Tecfidera vai Aubagio?

Mäsänä

Olisikohan paikailla Aubagion tai Tecfideran käyttäjiä, kuulisin mielelläni kokemuksia?
Minun olisi tarkoitus tammikuussa aloittaa noista toinen muutten osaa päättää kumpi. Siksipä kuulisin todella mielelläni kyseisten lääkkeiden plussat ja miinukset. Tällä hetkellä käytössä Copaxone.

5

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TecWoman

      Olen käyttänyt Tecfideraa heinäkuusta asti. Voin nyt paremmin kuin koskaan aiemmin MS-tautini aikana (4 vuotta): tasapainoni parani, vireystasoni parani, kuntoni parani.

      Miinuspuolia: n. kolme kuukautta Tecfideran aloittamisen jälkeen aloin huomata tavallista runsaampaa hiustenlähtöä (ei kuitenkaan niin runsasta, että kukaan muu huomaisi eroa entiseen), Tecfidera on otettava aina aterian kanssa (syötävää jossa on rasvaa ja proteiinia) joten aamulla jos ottaa Tecfideran niin on heti kyettävä syömään kohtalaisen kokoinen aamiainen sen kanssa. Jos on huono syömään aamulla, kuten minä, tämä on vähän epämukavaa. Tecfidera otetaan 12 tunnin välein eli 2 kertaa vuorokaudessa.

      Kaiken kaikkiaan suosittelen Tefideraa ehdottomasti.

    • mstauti

      Kuukausi takana Aubagiota, ihan parasta ikinä. Aloin jo vihata pistämistä, edellinen lääke Rebif. Alussa oli päänsärkyä, muuten en huomaa voinnissa mitään eroa.

      • Mäsypiikki

        Hienoa kuulla oikeesti käyttäjältä kokemuksia! (ei varmaan kaikille toimi samalla tavalla) MUTTA kuitenkin pistän rebiffiä ja muutama jäänyt "välistäkin" Koska joskus aika raskas yötyö ja tuntuu sitten lopullisesti sotkevan piikki unet oloineen...

        Ei haluais kuulla että: se nyt tuo kallis lääke kuitenkin lisäsi sun tuskasta elinikää ainakin 2 vuotta ja valtiokin köyhtyi toki parikyt tuhatta ekee.


    • Jgdet

      Itse käytän Tecfideraa ja alkuoireiden jälkeen kaikki mennyt hyvin, ainakin minulle sopii. Toi Aubagio on ymmärtääkseni maksalle toksisempi ja kaikkien vatsa ei sitä kestä mutta itse olisin valinnut sen jos maksa-arvoni olisivat sen sallineet kun tuntui sillon aloitusvaiheessa jotenkin tehokkaammalta. Nyt meitä Tecfideran käyttäjiä on seurattu kahden vuoden ajan ja kaikilla kaikki ymmärtääkseni hyvin.

    • näennäisesti_terve

      Tecfidera menossa jo toista vuotta. Mitään radikaaleja ongelmia ei ollut, alussa maksa-arvot pomppasivat, mutta tasaantuivat jo toiseen kontrolliin. MS-parlamentissa http://mscrossroads.org/cgibin/YaBB.cgi käyttäjät ovat ruotineet näiden ominaisuuksia laidasta laidaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe