Juha Sipilä- jumalasta seuraava ?

Remppa62

Olen toiminut pitkää yrityselämässä ja tunnen paljon yritysjohtajia...ja useita lestadiolaisia kuuluu tähän joukkoon.Juha Sipilää en ole tavannut.
Minulle Juha Sipilän raivokohtauksessa toimittajalle ei ollut mitään yllättävää.
Nämä menestyneet lestadiolaiset yritysjohtajat ovat kuin samasta muotista valettuja.En tiedä onko heidät liikkeen sisällä julistettu yli-ihmisiksi vai ovatko he itse vaan porukalla sopineet että näin on. Heidän kaikkien käytös on samalainen: hillitty, asiallinen,nopea sanomaan oman mielipiteen, olettaa että ovat aina oikeassa ja heitä totellaan ilman kyseenalaistamista....ja taustalla leijailee aina uhka raivokohtauksesta ja annettavasta rangaistuksesta.
Tavalliset lestadiolaiset pelkäävät näitä "puolijumaliaan" todella paljon ja tottelevat heidän määräyksiä/neuvoja ihan sokeasti.
Siis onko tätä taustaa vasten yhtään yllättävää jos Juhalla palaa pinna kun kaikki suomalaiset eivät kohtele häntä kuin puolijumalaa ?? no ei todellakaan!

Nyt muistui mieleen hauska tapaus vuoden takaa.Eräs lestadiolainen hyvin menestynyt liikemies ( ei Juha Sipilä,mutta kuulema hänen hyvä tuttu kuitenkin ) käyttäytyi eräässä neuvottelussa ihan kuin Marlon Brando elokuvassa Kummisetä.Ne jotka ovat elokuvan nähneet tietävät mitä tarkoitan : )

n. tunnin pystyi seuraamaan tätä esitystä aika pokerina,mutta sitten en enää pystynyt pidättämään naurua ( silloin huomasin tämä "yhteyden" Kummisetään). Sen verran isot rahat olivat kyseessä, että sain aikalailla peitettyä nauruni rajuun yskänkohtaukseen ja meni hetkeksi ulos kokoustilasta "yskimään".Nykyisin joudun keräämään kaiken tahdonvoimani jo ennen näiden "puolijumalien" tapaamisia etten vaan räjähtäisi nauruun ja saisi ankaraa rangaistusta....siis jumalaista tuomiota ilman Käräjäoikeuden päätöstä : ).

Jos sinulla on mahdollisuus tavat näitä lestadiolaispomoja,niin katsoppa ennen seuraavaa tapaamista Kummisetä ja kokeile pitääkö pokka : ).
Olisi mahtavaa jos kertoisit omista kokemuksistasi täällä palstalla !

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Että semmottii.
      Sipilä leikkaa pienituloisilta.
      Sehän on se josta eniten vitsailtu ja itse eniten tehny siitä pilkkaa, mitä nykyhallitus tekee.
      Ei mua kiinnosta Sipilän raivokohtaukset.
      Enemmän kiinnostaa se, mitä se tekee tuolla johdossa.
      Kun se leikkaa pienituloisilta, se ei mee hyvään.

      • TerminatorJuhaSipilä

        "Kun se leikkaa pienituloisilta, se ei mee hyvään." Meneehän just yhteiseen hyvään sillä tapaa kun öky puuteriperseille Sipilä antaa hyvän lähdön.


    • KroisosSenttonen

      Toivottavasti muistat myös sen sanonnan, että ota malka pois omasta silmästä ennen kuin poistat rikkaa toisen silmästä... virheettömiä ei ole kukaan. Eivät lestadiolaiset eivätkä ateistipakanat.

    • Sipilöinti

      Sipilä on tyypillinen lestadiolainen,tässä lahkossa hallitaan pelolla ja väkivallalla ja Sipilästä sen huomaa.

    • KatseKaus
    • Savuoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe