Näytelmä väittää: Juha Sipilä on kova ja osaamaton johtaja, josta media rakensi messiaan Ryhmäteatterin Eduskunta III kiteyttää olennaista kritiikkiä pääministeri Juha Sipilän leikkauslinjasta, vaikka näkökulma onkin jälleen vahvasti asenteellinen ja kärjekäs.
”Vaikka mulla olisi ollut minkälaiset orgiat lavalla, vaikka olisin käsitellyt Sipilää tai vaimoa millä tahansa tavalla, niin pitäisi olla jotain aika tosi rajua, ennen kuin tuon kaltainen tuomio on relevantti.”
Kuparinen huomauttaa, että vaimo johtaa Sipilöiden hyväntekeväisyyssäätiötä, ja on siinä mielessä ”osa miehensä imperiumia myös ammatillisesti”.
”Vaikka mulla olisi ollut minkälaiset orgiat lavalla, vaikka olisin käsitellyt Sipilää tai vaimoa millä tahansa tavalla, niin pitäisi olla jotain aika tosi rajua, ennen kuin tuon kaltainen tuomio on relevantti.”
Kuparinen huomauttaa, että vaimo johtaa Sipilöiden hyväntekeväisyyssäätiötä, ja on siinä mielessä ”osa miehensä imperiumia myös ammatillisesti”.
Vastaukset 58
Vanhimmat
vanhaa kaavaa, kun saadaan joku aihe niin se ajetaan koko mediakentän läpi, ketään säästämättä ja kuulematta, valhe muuttuu totuudeksi kun se tarpeeksi monta kertaa toistetaan totuutena..
Kyse on fiktiosta. Mutta eiväthän Kepulaiset tällaisia tajua.
Valhe silti..
Etkö oikeasti tajua mitä fiktio tarkoittaa?
Eikös tuo tarkoita rupea masmalon seuduilla, ikävä mutta vaaraton..
???
hiffannut, lipsahti kumikyrpä korvaan.
Etko tunne ihmisen anatomiaa ?
Vaari tapasi sanoa kokemuksiinsa perustuen: -Kun jossain tapahtuu, pitää varmistaa erityisesti hiljaisimman lohkon suunta.
Oudolta tilanteelta tämäkin näyttää: johtavimpiin poliitikoihin kuuluva laittaa julkisesti oman arvovaltansa vaakakuppiin asiassa, jota hänen ei olisi koskaan tarvinnut edes kommentoida.
Miksi vedetään juuri nyt "valtakunnan" huomio tällaiseen asiaan, jossa ei näyttäisi olevan ainesta kunnolla edes kahvipöytäkeskusteluun?
Mistä asiasta nyt mahtaa olla kyse, täälläkun "juttu" hiukan heittelehtii?
Poliittisella kentällä toimijoiden askeleita seurataan todella tarkasti.
Johtaviin poliitikoihin kuuluvan henkilön julkinen "tuomitseminen" (mm. eduskunnan kyselytunnilla) opposition ja median taholta ennen tutkintaa, vaikuttaa oudolta asetelmalta tavallisen kansalaisen näkökulmasta.
Pieneen mieleen herää kysymyksiä missä ja miksi oikein mennään.
Kuka on jättänyt hommansa hoitamatta ja mitä pitäisi tutkia?
Julkinen tuomitseminen, jumalauta, jos joku heittäytyy itse jykänteeltä ylimielisyyttään, kuvitelleensa saaneensa "jumalisesta" toiminnastaan siivet, ei se ole tuomitsemista - vaan harkittu itsemurha. Juuri tuollaisen Sipilä on tehnyt. Ylimielisyyttään hyppäsi jyrkänteeltä, havaitakseen, ettei hänelle ole kasvanut siipiä, eikä edes vaimennuta alas tullessaan, sillö muut politikotkin havaitsivat ylimielisyyden kasvattaman poliittisen itsemurhavietin.
Sellaisesta tyypistä kannattaa pysyä mahdollisimman kaukana, sillä median sanomaan vaikuttamaan pyrkiminen sensuurin ja "päätoimittajan" kautta, on demokraattisessa maassa anteeksiantamatonta ministeritason politikolta. ( ei osaamiseltaan ja käytökseltään, vaan ostamansa puolueen mukana ja tuurilla tulleen)
Pääopposiopuolueen puheenjohtaja kaytti eduskunnassa sanaa "korruptioskandaali" olisi koollut kohtuullista odottaa esim oikeusasiamiehen kantaa asiasta ennenkuin revittelee tuollaisia..
Tuota komukka paskaa olemme saaneet nyt kuulla riittävästi, jotain villoja nyt kehiin tai suu tukkoon..
Saatat hyvinkin olla oikeassa, valitettavasti juuri tuollaiseltahan tilanne on haluttu saada näyttämään (kin).
Vaikuttaa, ettei näytelmän käsikirjoittaja ole vielä lausunut asiasta ja kullatulle ratsulle kattaus on antamatta.
Kuka tekee tilin, kenen valtit ratkaisevat?
Mitä komukkapaskaa siinä on, huikan sitten asiaakin sekaan, eikä tuollaista vähä-älysen huutoa.
Sipilä ei ole ylimielinen, päinvastoin, ei vaikuttanut uutisointiin, ei ole ollut jäävi misssään tilanteessa, jopa irtaantunut yrityselämästä välttääkseen sellaiset tilanteet, JOTE LOPETTAKAA NYT TUO KOMUKKA VALEHTELU TAI ESITTÄKÄÄ JOTAIN MINKÄ VOI TODENTAA..
Käsikirjoittaja sai valjakon "hyvään" vauhtiin.
Nähtäväksi jää, pääseekö kunnon raviin vai ryytyykö laukalle niinkuin vähän näyttäisi käyvän. Ohjastajalle ei välttämättä ikä tuo kovinkaan hyvää lisäarvoa, jos kokemus ei riitä kuin reen vetoon.
Kertoo aivopesty keskustalainen lestadiolainen Kempeleeltä.
Joka ei ymmärrä vaikka kuinka on "todennettu" . . .
Jäämme odottamaan näitä "todennuksia" vielä niitä ei ole esitetty..
Mietippä sitä paskoessasi niihin kakkavaippoihin siellä hevonkuusessa.
Miten niin ei ole esitetty ?
Mitä "todennuksia" sinulta puuttuu ?
Vaikka miettiminen sinulta edellyttääkin moista toimenpidettä onnistuakseen, ei se tarkoita meillä muilla olevan samanlaista tarvetta.
Voisitko kaiken ähräämisesi keskellä (kin) osallistua avoimeen keskusteluun rakentavasti.
Sipilä ota rauhallisesti ja sulje korkki.
Tai "puhuuko" niin totta kuin osaa?
Onko joku kepulainen arvioinut Kuparisen näytelmää,en usko koska kukaan
kepulainen ei menisi Kuparisen näytelmää katsomaan.
Eikös se ollut joku yleläinen joka näki siinä vihapuhetta.
Sitä vain ihmettelen miten Sipilän vaimo saatiin ujutettua eduskunta-
näytelmään mutta kai jos oikein tahtoa on saada hänetkin haukkua.
Ihmisten pilkkaaminen teatterin keinoin mitä se sitten tekijöilleen antaa.
Puetaan taiteeksi ihmisten halveksunta ?
Mitä Sipilän vaimo on tehnyt tälle Kupariselle,edustaa väärää puoluetta.
Siis tuo Sipilä akka on kyllä kiirastulensa ansainnut. Saatanan lesta meni ja kutsui veronmaksajien riesaksi 30000 elintasopakolaista valehtelemalla, että antaa kotinsa.
Itse ei ole laittanut tikkua ristiin sen jälkeen tämän ongelman eteen, Sitten vielä ilkeää painostaa ukkoaan ottamaan yhteyttä Yleen, ettei sellainen nainen joka on häntä käsitellyt näytelmässään saa enää esiintyä telkkarissa.
Mitä vittua se sitä liikuttaa, eihän Lestoilla ole edes telkkaria. pesukoneetkin joissa näkyy peseytyvät pyykit on näiltä seksihurjastelijoita kielletty. Sitten tälläiset ihmiset alkaa ohjailla maan verovaroin maksettua tiedotusvälinettä.
Valjakko se vaan kirii eteenpäin. Kiva miten trollitkin yrittävät tunkea omaa agendaansa tällekin raviradalle;
Millähän kristallipallolla Maksa_laskus -kommentoijakin on löytänyt omasta aivoriihestään löytäneitä "totuuksia". Kannattaisiko ehkä ostaa palloosi uudet paristot tai ladata akut välillä, ihan vaan ettei menisi puurot ja vellit taas kerran sekaisin.
Poikako se välillä siinä urveltaa? Vai peräti serkku?
Kusettajia kepuloiset..
SONTAYLÖÖN ROSKAJOUNALISTIJA, MENKÖÖN PASKENTAAN OMAAN LAKKIHINSA
Lopuksi tässä käy niin, että Sipilä, vaikka onkin hurskas uskovainen, ei anteeksi pyydä. Uskonsisaret ja-veljet antavat anteeksi kaikki synnit sunnuntaina, mutta kansa ei. Jääkö ainoaksi vaihtoehdoksi purra hammasta yhteen ja väittää edelleen, että kaikki muut on väärässä ja Sipilä oikeassa vai nöyrtyykö hän sittenkin pyytämään anteeksi kuten presidentin veljenpoika ehdottaaja ja jatkaa pääministerinä? Toki on hyvä selvittää Terrafame esteellisyys ja vakuutuskuorisijoitukset, niin kaikki onkin sitten hyvin. Joillakin sitä vaan tuntuu menevän vellit ja puurot sekaisin, kuten niillä, jotka antaisivat pääministerin vaimon haukkua lehdissä tavallisia ihmisiä.
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/vihreat-vaatii-paaministeri-sipilalta-valitonta-anteeksipyyntoa-syytoksista-ylen-puolueellisuudesta-24105463
Uskomatonta paskaa, YLE ON PUOLUEELLINEN siitä ei kahta sanaa, toisekseen PÄÄMINISTERILLÄ ON KANSAN VALTUUTUS TYÖLLEEN ei hänellä ole mitään syytä pyytää anteeksi, häneltä on pyydettävä anteeksi aiheettomia syytöksiä..
Pitäisin ihmeenä jos Sipilä tuon vakuutuskuoren avaisi.
Se on ainoastaan veronvälttelyä varten ja jos summat tulee julki menee kansalta kuppi nurin välittömästi.
Toki puolueessakin on jo haistettu verta ja johtajaksi johtajan paikalle tulijoita on.
Pääministeri Sipilän uhriutuminen on demokratialle hyvin vaarallista. Hän luo mahdollisuuden sille, että yhä useammat ihmiset, jotka luottavat vaikka siihen, mitä pääministeri sanoo, eivät enää luota avoimeen julkiseen keskusteluun, jota käydään mediassa, vaan alkavat etsiä tietoa paikoista, joissa on suoranaisia valheita. Pääministerin toiminta kaventaa suomalaisen avoimen keskustelun merkitystä ja median roolia ja antaa lisää tilaa äärisivustoille.
Ja tässä...kolmesti...neljästi...viidesti...media ei nyt jätä kiveäkään kääntämättä ja kaivaa kannotkin maasta. Vinhan kivaa kansalaisille seurata tätä farssia, kun sädekehällä itsensa verhonneet ihmiset tulistuvat, yhtä hauska kuin Eduskunta III näytelmä, jota tuskin junttilasta kukaan on nähty, mutta arvostellaan kuitenkin. Satiiri iskee ihan nauruhermoon.
Sama mitä media kaivaa KUNHAN PYSYY TOTUUDESSA, NYT EI OLE PYSYNYT..
Tiedätkö sinä, mikä on vakuutuskuori? SDP:n kansanedustaja Ilmari Nurminen on perehtynyt kapitalisaatiosopimuksiin, joita myös vakuutuskuoriksi kutsutaan:
"Sopimuksen toimintamalli on, että omaisuutta suljetaan ”vakuutuskuoren” sisään, minkä jälkeen omaisuuden tuotoista ei makseta mitään veroa, ennen kuin pääomaa otetaan ulos. Myös osakkeiden osingot ja joukkovelkakirjalainojen korot ovat vakuutuksen sisällä verovapaita. Sijoituskohteiden muuttamisista sopimuksen sisällä ei tarvitse erikseen ilmoittaa verottajalle. Pääomatuloveroja tulee maksaa vasta nostaessa tuottoa ulos tai vakuutuksen päätyttyä. Vakuutuskuorissa omistuksia pidetään usein jopa kymmenen vuotta."
Sipilä on saastaa, jämptii.
Siistiltä mieheltä vaikuttaa !
Hallintoneuvoston jäsenet valittiin eduskunnan täysistunnossa 9.6.2015. Hallintoneuvosto järjestäytyi ja valitsi puheenjohtajan, varapuheenjohtajan sekä henkilön edustajat ensimmäisessä kokouksessaan 23.6.
Osa jäsenistä on uusia, osa toiminut Ylen hallintoneuvostossa aiempinakin vuosina. Vuosiluku nimen perässä kertoo, mistä vuodesta lähtien henkilö on ollut hallintoneuvoston jäsen.
Kimmo Kivelä (ps), vuodesta 2011, puheenjohtaja
Arto Satonen (kok), vuodesta 2016, varapuheenjohtaja
Mikko Alatalo (kesk), vuodesta 2003
Maarit Feldt-Ranta (sd), vuodesta 2015
Olli Immonen (ps), vuodesta 2015
Ilkka Kantola (sd), vuodesta 2007
Jyrki Kasvi (vihr), vuodesta 2015
Jukka Kopra (kok), vuodesta 2015
Hanna Kosonen (kesk), vuodesta 2015
Suna Kymäläinen (sd), vuodesta 2015
Eero Lehti (kok), vuodesta 2015
Mika Lintilä (kesk), vuodesta 2011
Lea Mäkipää (ps), vuodesta 2016
Mikaela Nylander (r), vuodesta 2015
Markku Pakkanen (kesk), vuodesta 2015
Jaana Pelkonen (kok), vuodesta 2011
Jari Ronkainen (ps), vuodesta 2015
Joona Räsänen (sd), vuodesta 2015
Matti Semi (vas), vuodesta 2015
Ari Torniainen (kesk), vuodesta 2015
Mirja Vehkaperä (kesk), vuodesta 2007
Kyllä se media on totuudessa pysynyt, Sipilällä ollutkin hiukan vaikeampaa.
miksi YLE sitten oikoi valheellisia uutisia Sipilästä ?
Olisiko siihen sitten ollut syytä, tai sitten Sipilä oli lähettänyt "Attelle" nootin.
Mistä valheellisesta uutisen oikaisusta on kyse? Luultavammin jonkin virheen oikaisusta, valheita julkaisussa kai Ylessäkin pyritään välttämään, eikä ainakaan, taatustikaan "oikeista valheellisia uutisia", niin kuin ei missään mediassa.
YLE uutisoi Sipilän kiertäneen veroja, uutisessa ei ollut mitään perää..
Unohtui. uutisointi jääviydestä oli myös täysin perätön.
Tuollaista uutista en ole nähnytkään? Koska sellainen oli,?
Jääviyskysymys taisi olla kyllä "kysymysmuodossa".
Pistätkö linkin, nopeasti googlaamalla ei löytynyt Yleltä yhtään tuohon viittavaa juttua.
Jääviysuutisestakin voisit laittaa, ei löytynyt Yleltä myöskään yhtään juttua jossa olisi väitetty jääviksi, ainoastaan että sitä tutkitaan ja on itsekin pyytänyt, jälikäteen selvitysta asiasta.
Näinhän ne keskustalaiset pystyvät valehtelemaan silmää räpäyttämättä ja keksimään vielä oikaistuja uutisiakin, joita ei yllätys yllätys mistään löydy.
yle oikaisi sipilä
Yle Uutiset oikaisee tiistaina 1.11. tv-uutisten klo 11 ja klo 15 lähetyksissä sekä radiouutisten klo 16 lähetyksessä ollutta pääministeri Juha Sipilän verotietoja koskevaa uutista.
Lähetyksissä väitettiin virheellisesti, että Juha Sipilän kaikki tulot eivät selviä verotiedoista.
Yle Uutisten verkkosivuilla väitettiin virheellisesti, että ”esimerkiksi Juha Sipilän läheskään kaikki tulot eivät selviä verotiedoista. Tulot näkyvät Suomessa siinä vaiheessa, kun ne otetaan ulos erilaisista sijoitusinstrumenteista, kuten holding-yhtiöistä."..
Tämäkö on se "valheellisen" tiedon oikaisu? Veronkierrostako tuossa mielestäsi on ollut "syytettynä"?
Oikaisu: Pääministeri Sipilän verotiedoista kerrottiin virheellisesti
Yle Uutiset uutisoi tänään virheellisesti pääministeri Juha Sipilän verotiedoista.
Kotimaa1.11.2016 klo 20:57päivitetty 2.11.2016 klo 13:06
Juha Sipilä eduskunnan täysistunnossa 5. lokakuuta.
Juha SipiläJarno Kuusinen / AOP
Yle
Jaa artikkeli Facebookissa
223
Jaa artikkeli Twitterissä
Yle Uutiset oikaisee tiistaina 1.11. tv-uutisten klo 11 ja klo 15 lähetyksissä sekä radiouutisten klo 16 lähetyksessä ollutta pääministeri Juha Sipilän verotietoja koskevaa uutista.
Lähetyksissä väitettiin virheellisesti, että Juha Sipilän kaikki tulot eivät selviä verotiedoista.
Yle Uutisten verkkosivuilla väitettiin virheellisesti, että ”esimerkiksi Juha Sipilän läheskään kaikki tulot eivät selviä verotiedoista. Tulot näkyvät Suomessa siinä vaiheessa, kun ne otetaan ulos erilaisista sijoitusinstrumenteista, kuten holding-yhtiöistä."
Kepulaisilla näyttää menneet puurot ja vellit sekaisin tuossa kansan valtuutuksessa. Suomessa vain Presidetillä on kansan valtuutus. Hän on ainoa joka on saanut demokraattisissa vaaleissa yli puolet äänestäneiden kansalaisten äänistä.
Juha Sipilän äänimäärä lienee ollut luokkaa 20000 jos sitäkään, tämä ei oikeuta ketään tekeytymään diktaattoriksi. Edes puoleeen saama äänimäärä ei ole neljännestä äänestäneiden äänistä, puhumattakaan äänestyskelpoisten äänistä.
Sipilä johtaa hallitusta kuinomistaisi koko valtion ja mukana hänellä on äänettöminä yhtiökumppaneina Kokoomus ja Perussuomalaiset.
Nyt vaan on niin, että näillä kahdella apupuolueella pitää olla enemmän sananvaltaa kuin Kepulla jos eletään Demokratiassa, heillä on yhdessä huomattavasti enemmän ääniä takanaan kuin Kepulla.
Pienpuoleen edustaja on katkera. Hallitus toteuttaa enemistöllään mm. Soten ja maakuntahallinnon. Mitä sinä teet? -Itket! heh eheh
Syytettynä ???? lopettakaa nyt jo, kysymys oli virheellisetä uutisesta ja sen oikaisusta.
"Lähetyksissä väitettiin virheellisesti, että Juha Sipilän kaikki tulot eivät selviä verotiedoista. "
Mitä tuo mielestäsi tarkoittaa, kansa mieltää sen veronkierroksi jos tuloja jätetään ilmoittamatta !
Voi tuota punikkijärkeä, Sipilä on saanut kansalta valtuudet toimia pääministerinä ja päätökset tekee koko hallitus ja eduskunnan täytyy ne vielä vahvistaa ja pressan nimikin vaaditaan jos päätökset menee laiksi asti, JOTEN SIISTIKÄÄ NYT SUUTANNE DIKTAATTORISTA JA MUISTA VASEMMISTO IDEOLOGIAAN KUULUVISTA JUTUISTA..
Nytkö aletaan pääsemään siihen "kansan mieltämiseen", tulkintoihin ja luuloihin. Sitähän sinä olet syöttänyt koko ajan palstalle. Ei faktoja, ei mitään konkreettista, vaan luuloja, mieltämystä ja horinaa.
Niin kuin totesin, tuollaista "uutista" en edes muistanut, enkä edelleenkään kyllä muista edes nähneeni. Sama taitaa olla käynyt muulekin kansalle aika tarkkaan, joka tapauksessa, siinä on toimittu kuten vastuullisen uutisten toimittajan kuuluukin, oikaissut virheellisen tiedon.
Ah Ah sain orgasmin nähdessäni Kuparisen.
Sinähän oletkin tunnettu niistä ennenaikaisista.