Nuohan nyt sitten ovat ilmeisesti puoluerekisterissä? Tai Kapukin on vähintään sinne pääsemässä, koska Väyrynen kertoi saaneensa riittävästi kannattajakortteja kerättyä?
Muitta mikä on tämä Depu? Oliko se Demokraattinen puolue?
Kannattajakortit kuulema kerätään yhdessä hujauksessa, mutta ihmettelen, kuinka ne kerätään yhdessä hujauksessa, kun en mistään saa tietää edes, kuinka kannattajaksi voi liittyä?
Mistä kyseisen tekeillä olevan puolueen yhteystietoja saa?
Muitta mikä on tämä Depu? Oliko se Demokraattinen puolue?
Kannattajakortit kuulema kerätään yhdessä hujauksessa, mutta ihmettelen, kuinka ne kerätään yhdessä hujauksessa, kun en mistään saa tietää edes, kuinka kannattajaksi voi liittyä?
Mistä kyseisen tekeillä olevan puolueen yhteystietoja saa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyseessä on Suomen Demokraatit. NATO- ja EU-myönteinen puolue. Runko perustetaan Oikeistososialidemokraattien ja Kokoomuksen ympärille. Muutkin ovat tietysti tervetulleita kunhan nämä kaksi perusperiaatetta hyväksyvät.
Tiedottaminen ja kannatuskorttien kerääminen hoidetaan sitten kertarysäyksellä heti vuodenvaihteen jälkeen kun asiat ovat valmiita.
Mukaan on tulossa sen verran isoja nimiä että tässä vaiheessa on syytä pitää matalaa profiilia.
Kun suoraan sanotaan, niin paskapuhetta.
Väyrynen ilmoitti jo kesällä, että kannattajakortteja on riittävästi. En luota hänen laskutaitoonsa tälläkään kertaa.
Nimi Suomen Demokraatit tuskin menisi läpi puoluerekisterissä. Se muistuttaa liikaa nimeä Suomen Sosialidemokraattinen Puolue. Puoluenimiä on ennenkin hylätty syystä, että jää sekaantumisen vaara.
Pakko mennä nimi läpi, kun oiksosdem kertoo olevansa ensi huhtikuussa jo puolueen kunnallisvaaliehdokaskin. Sekin on ihan läpihuutojuttu, kertoileepi oiksosdem.
Emme kysele rekisterinpitäjän mielipidettä. Seuraavassa hallituksessa tavoittelemme pääministeripuolueen asemaa.
Aivan. Eli paskapuhetta.
Taitaa olla kuule Jungnerin rekisteröimä nimi, kuten on Helsingin demokraatitkin, eräiden lehtitietojen mukaan.
Vai oikein puoluetta olet perustamassa, buahhahhaaaaaaaaaaaaaa, niin ja sinustako oikein sitten pääministeri....buahhahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Puolueelle aiottu nimi voi myös olla jo varattu. Esim. Suomen Demokraatit voi hyvinkin olla vaikka Sdp:n varaama nimi tulevaisuuttaan ajatellen. Aikoinaan Smp:ssä Heikki Riihijärven puheenjohtaja aikana puolueessa oli nimenmuutos tapetilla. Yhtenä uutena nimiehdokkaana oli Vapaat Demokraatit, mutta se olikin jo varattu oman puolueen miehen toimesta. Urpo Leppänen oli se varannut omalle puolueelleen joka hänen oli tarkoitus perustaa kun hän riitaantui Pekka Vennamon kanssa. Varsinaista puoluetta ei kuitenkaan Leppänen perustanut, ainoastaan Vapaat Demokraatit eduskuntaryhmän.
Tatu Vanhanen ehdotti 1965 Maalaisliiton nimeksi jotain nimeä, jossa sana demokratia myös esiintyi.
Esitystä ei hyväksytty, vaan Maalaisliiton agraarimaineen hämärryttämiseksi nimeksi valittiin Keskustapuolue.
Vanhanen ehdotti juuri Suomen demokraatit nimeä.
Samoin kun Maalaisliitto laittoi 1960-luvun puolivälissä vireille nimenvaihdoksensa, kävi ilmi, että uudeksi nimeksi kaavailtu Keskustaliitto oli jo varattu. Varaajaksi epäiltiin Veikko Vennamoa. En muista, tuliko selvitetyksi, oliko se kuitenkaan hän. Joka tapauksessa uudeksi nimeksi otettiin siitä syystä kakkosvaihtoehtona ollut Keskustapuolue.
Vuoden päivät sitten joku selvitti, että yksi esitys uudeksi nimeksi oli
Maalaisliitto - demokraattinen keskusta. Tämä hankala nimi oli lähinnä kompromissi siltä varalta, ettei suurin osa puolueosastoista haluakaan luopua vanhasta nimestä Maalaisliitto. Varmaankin ajatuksena oli, että parin vuoden päästä kaikki ovat sitä mieltä, että nimen alkuosa voidaan heittää vittuun.
Tatu ehdotti, että kepulaiset on muita älykkäämpiä ja yritti todistaa asian kouluttamalla tosi piiiiitkän kaavan mukaan oman poikansa.