Tampereelle tulee kiinalaisratikat

Skoda laittaa Otanmäen resiinalinjan lihoiksi.

http://www.tekniikkatalous.fi/talous_uutiset/liikenne/alustava-tarjous-skodalle-tehty-otanmaen-vaunutehdas-siirtymassa-kiinalaisten-kasiin-6604536

"China Railway Rolling Stock -yhtiö on tehnyt alustavan tarjouksen tshekkiläisen Skoda Transportation-yhtiön ostamisesta"
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Skoda tais keplotella tamperelaisten ratikkasopimuksella paremman hinnan tuolle vaunutehtaalleen - ja kiinalaisillahan rahaa riittää. Saas nähdä sitten missä kasaillaan, veikkaisin että ainakin osa alihankinnasta siirtyy Kiinaan vaikka 'viimeistely' Suomessa tehtäisiinkin.

Äänestä

Kannattaa pitää hyvät välit Kiinaan että saadaan himoitut ratikkavaunut. Ei parane veljeillä liikaa Taiwanin (ja muiden Kiinalle epämieluisien juttujen) kanssa.

Äänestä
  • Ketkään muut kuin kiinalaiset eivät enää pysty tekemään niin raskaita ratikoita että Hämeensilta on pakko uusia, joten on pakko pysyä väleissä!

    Äänestä

  • NäinOnNäkyleipä kirjoitti:

    Ketkään muut kuin kiinalaiset eivät enää pysty tekemään niin raskaita ratikoita että Hämeensilta on pakko uusia, joten on pakko pysyä väleissä!

    Alumiini on puolta kevyempää kuin rauta. Miksei ratikoita tehdä alumiinista? Kestäisi sillatkin.

    Äänestä

  • Onko kolarikestävyys erilainen, rakenneteräs parempi kuin alumiini? Raitiovaunun pitää kestää osumaa kaikilta vastaan/kylkeen tulevilta.

    Rakenne on modulaarinen. Kolarin jälkeen ei tarvitse uusia koko vaunua, vaan vaihdetaan vain rajattuja vioittuneita paloja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pinkiponkia kirjoitti:

Skoda laittaa Otanmäen resiinalinjan lihoiksi.

http://www.tekniikkatalous.fi/talous_uutiset/liikenne/alustava-tarjous-skodalle-tehty-otanmaen-vaunutehdas-siirtymassa-kiinalaisten-kasiin-6604536

"China Railway Rolling Stock -yhtiö on tehnyt alustavan tarjouksen tshekkiläisen Skoda Transportation-yhtiön ostamisesta"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu