Olen 13-vuotias tyttö ja saan lähiaikoina omanponin. Minkälainen sitten sopisi minulle? Olen ratsastanut säännöllisesti kerranviikkoon noin 5vuotta ja hoitoponi minulla on ollut noin 2vuotta. Osaan perusasiat kylmäykset, kuumeenmittaukset, tarpeelliset rokotukset, raspaukset ja kengitykset. Olen myös silloin tällöin ratsastanut yksityistallin eli pienemmän tallin poneja eli niistäkin kokemusta löytyy. Itse mietin ponia noin 135-148cm. Pitäisikö ponin olla umpikiltti ensiponiksi vai kävisikö vähän ponimainen polle myös? Olen myös kisannut aktiivisesti 2vuotta ja olen myös kiinnostunut kisaamisesta? Eli miten on pitäisikö ponin olla perus ensiponi vai kävisikö vähän luoteikkaampi tapaus? Vain järkevät vastaukset:)!
Vastaukset 4
- koniponiidiot
Osta auto. Unohda koniponi. Koniponi on tyhmä kuin saapas.
- mietihän
Mieti tarkkaan millaisen ponin haluat. Haluatko ponin, jonka kanssa on mukava harrastaa vai ponin, jonka kanssa arki menee tappeluun ja vääntämiseen?
Ponin omistaminen on jo muutenkin tarpeeksi rankkaa (erityisesti teininä), joten itse ainakin ottaisin helpon ja kivan ponin. Entä jos poni alkaa kunnolla temppuilemaan, eikä ratsastus sillä enää huvita? Kiinnostaako vanhempiasi maksaa ratsastustuntisi? Luonteikkaamman ponin kanssa joutuisit käymään useammin tunneilla kuin ponilla jonka kanssa yhteistyö sujuu.
Olin 13-vuotias kun sain ensimmäisen ponini. Se ei ollut paras mahdollinen ensiponi, sillä se oli nuori ja aika kouluttamaton. Alkuun pärjäsin sille hyvin, mutta muutaman kuukauden päästä vaikeudet alkoivat. Silloin oli järkevämpää ratsastaa valvovan silmän alla, joten kävin ponin kanssa tunneilla useamman kerran viikossa. Kului lähes puoli vuotta että yhteistyö alkoi sujua. Ja kokemuksella voin sanoa, että on miljoona kertaa kivempaa mennä tallille, kun poni on toimiva. - enrapsuta
Se valinta riippuu myös sinun luonteestasi ja millainen olet ratsastajana. Onko sinulla tapana esim. jäädä ohjiin kiinni tai käyttää pohjetta liian tomerasti, silloin ei kannata valita ainakaan sitä avuille herkintä yksilöä joka toimii pikkurillinkin liikahduksesta.
Suosittelisin etsimään jo hiukan vanhemman (10-14vuotta) opetusmestarin, jolla käyty kisakentillä suhteellisen hyvin tuloksin. - meetwurstikoni
Ponikoni turha elukka. Meetwurstina maukkaimmilllaan. Turha ponikoni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901673
- 861433
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17965- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su43851Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45607