Sen, että tulen torpedoimaan kauppakeskushankkeenne niin kuin edelliselle kauppakeskushankkeelle kävi. Turhaan haaveilette, ei kauppakeskusta Pieksämälle edelleenkään tarvita. Tulen tekemään pitkäkestoisen valitusprosessin.
Yst. terv. Vihreä kannattaja Rovaniemi
Yst. terv. Vihreä kannattaja Rovaniemi
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ainahan kannattaa yrittää. Mutta ota huomioon että kaava on jo hyväksytty pari vuotta sitten ja valitusaika on mennyt jo umpeen.
Vihreä Rovaniemeltä :D Pitäisikö tässä nyt provosoitua?
Olenkin odottanut sinua rinnalleni taistelemaan, oma pieni höpönassuni.
Motopark vastustaja heräsi unesta. ELY:n kautta ei enää kunnallisiin asioihin voi tehdä politiikkaa, koska paikat on jo itsehallintoon sinettiä vaille valmiina. Suomessa vain pohjoismaista on erillinen virkamiesorganisaatio, joka ei peilaa kansan valtaa. Kaavoitus- ja rakennuslupa on ollut laivoilainen jo kaun. Vahingon teko takoituksessa tehdyt valitukset ratkotaan käräjäoikeudessa.
Kauppakeskusta ei EDELLEENKÄÄN Pieksämäelle tarvita. Kuinkahan pahasti olisi asiat jos Toivo Sukarin Ideapark olisi toiminut jo jonkun vuoden täällä? Kaupunki olisi saastunut ja tuhoutunut, onneksi näin ei päässyt käymään. Siitä suuri kiitos paikkakunnan ja erään toisenkin paikkakunnan vihreille!!! Pieksämäen kaupungin suurin tulon tuoja on luontomatkailu, älkää pilatko vahvuuksianne. Kauppakeskukset ajavat työikäiset ja monen muunkin pois kaupungistamme.
Kauppakeskukset eivät lisää kaupungin vetovoimaa!!! Uskokaa tämä!
Hyvää Joulua teille kaikille Pieksämäkeläisille. Terveisin kaikkien Vihreiden puolesta uskollinen ja vankkumaton kivihiilen kannattaja.
Ja höpö höpö.
"Kuinkahan pahasti olisi asiat jos Toivo Sukarin Ideapark olisi toiminut jo jonkun vuoden täällä?"
Olisi hyvässä lykyssä saatettu saada Ikea sen viereen jos olisi ollut jotakin näytettävää suuresta kauppapaikasta. Samoin puutarhamyymäläketju Plantagen etsii Itä-Suomesta sijoittumispaikkoja. Kaupungit joilla on jo ennestään vetovoimaa ostosmatkailussa ovat varvoilla sijoituspaikaksi. Mutta Pieksämäeltä puuttuu tällainen vetovoimainen kohde edelleen.
Näinhän se on. Eli kerrannaisvaikutukset vuosien päähän jäi huomioimatta niiltä jotka olivat innolla torjumassa Ideaparkkia aikoinaan. Oltiin vain niin yksisilmäisiä että ei nähty metsää puilta. Ja lopulta he saivatkin tahtomansa. Kaupunki kituaa ja pienenee edelleen investointien puutteesta. Mitä muita jättisijoituksia olisikaan paikkakunnalle voitu saadaa (muita kauppoja, keskusvarastoja, rekkaterminaaleja, tuotantolaitoksia ja muuttovirran kääntyessä asuntorakentamista, uusia päiväkoteja, kouluja) jos kaupunkia olisi voitu mainostaa suurille sijoittajille kuten Ikea, Plantagen, Bauhaus sillä että meillä olisi näyttää jättimäinen kauppakeskus ja sen asiakasvirrat neuvottelupöydässä. Ja etenkin näin monen vuoden toiminnan (2010-2016) jälkeen kaupunki olisi jo alkanut vakiinnuttaa paikkansa Itä-Suomen alueella suurena ostospaikkakuntana.
Mutta kaikki tuo kaupallinen potentiaali valui hiekkaan pienen vastustajaryhmän saatua läpi tahtomansa.
Niin paljon hukkaan heitettyjä mahdollisuuksia, aikaa ja enrgiaa vain muutaman vastustajan vuoksi. Mitä kaikkea olisikaan voitu saavuttaa tuossa ajassa. Olisiko projekti laukaissut jopa uuden kasvukauden kaupungin kehityksessä ja uusien yritysten aallon. Tällä hetkellä saattaisi olla suorastaan asuntopula uusien asukkaiden vuoksi.
Huoh...
Höpö höpö ei tule ....
ihana höpönassu puppelini milloin lähdemme yhdessä ihanalle luontoretkelle ja samalla voimme sylikkäin torjua ilkeitä ostoskeskuksia?
Viherpunikit ovat perustamassa Itä-Suomeen petoreserfaatia. Ruokkivat kotieleäimen ruhoilla petoja ja täällä tavalla opettavat pedot hakeutumaan ihmisten pihoille ruokaa hakemaan. Osa pedoista on kannan vahvistamisen tarkoituksessa tuotu eläimtarhojen eläin ylijäämistä luontoon. Ei ihmisiä ei kauppakeskuksia eikä mitään asutusta Itä-Suomeen. Se on sitä vihervasureiden geopolitiikkaa.
Pieksämäelläkin on ilman maanomistajien lupaa rakenenttu petolinnuille pesi katkomalla puiden latvuksia. Ovat vaatimassa isoja aluieta rauhoitukseen, koska pesintä rauha pitää olla pedoille.
Onko näin
Te kauppakeskusten ja muiden suurien yksityisrahoitteisten investointien kannattajat tulette pahasti pettymään. Me vihreät olemme tulleet voimalla tällekin paikkakunnalle! Tulette vajoamaan syvälle Naiskankaan korvaamattoman arvokkaaseen suohon.
Yst. terv. Kivihiili on korvaamaton
Kuormasta++punonneita++yhteikunnan+heittopusseja+uitetaan+syvillä+vesillä.+Pieksämäellä+vihreät+eivät+edusta+edes++5+%+äänioikeutetuista.++Nämä+kunnallisvaalit+ovat+täytevaalit,+koska+itsehallintoalueet+määrää+jakossa+tahdin.+Kunnille+ei+jää+edes+verotuloja.+
Turha+on+uhota,+koska+mölyihin+pitää+myös+vastata.
Vihreille tiedoksi, että älyytyskeskukset laukkautetaan. Mistä töitä saa yhteiskunnanvastustajat sitten? Vuoden päästä loppuu monen työsuhde valtion hallinnossa. Tämän jälkeen ei ole vihreitä tukevia valituskanavia ohi luottamus elimien. Korkeimpaan halllinto-oikeuteen voi valittaa, jos saa valitusoikeuden. Kynnys tulee olenaa korkea valitusten suhteen, koska itsehallinto-alueille tulee laajat valtaoikeudet alueileen.