Vika katsastajassa ei autossa!

yllättynyt

Käytin autoni Mikkelin tähtikatsastuksessa mutta kun ei löytynyt muita vikoja kuin parkkipolttimo joka oli palanut ja käsijarrun liikevara oli 3/4 osaa koko liikevarasta ,mutta piti kuitenkin hyväksyttävästi ,niin sitten tehtiin nosturille ajon jälkeen moottorin öljypohlan etuosaan heitettiin jostakin kupista taikka pullosta paksulti öljyä jota oli lattiallakin arviolta noin 20 cm lammikko. Auto ei edes sillä hetkellä ollut käynnissä Säikähdin että miten se muka nyt olisi yks kaks ruvennut vuotamaan johon toinen katsastusmies huikkasi että hänellä oli joku aika sitten samanlainen tapaus että öljyä tippui naamalle ja asiakas väitti että auto ei vuoda öljyä koska han tiesi oman autonsa kuten minäkin,jos en olisi tiennyt että autoni ei vuoda en olisi uskaltanut lähtea ajamaan mihinkään
mutta autoon ei ole tarvinnut lisätä öljyä öljyn vaihto välillä yhtään
Jotenka se öljyn valuminen öljypohjasta tiiviste pintojen alapuolelta ihmetytti , Tutkin kotona ja en havainnut vuotoja Se oli katsastusmiesten sopima juttu .Tarkastutan autoni muualla LUOTTO MENI!

6

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjhyhh

      enpä usko että katsurit vikoja keksii,,, jos moottori vuotaa. niin se on helppo todeta.
      joskus on ollut tapauksia jossa ohjaustehostimen säiliöstä on pyöriä käännettäessä öljyt ryöpsähtänyt yli ja kastellut moottorin ja hallin lattiaa, mutta niistä ei vikoja kirjata koska johtunut muusta syystä.

    • jäminki

      Hauska juttu. Katsarilla on nosturin vieressä törppö mustaa paskaa jäteöljyä, josta sitten viskoo alhaalta ylöspäin moottorin öljypohjiin. Pitkästä aikaa joku kertoo täällä kaskuja lukijoiden huvittamiseksi. Viime aikoina jutut olleetkin turhan puisevia.

      Kirjoittaja voisi vielä hioa ilmeisiä koomikon kykyjään. Juttu voisi jatkua siten, että katsarilla aina taskussa palaneita polttimoita, joita vaihdellaan ehjien tilalle. Toisessa taskussa sopiva pitkä hylsy ja räikkä, joilla on kätevä löysätä käsijarruvaijereita sopivassa tilanteessa. Näin olisivat nämä kaksi muutakin muka-vikaa saaneet arvoisensa selityksen.

    • katsastuttaja

      olen 50 vuotta autoja rassaillut että tiedän mistä autot vuotaa jos ne vuotaa. Ei se tule ehjän metallin läpi.

    • jonniijoutavata

      Ainakin Kuopiossa on kuuluisa katsuri joka kiskoo uudenkin käsijarrun vaijerin paskaksi.

      • JanatuisenPekka

        Voi hyvinkin kiskoa ja olen itsekin tähän ilmiöön törmännyt. Selityksenä on edullinen tarvikeosa, jolloin vaijeri pettää sieltä liitoksesta. Tästä syystä en hyväksy autooni koskaan muita kuin alkuperäisosia.


    • jäminki

      Lisää hauskoja juttuja. Kaverit ovat aivan mainioita!

      Uuden, ehjän käsijarruvaijerin vetolujuus siinä 10 kN. Eli kestää tonnin painon roikkumaan. Aika saatanan riski se Kuopion poika, kun yhdellä kädellä poikki kiskoo.

      Väärällä alalla Kuopion poika. Maailman vahvin mies kisaan se pitää ilmoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe