Ahvenanmaalaisia ei ollut kutsuttu Linnan juhliin!

Katsoimme Svenska Yle:n lähetystä Itsenäisyyspäivän juhlista.
Huomasimme, että ahvenanmaalaisia ei ollut kutsuttu juhliin.
Toinen vaihtoehto, että kieltäytyivät juhlimasta? Ruudussa ei näkynyt ketään.

Onko poliittinen johto suuttunut A-M Henrikssonin kiukutelulle vai ahvenenmaalaisten kiukutteluun?
10135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

RKP:n Mikaela Nylander ei ole koskaan juhlissa mukana. Juhlapukuun menee niin paljon kangasta, ettei edes kansanedustajan palkalla sitä pysty kustantamaan.

Äänestä

Kyllä siellä ahvenamaalaisia oli maaneuvos Katrin Sjögrenin johdolla. Jostain syystä heitä ei vain mainittu nimeltä.

1Äänestä
  • Det hade blivit något misstag,Svenska YLE har förklaring.

    1Äänestä

Ahvenanmaalaiset ovat hyvin epäystävällisiä ja kiittämättömiä. Presidentti kävi siellä vierailulla on kiittämätöntä jäädä pois hänen juhlistaan.

En ole enää viime vuosina käynyt Ahvenanmaalla, koska missään ei olla niin epäystävällisiä, kun en suostu puhumaan ruotsia. Saarilla ei osata suomea
Fiemamme kalastusmatkat tehdään ystävälliseeen Viroon. Siellä on myös halvempaa.
Virossa saa myös huomattavasti parempaa ruokaa.
Maarianhaminassa jouduimme syömään rauhoitetusta merimetsosta(sparv)
tehtyä pizzaa, joka oli aivan mautonta. Hirvittävä kokemus.

Äänestä

Affenat juhlisivat mieluummin Tukholman kuninkaanlinnassa!

Ja se sopisi meille suomalaisillekin ihan hyvin...

Äänestä
  • Ahvenainen-palkkaluopio kuolisi varmaan orgasmiin, jos saisi kutsun Kalle Kustaan luo! ;-)

    Mutta edes riikit eivät pidä oman kansansa pettureista...

    Äänestä

Varför ljuger du ?

1Äänestä

Ahvenanmaan tilannetta ratkotaan parhaillaan hallituksessa
Keskiviikko 7.12.2016 klo 20.29
Orpon mukaan keskusteluita käytiin hyvässä ja rakentavassa hengessä.

Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) kertoo, että Ahvenanmaan tilannetta sote-uudistuksessa ratkotaan parhaillaan hallituksen pöydässä yhteistyössä Ahvenanmaan maakuntahallituksen kanssa. Ahvenanmaan maakuntahallitus osallistui pari viikkoa sitten Suomen hallituksen strategiaistuntoon.

Tavoitteeksi asetettiin tuolloin, että sote-uudistus on Ahvenanmaalle taloudellisesti neutraali.

Orpon mukaan keskusteluita käytiin hyvässä ja rakentavassa hengessä.

-  Heillä on tietenkin huoli, mutta teemme koko aja töitä ratkaisuiden löytämiseksi, hän kertoo. Ahvenanmaan maakuntahallitus palkkaa suomenkielistä sairaanhoitohenkilökuntaa.

STT
ILMOITUS

Äänestä
  • "Ahvenanmaan maakuntahallitus palkkaa suomenkielistä sairaanhoitohenkilökunta !"...Inte råkar det där sista vara fennons eget påhitt ???

    Äänestä

  • Pari vuotta sitten kohuttiin tiedosta, kuinka Ahneidenmaalla kiellettiin kahta sairaanhoitajaa puhumasta keskenään suomea taukotiloissa!?

    Sallitaankohan se nyt noille susuhoitajille? Vai sallitaanko heille puhuminen VAIN susupotilaille?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Fiskarna kirjoitti:

Katsoimme Svenska Yle:n lähetystä Itsenäisyyspäivän juhlista.
Huomasimme, että ahvenanmaalaisia ei ollut kutsuttu juhliin.
Toinen vaihtoehto, että kieltäytyivät juhlimasta? Ruudussa ei näkynyt ketään.

Onko poliittinen johto suuttunut A-M Henrikssonin kiukutelulle vai ahvenenmaalaisten kiukutteluun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu