Asuntojen vuokrat

Mitä merkillistä? Joensuussa saa vuokrattua yksiön jopa 400€/kk. (minä sain), mutta sitten samoilla kulmilla pelkästä soluhuoneesta pyydetään 400€/kk.
Ei taida olla kaikilla tolkkua noissa hinnoitteluissa.
Odotellaanpa nyt 3-5 vuotta.
Kunhan tuo rakentamisbuumi on loppusuoralla voi jollakin sijoittajalla olla ns. luu kädessä kun ylisuuriin vuokriin ei ole enää pakko suostua.
679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se korkean vuokran kokeilu johtuu ahneudesta. Käytetään hädänalaisen tilannetta hyväksi. Joskus onnistuu, joskus taas ei.
Tuo rakennusbuumi on hyvässä vauhdissa. Vaikka uusien hinnat on ihan hirveitä, niin ainakin Etuovessa vanhempien isojen asuntojen hinnat tulee paikoin hiljalleen alas. Ei tietenkään ole kiva juttu tällaisen isohkon asunon omistajalle vaan eipä sille juuri mitään voi. Myydään pois sitten joskus, mutta ei ihan vielä. Kai tämän joku ostaa jollakin hinnalla.

Äänestä

Onko munaa? Huhuu!

Äänestä

Minä sain vuokrattua kasion keskustasta 180€. ei vaan perse tahdo kestää halpaa vuokraa.

Äänestä
  • No siinähän sitten kuittiasi kuivattelet.

    Äänestä

"Niitä ei anneta kalliille ja markkinaa vääristävälle ”sosiaalisella” vuokramarkkinalla. Säännelty vuokramarkkina perustuu vuokrataloyhtiöiden omistajien ja rahoittajien tukemiseen härskisti asukkaiden saamilla vuokratuilla."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201612132200040188_uu.shtml

Äänestä
  • Työssäkäyvien tulotaso vääristää pahasti vuokratasoa, tavallinen kansalainen joutuu turvautumaan tukiaisiin. Ratkaisuna olisi, että vain työssäkäyvät vuokralaiset olisivat oikeutettuja sijoituskämppiin. Ne, jotka saavat vuokratukea, menevät kaupungin vuokrataloihin. Eipähän valu tukiaiset yksityissijoittajan taskuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuokralla-toistaiseksi kirjoitti:

Mitä merkillistä? Joensuussa saa vuokrattua yksiön jopa 400€/kk. (minä sain), mutta sitten samoilla kulmilla pelkästä soluhuoneesta pyydetään 400€/kk.
Ei taida olla kaikilla tolkkua noissa hinnoitteluissa.
Odotellaanpa nyt 3-5 vuotta.
Kunhan tuo rakentamisbuumi on loppusuoralla voi jollakin sijoittajalla olla ns. luu kädessä kun ylisuuriin vuokriin ei ole enää pakko suostua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu