Miksi vitussa ajavat tuota yli kymmen vuotta vanhoille autoille joka vuosi katsastusta? Vanhoilla autoilla ajetaan yleensä vähemmän, ja ne seisovat suurimman osan ajasta pihoilla. Minä väitän, että auto pysyy paljon paremmassa kunnossa parkissa, kuin tuolla suojasohjossa paljon ajavilla. Minulla on vähän ajettu 25 vuotias auto (alle 100 000km), ja joka ainut kerta on mennyt katsastuksesta läpi ilman mitään vikoja. Ei ne edes ruostu, kun ei anneta suolakylpyjä päivittäin.
Väittävät että esim. jarrut jumittavat, mutta siihen ei tarvita kuin kerran viikkossa ajoa, niin ei jumita jarrut. Vähän ajaville ne helpotukset pitäisi antaa, eikä niille jotka suhaavat jatkuvasti tienpäällä.
Uudet suunnitelmat
6
201
Vastaukset
- RattaatPyörii
Kas kun noista vanhoja autoja pitävät eivät tuota valtiolle riittävästi. Yritetään saada vanhat hyvät autot hävitettyä ja porukka ostamaan uusia seitinohutpeltisiä digitaalisähköhärpäkkeitä tilalle, pitää nääs saada talouden rattaat pyörimään.
- rhgrh
Huono ehdotus, sopiva olisi 4,2,2,1,1.... Monissa merkeissä vikoja jo neljän vuoden iässä, mutta jos huolto hoitaa niin sitten ok.
Tietysti konttoreille tulee peräkärryt, traktorit ja ehkä moottoripyörät niin kyllä hommia riittää.
Riippuu tietysti hinnoista tuleeko riittävä raha homman pyörittämiseen, tuskin alaa alas ajetaan , kun miniseriö ja trafi tarvii työrukkasen valvontaan, rekisteröintiin, hyväksyntään ja valvontaan. - JanatuisenPekka
Eiköhän tuo auton kunto ole enemmänkin henkilöstä riippuvainen sen ensimmäisen kahden vuoden jälkeen. Esim. itselläni ei ole koskaan ollut alle 10v autoa ja tälläkin hetkellä on neljä autoa pihassa. Yhtään kertaa ei ole ollut 30 vuotisen historian aikana ongelmia katsastuksessa. Se taas johtuu täysin siitä, että pidän autoni joka tapauksessa jatkuvasti kunnossa.
- jäminki
Kevytperävaunut (O1-luokka), traktorit ja moottoripyörät eivät ole tulossa määräaikaiskatsastuksen piiriin.
Joka muuta väittää, puhuu paskaa. - jtyjtyjt
Moni yli 10-vuotias auto alkaa olla jo aikamoinen vikapesäke, kilometreja takana 200-300th ja huollot tehty miten sattuu, jos ollenkaan. Suomen ilmastossa ikärasitus alkaa näkyä siinä kymmenen vuoden kohdalla ja tässä vaiheessa auto monesti siirtyy sille käyttäjäryhmälle joka enimmäkseen vaan ajaa ja korjaa vasta sitten jotain jos on pakko.
Aloittajan alle 100th ajettu ja hyvin hoidettu 25 vuotias ajokki on juuri se poikkeus, joka vahvistaa säännön. - HansK
Ketjun aloittaja ajanut alle sata tuhatta 25 vuoden aikana. Keskimäärin 4000 km vuodessa. Ja yleensä autoilla ajetaan suurimmat km-määrät ensimmäisinä vuosina. Nyt tuskin ajelee juuri mitään.
Katsoo kuitenkin asiakseen ottaa tämän esimerkiksi kaikista vanhoista autoista. Tampio ei ilmeisesti näe omaa pihaansa pidemmälle. Sinne seuraavalle parkkipaikalle, jossa on puoli miljoonaa ajettuja kaksikymmentä vuotiaita paskoja. Juuri niiden takia on katsastus vuosittain.
Lotja-uuno voi poistaa autonsa liikennekäytöstä, kun ei sitä käytä. Tai viedä paaliin, ja siirtyä käyttämään taksia. Tai hankkia uuden auton, jota ei tarvitse katsastaa.
Muuta ehei. Se 25 vuotias paska on niin kotiväen mieleinen. Hän rakastaa sitä romua. Ja aukoo kaikille päätään katsastuksen mielivallasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2465673Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki933517PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1373411Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423073Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722969Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv942790Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172450Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1042352- 1791963
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91480