsi veteraaneille.
Mediavaikuttajan valkoinen ruusuko?
- A-Celle
Sipilä on hyvässä seurassa. Saman kunniamerkinhän on saanut aiemmin mm:
- Ludvik Svoboda (Neuvostoliiton asettama Tsekkoslovakian kommunistipresidentti)
- Nicolae Ceaușescu (kommunistisen Romanian suuruudenhullu diktaattori)
- Mohammad Reza Pahlavi (Iranin diktaattori - nimellisesti shaahi)
- Leonid Brežnev (sokerina pohjalla)
Nämä kaikki palkitus valtiomiehet jakavat Sipilän käsitykset sananvapaudesta. - keukeukeu
Mitä sitten? Vaikka Sipilälle myönnettäisiin mitä rihkamaa tahansa, kai tuon nyt jokainen ajatteluun kykenevä osaa asettaa omaan arvoonsa, eli arvottomuuteensa.
Jos moisilla tunnustuksilla on jotain arvoa joskus ollut, ne ovat menettäneet arvonsa viimeistään siinä vaiheessa, kun niitä on alettu Sipilän kaltaisille myöntää.
Sipilä ja hänen kaltaisensa ovat vieneet tuollaisiltakin kunnianosoituksilta arvon ja tehneet niistä niin naurettavia, että oikeasti ansioituneet luultavasti pelkäävät saavansa sellaisia, etteivät tulisi leimatuksi tuollaisen veronkiertäjän kanssa samaan joukkoon. - eikösniin
Olisiko sen pitänyt myöntää teidän mielestä Rakkikoira Rinteelle, onneksi ei tarvitse elää Rinteen ja punikkien Suomessa ,hienoa kun meillä on fiksu Sipilä.
- KaikkiEiOle
Oliko mitali numeroitu
- Puukokardi
Kaikki prenikat on numeroituja
- Jalmarivaari
Sipilä on kaukana fiksusta. Eroa ainoa oikea ratkaisu. Ja heti!
- S24uomlaineN
Jalmarivaari kirjoitti:
Sipilä on kaukana fiksusta. Eroa ainoa oikea ratkaisu. Ja heti!
Sipilä jatkaa vuoteen 2023 asti. Hyvä
- Mitskut
Mielummin Sipiläinen kuin Lille.
- Oikeamerkki
oikealle miehelle..
Eihän kunniamerkit ole enää piiiiitkään aikaan kuvastaneet mitään kinniaa tai kunniakasta, kaverit myöntävät kiiltävää toisilleen aseman vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303908
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5991- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39861