Vastaus on kyllä, suurin osa heistä ei koskaan avaa suutaan missään istunnossa.
Ne jotka jotain puhuvat on vanhojen asioiden toistoa, kerrotaan kuinka pitäisi sitä ja tätä tehdä. Taitaa olla niin että aina perustetaan komitea käsittelemään jotain asiaa, useamman kerran jopa saamaa asiaa ja ne jää sitten siihen kun
komitean jäsenet on palkkansa saanut. En osaa kunnioittaa näitä ihmisiä enkä usko heidän toimivan ihmisten parhaaksi. He näin paikkaa hakiessa lupaavat.
Ne jotka jotain puhuvat on vanhojen asioiden toistoa, kerrotaan kuinka pitäisi sitä ja tätä tehdä. Taitaa olla niin että aina perustetaan komitea käsittelemään jotain asiaa, useamman kerran jopa saamaa asiaa ja ne jää sitten siihen kun
komitean jäsenet on palkkansa saanut. En osaa kunnioittaa näitä ihmisiä enkä usko heidän toimivan ihmisten parhaaksi. He näin paikkaa hakiessa lupaavat.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei suurin osa vaan kaikki, milloin sinne saadaan viisaita kun 2001 kun markka meni ja turkka eli euro tuli ja kusettajien palkkiot nousi 3 kertaisesti ja syy oli kuulema et saadaan pätevimpiä edustajia? No ei olla saatu kuin vitun puutteessa olevia juoppoja idiootteja.
Äänessä on aina tyhmät ja viisaat ovat hiljaa. Siellä on näin ,sanoisin.
Tosin eduskunnan taululla on
jaa
ei
tyhmiä
poissa
en kyllä yhtään viisasta ole nähnyt mutta tyhmistä ei ole ollut pulaa.
"Siitä on lähdettävä, että tähän on tultu." Hallinto- ja kuntaministeri Tapani Tölli (kesk) 23.8.2010
Kokoelma
Eläköön demokratia! -kirjan on koonnut Sami Hantula ja kustantaja on Atena.
Hantula on aikoinaan toiminut mm. Ylen poliittisen parodiaohjelma Itse valtiaiden käsikirjoittajana.
Kirjan sitaatit on koottu mm. sanomalehdistä, iltapäivälehdistä, aikakauslehdistä, netin uutissivustoilta, televisiosta ja radiosta sekä poliitikoiden omilta nettisivuilta.
Ahti Karjalaisen legendaarinen 1970-luvun "ennustaminen on vaikeaa, erityisesti tulevaisuuden" -toteamus on saanut nykypoliitikoilta arvoisiaan seuraajia.
Eilen julkaistuun Eläköön demokratia! -kirjaan on koottu suomalaisten poliitikoiden viime vuosien osuvimpia möläytyksiä, kommentteja ja toteamuksia.
Iltalehti kaivoi esiin kirjan parhaimmistoa:
"Eihän ase sinänsä ketään tapa. Jos se on väärän käyttäjän käsissä, se on vaarallinen tappoase."
Sisäministeri Anne Holmlund (kok) 25.9.2008
"Koulujen kannalta olennaista on nimenomaan se, että on ensinnäkin oppilaita ja että on opettaja. Se tarjoaa hyvät lähtökohdat opetukselle."
Opetusministeri Henna Virkkunen (kok) 5.2.2009
"Moraali on populismia."
Kansanedustaja Martin Saarikangas (kok) 22.11. 2005
"Samaa sukupuolta olevien ei pitäisi saada rekisteröidä parisuhdettaan, sillä Suomi tarvitsee jatkossa lisää lapsia."
Kansanedustaja Marjo Matikainen-Kallström (kok) 12.4.2008
"Joskus pitää vähän taiteilla sanojen kanssa. Jos ei pysty vastaamaan, pitää olla vastaavinaan."
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk) 10.6.2010
"Yritän hakea maksimaalisen asioihin perehtymisen kautta toiminnallisen otteen aatteen operationaalistamiseksi."
Mauri Pekkarinen (kesk) 3.10.2007
"Paskaako vointini kenellekään kuuluu."
Ulkoministeri Ilkka Kanerva (kok) toimittajalle, 3.4.2008
"Sehän on ihan absurdia, että ihminen tietäisi miten ilmasto muuttuu. Ei kukaan tiedä minkälainen sää on ensi lauantaina."
Ex-europarlamentaarikko Ari Vatanen (kok) 25.5.2009
"Ei ole sukua, mutta sillehän minä en sattumalta voi mitään, että hän on vaimoni sisar."
Kansanedustaja Kauko Juhantalo (kesk) kiinteistöbisneksiään käsitelleen Kankaanpään kaavoituspäällikön jääviydestä, 5.12.2005
"Selvin päin en ikinä menisi humalassa auton rattiin."
Rattijuoppoudesta kärähtänyt kansanedustaja Sirpa Pietikäinen (kok) 9.3.2003
"Puolet meidän porukasta juoksee maratonia ja toinen puoli pakoon poliisia."
Ben Zyskowiczin (kok) kiteytys puolueensa tilanteesta, 16.8.2010
"Tuulivoima tarvitsee säätövoimaa, jota saadaan vesivoimasta. Vai mistä sitä otetaan, töpselistäkö?"
Mauri Pekkarinen (kesk) 25.2.2008
"EU on jo probleema, ei pelkkä ongelma."
Kansanedustaja Pentti Oinonen (ps) 20.5.2008"