Ilkka Kanerva ehdottaa

tämän päivän Nykypäivässä yhteistä presidenttiehdokasta kokoomukselle, RKP:lle ja kristillisille.

Ehdokasnimiä sitten vaan esiin !
(R Uosukainen ja E Rehn, R Ilaskivi ja H Holkeri ovat ehdokkuutensa hoitaneet, joten ei heitä enää).

Ketähän nostettaisiin esiin:

-G Häglund

- I Suominen
34951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

..ole kokoomuksen presidentti.Keskustalle armeijan kaverit(pääsee vielä pitkälle..)

Mieluummin liikemies, joku, joka on luonut markkinataloudesta jotain, miten olisi Piippo?
Ilman muuta Niinistö. Suomessa on runsaasti henkilöitä, jotka voisivat täyttää näiden puolueiden kriteerit............

Äänestä
  • Ilkka Kanerva oliv Nkp:n yhteyshenkilö. Kanerva toimitti tietoja KGB:lle (Neuvostoliiton tiedustelupalvelu). (Hannu Rautkallion tutkimus: Neuvostoliiton asialla/NKP:n vaikutus Suomessa 1960-luvulla, Tammi 1993.)


    Kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok) on toistuvasti kieltäytynyt kommentoimasta 70-luvulla hyvin tiedossa olleita taistolaissympatioitaan.

    Olin itse 70-luvun alkupuolella kokoomuksen nuorten liiton liittokokouksessa, jossa kymmenen kokoomulaista loikkasi taistolaisiin.

    Yksi heistä oli Kanerva, joka perui liittymisensä, koska stalinisti LAAKSO sanoi näin.
    "Ile hei pysy sinä kokoomuksen sisällä, pystyt vaikuttamaan paremmin meidän asiaa pysymällä kokoomuksen sisällä"

    ett sillei siihen aikaan

    Äänestä

  • .....keskusta ajattelee kuin Häglund, vain omaa ahdasta näkemystään.........
    Taannoin Häglund lohkaisi, että arabit yms viidakossa eläjät saavat tappaa rauhassa, jos heidän "kulttuuriin" kuuluu tehdä sitä, tarkoitti Islam maita. Näinhän valkoinen mies ja amerikan musta mies ei sano koskaan..........

    Äänestä

  • MattiLehtonen kirjoitti:

    Ilkka Kanerva oliv Nkp:n yhteyshenkilö. Kanerva toimitti tietoja KGB:lle (Neuvostoliiton tiedustelupalvelu). (Hannu Rautkallion tutkimus: Neuvostoliiton asialla/NKP:n vaikutus Suomessa 1960-luvulla, Tammi 1993.)


    Kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok) on toistuvasti kieltäytynyt kommentoimasta 70-luvulla hyvin tiedossa olleita taistolaissympatioitaan.

    Olin itse 70-luvun alkupuolella kokoomuksen nuorten liiton liittokokouksessa, jossa kymmenen kokoomulaista loikkasi taistolaisiin.

    Yksi heistä oli Kanerva, joka perui liittymisensä, koska stalinisti LAAKSO sanoi näin.
    "Ile hei pysy sinä kokoomuksen sisällä, pystyt vaikuttamaan paremmin meidän asiaa pysymällä kokoomuksen sisällä"

    ett sillei siihen aikaan

    Sen teemme me kokoomuslaiset... jos aihetta on - ja sitä ei ole.

    Mene sinä sosiaalielätti töihin sieltä möykkäämästä.

    Äänestä

Yle Teksti-TV Sivu 111/1
KOTIMAA YLE24 PERJANTAI

Kanerva: Porvariyhteistyöllä vaaliin

Eduskunnan toinen varapuhemies Ilkka
Kanerva (kok.) ehdottaa, että kokoomus,
kristillisdemokraatit ja Ruotsalainen
kansanpuolue valitsevat yhteisen
presidenttiehdokkaan.

Hän ei usko kokoomuksen omien rahkeiden
riittävän opposition ehdokkaan pääsyyn
vaalien toiselle kierrokselle.

Kanerva on laatinut aiheesta
kirjoituksen kokoomuksen Nykypäivä-
lehteen.

Yhteisen ehdokkaan puoluetaustasta
Kaneravalla ei ole ehdotonta näkemystä.
Hän toteaa, että ehdokas ei välttämättä
löydy kokoomuksen jäsenkortistosta.

Äänestä

tulossa ehdokkaaksi kokoomukselle.

Kanervan puuhastelut viittaavat Niinistön ehdokkuuden torjumiseen ?

Äänestä
  • Niinistö ei pilaa mainettaan Kokoomuksen presidenttiehdokkaana. Hän tarvitsee SDPn ja Keskustan tukea kansainvälisissä nimityksissään samoin kuin Holkeri ja Ahtisaarikin.

    Äänestä

Kokoomus ei voi olla ilman presidenttiehdokasta, Riitta Uosukainen sen jo osoitti. Toisaalta kristillisdemokraateilla tai ruotsalaisilla pieninä puolueina ei ole määrättömästi hukattavaksi rahaa presidentinvaaleihin, mitkä Tarja Halonen kuitenkin voittaa.

Näin ollen Kokoomuksen seuraava vapaaehtoinen holkeri on Ilkka Kanerva, joka ymmärtää, että kokoomuksella pitää olla presidenttiehdokas ja ymmärtää toisaalta senkin, että koska Keskusta on hallituksessa ja Kokoomus ei ole, olisi kovin vaikeaa sopia siitä, että Ilkka Kanerva olisi myös Keskustan presidenttiehdokas.

Ilkka Kanerva on osoittanut harvinaista selväjärkisyyttä asiassa.

Tietenkään kaikki eivät voi suostua siihen, että remonttimiehistä juuri Kanerva olisi ehdokkaana, joten tähänkin tarvitaan jäsenäänestys.

Kanervan asema on vahva, mikäli tiedetään jo ennakkoon, että kristillisdemokraatit ja ruotsalaiset ovat valmiita tyytymän Kanervaan.

Äänestä
  • Astridia

    Äänestä

  • Bana kirjoitti:

    Astridia

    Ilkka Kanerva tarkoitti itseään. Olisi kumma, jos suomettarelainen puolue hakisi ehdokkaansa svekomaamien piiristä!

    Ehdotan Päivi Räsästä tai Bjarne Kallista kristillisdemokraattien, ruåtsalaisten sekä kokoomuslaisten presidenttiehdokkaaksi.

    Kalliiseen kokoomuslaisilla luulisi olevan varaa.

    Äänestä

  • A. Lindgren och Emil kirjoitti:

    Ilkka Kanerva tarkoitti itseään. Olisi kumma, jos suomettarelainen puolue hakisi ehdokkaansa svekomaamien piiristä!

    Ehdotan Päivi Räsästä tai Bjarne Kallista kristillisdemokraattien, ruåtsalaisten sekä kokoomuslaisten presidenttiehdokkaaksi.

    Kalliiseen kokoomuslaisilla luulisi olevan varaa.

    Bjarne Kalliksen kuningasajatus on pörssivero, jonka esillä pitäminen presidentinvaaleissa nousisi kokoomukselle kynnyskysymykseksi.

    Päivi Räsänen, jota kristilliset tuskin itsekään asettavat presidenttiehdokkaaksi, on puolestaan liian arvokonservatiivinen kokoomuksen makuun.

    Äänestä

  • A. Lindgren och Emil kirjoitti:

    Ilkka Kanerva tarkoitti itseään. Olisi kumma, jos suomettarelainen puolue hakisi ehdokkaansa svekomaamien piiristä!

    Ehdotan Päivi Räsästä tai Bjarne Kallista kristillisdemokraattien, ruåtsalaisten sekä kokoomuslaisten presidenttiehdokkaaksi.

    Kalliiseen kokoomuslaisilla luulisi olevan varaa.

    Thors: Kärjistäen voisi sanoa, että taloudellisissa asioissa ELDR:n lähin liittolainen on PPE, mutta ympäristö- ja ihmisoikeusasioissa tukea saadaan vasemmiston ja vihreiden suunnalta.

    Äänestä

Bjarne Kallis

Äänestä

Ike tarkoittaa tietysti itseään, pöllöt.
Onhan se tyrkyttänyt itseään jo lähes joka virkaan, tämä vielä puuttuu.

Äänestä

Kansanvaltaisissa maissa ei ole tapana valita kenraalia presidenttiehdokkaaksi - saati presidentiksi.

Äänestä
  • Nimi on esillä keskustelun virittämiseksi.
    Kokoomus ei valitse Häglundia ehdokkaaksi !

    Nim. Vanha jäsen (se oikea, muttei Duomo)

    Äänestä

  • Vanha jäsen kirjoitti:

    Nimi on esillä keskustelun virittämiseksi.
    Kokoomus ei valitse Häglundia ehdokkaaksi !

    Nim. Vanha jäsen (se oikea, muttei Duomo)

    O.K.

    Äänestä

  • Milloinkas se kenraalin jämät on saanut.
    Kuules ratamo!
    Olen vaapaaehtoistyössä ruoka/kahvipalkalla.

    Äänestä

Europarlamentaarikko Alexander Stubb on erinomainen yhdistelmä kokoomuslaisuutta, ruotsinsuomalaisuutta, kansainvälisyyttä ja kielitaitoa, joista viimeksi mainitut ovat presidentinvaaleissa tärkeä meriitti kenelle ehdokkaalle hyvänsä.

Miten lie sitten Alexanderin kristillisyyden kanssa? Ainakin hän on opiskellut Yhdysvalloissa konservatiivisella baptistivyöhykkeellä. Sitä paitsi puutteet ehtii vielä korjata ennen vaaleja. Keskiolut tulee jättää miehen puheista pois ja korostaa innokasta urheilu- ja kirjallisuusharrastusta.

Ilkka Kanerva ei kyllä ainakaan kristillisille kelpaa, eikä rkp-läisillekään.

Äänestä
  • sä tarkotat, että lisätään kaveriin muutama ominaisuus, niin sit se kelpaa.
    joopa joo, hohoijaa, ei oo stubusta vielä vuosikymmeniin ainesta, nöösi ollu vasta pari vuotta jossain sivuroolissa ja heti pressaks, voi jessus. noi sun ehdotukset sopii tonne huuhaa-osastolle. pitää olla kokemusta ja näkemystä myös elämästä ja tietenkin monissa sopissa ansioitunut henkilö, ennenkuin noteerataan.

    Äänestä

  • Vai on Kanerva liian syntinen ja alaluokkainen herrasväelle. No miten kävisi Urpo Leppänen? Mies on tehnyt parannusta aktiivisesti!

    Äänestä

Niin saatte uskovaistenkin äänet.

Äänestä
  • ZZZZZZZZZZZZZZZZZ

    Äänestä

Mitä muuta voikaa tolta kaverilta odottaa,taitaa olla paras kun sen vesselin touhut jättää omaan arvoonsa.

Äänestä
  • Muista, että Ilkka Kanerva on Suomen Urheiluliiton arvostettu puheenjohtaja. Hänet on monessa muussakin liemessä keitetty ja aina selvinnyt pelkästään turkkiaan ravistamalla.

    Äänestä

  • Kunnon mies kirjoitti:

    Muista, että Ilkka Kanerva on Suomen Urheiluliiton arvostettu puheenjohtaja. Hänet on monessa muussakin liemessä keitetty ja aina selvinnyt pelkästään turkkiaan ravistamalla.

    Millonkas se Ike on turkkiaan ruvennu ravistelemaan? Eiks se ravistele ihan jotain muuta?

    Äänestä

Paras ehdokas kokoomuksen riveistä olisi mielestäni Mulko Z. Hän on sanavalmis, tarvittaessa valmis jopa lyömään kommareita, migreeni ei haittaa paljon. Mies on karaistunut kansainvälisissä tehtävissä, ei piikittele toisia eikä kaiva mapistaan esille vanhoja haastattelulausuntoja vahingoittaakseen toisia.
Mulkon vaimo on kaikkien tuntema nainen, miellyttävä ja kaunis. Mulkon lapset ovat aktiivisesti mukana kokoomuksen nuorisotoiminnassa.
Mulko Z. - siinä mies, jota arvostan. Samanlaista ärhäkkää tappelijahenkeä kuin toisella arvostamallani poliitikolla Anneli Jäätteenmäellä. Hän joutui poliittiseen paitsioon, mutta Mulko porskuttaa vielä ja tekee Iltalehden toimittajien kanssa kovasti työtä stalinistien ja punikkien jahtaamisen eteen.
MULKO PRESIDENTIKSI!

Äänestä
  • mäkin kannatan Mulkoa heti pressaks, kunhan se selvittää ekaks taannoin A-Vakuutuksessa tekemänsä kuprun ja maksaa takaisin siitä veronmaksajille aiheutuneet suuret kulut. Mulko pressaks....jee

    Äänestä

  • Jammu Siltavuori ja Mulko.
    Kallistun silti Mulkon puolelle, sillä hän ei kiusaa pikkutyttöjä, vaan ainostaan aikuisia.

    Äänestä

Ehdotan mahdollisia kokoomuksen presidenttiehdokasehdokkaita: Hyviä olisivat ainakin: Timo Jutila, Ari Vatanen, Kalervo Kummola, Jukka Kuoppamäki, Ilkka Kanerva, Suvi Linden, Janne Virkkunen, Kimi Räikkönen.
Eiköhän se tästä porukasta löydy.

Äänestä
  • otsikossa kaikki

    Äänestä

  • MattiLehtonen kirjoitti:

    otsikossa kaikki

    myös Aku Ankka puuttuu

    Äänestä

  • Unohdit myös Jari Kurrin ja Jasmin Mäntylän? Siinä ois näyttävä presidenttipari meille.

    Äänestä

Lieneekö ollut Kanervan avustajan Virmavirran
ajatus?Kirjoittaako Virmavirta Kokoomuksen
historiaa valtion rahoilla?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vanha jäsen. kirjoitti:

tämän päivän Nykypäivässä yhteistä presidenttiehdokasta kokoomukselle, RKP:lle ja kristillisille.

Ehdokasnimiä sitten vaan esiin !
(R Uosukainen ja E Rehn, R Ilaskivi ja H Holkeri ovat ehdokkuutensa hoitaneet, joten ei heitä enää).

Ketähän nostettaisiin esiin:

-G Häglund

- I Suominen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu