Kerrostalossamme on nuoria hallituksen jäseniä!! Nyt tehdään uudistuksia 66 rakennettuun taloon ja se maksaa. Rappuun tulee sähköinén ilmoitustaulu, kun hallituksen jäsenet eivät jaksa lappuja kirjoittaa!!! Haloo onko järkéä ja mitäĥän se tulee maksaan?? On pärjätty jo 50 vuotta ilman !!! Onko muissa taloyhtiöissä näin tapahtunut???
SÄHKÖINEN ILMOITUSTAULU
jurvalnkadulla
692911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Teillä on varmaan vielä asunnoissa lankapuhelimet? Ja pyykkitupa, jossa käsin veivattava mankeli?
Ei pidä paikkaansa, mutta sähköine ilmoitustaulu on rahan haaskausta, kun taloyhtiöllä on paljon tarpeellista korjattavaa!! Rahasta on kyse!!! Et tiedä!! Haluaisitko maksaa turhasta???
Eikös se sähköinen ilmoitustaulu kustanneta niillä mainoksilla mitä siellä näytetään?
Ei siihen tule mainoksia, vaan taloyhtiön asukkaiden nimet!! Haloo, et tâida tietää!!!
Se on silloin nimitaulu. Mainostaulussa on mainoksia, ilmoitustaulussa ilmoituksia. Vrt maisemataulu
Näyttöä on, että mainoksia ei saada niin paljon, että toiminta olisi kannattavaa. Googlen kanssa on vaikea kilpailla. Jos vaaditaan usean tonnin pantti ennen liittymistä, niin konkurssissahan se on menetetty. Näin on käynyt.
Se on varmaan se tampereen puhelimen kauppaama palvelu. Meillekkin sitä tarjottiin ja jos olisimme vaihtaneet tampereen puhelimeen, niin oltaisiin otettu ne näytöt... Se oli hyvin edullinen tarjous. Ei siitä juuri kustannuksia tule ja helpottaa huomattavasti informointia...
Eli aloittajan kannattaisi ensin ottaa asioista selvää ja tarkistaa faktat ja vetää vasta sitten johtopäätökset...
Mitä tarkoittaa edullinen.taulukin jo maksaa ja viikon ovatmiehet käyneet niitä asentelemassa.ajavât komeâlla Mersull. Ei olé halpaa lystiä!!! kuka tekee ilman asennuksiâ??? Kerro!
No se rappunäyttö on palvelu minkä voi tilata tampereen puhelimelta. Eli kannattaa varmaan kysyä joltain hallituksen jäseneltä millaisen tarjouksen olette saaneet... Muistaakseni näyttöpääte oli suht edullinen, ellei ilmainen, mutta palvelussa oli kuukausimaksu.
Ja jos haluaa vaikuttaa talonyhtiön päätöksiin, niin kannattaa olla aktiivinen ja/tai pyrkiä hallitukseen...
Hallitusta höynäytetty tai asukkaita. Meilläkin jo vuosia hallitus on ollut tiettyjen perheiden hallussa, kun pois ei saa, kun äänet on neliöiden mukaan. Tekevät näinollen vain itseään hyödyttäviä ratkaisuja ja remontitkin vain omiin kämppiinsä ja osakkaat maksaa. Nykyään noita "ammatti"hallituksia on alkanut pesiintyä vähän joka osakeyhtiöön. Osakeyhtiö on huonoin asunnon omistusmuoto. Omakotitalo on järkevän ihmisen ratkaisu.
Yhtiöjärjestykseen pitää saada kohta, jonka mukaan sama henkilö voi olla hallituksessa vain rajatun ajan.
Jos mielestäsi hallitus on toiminut lain vastaisesti ja pystyt sen todistamaan, niin ei muuta kuin tutkinta pyyntöä... Hallitushan valitaan äänestämällä ja se, että hallitus äänestäisi itsensä joka vuosi uudestaan on mahdotonta... Kyllä siihen tarvitaan enemmistö ja vain hallitus ei siihen riitä.
Tule autuaaksi lapsenuskollasi
Kiitos paljon tästä hyvin avartavasta näkemyksestä. Oliko muuta...?
Ja mistä uusia tilalle jos kukaan muu ei halua hallitukseen?
Ihan pakollista tiedottamista laajemman tiedottamisen voi hoitaa netissä ja jos niin halutaan, silloinkin voidaan puhua sähköisestä ilmoitustaulusta. Esim. Google Driven avulla voi jakaa maksutta tietoa. Sitten löytyy mm. maksuttomia bloki-palveluita.
Mitään järkeä ei ole taloyhtiön portaikkoon hommata jotain näyttöhässäkkää. Sellaista pakollista tiedotettavaa on tosi vähän joka ylipäänsä pitää näkyä siellä portaikon taululla. Meillä muistaakseni siellä on tarvittavat yhteystiedot, joitain ohjeita, olisko järjestys säännöt? eli muutama lappu. Tiedottamisen tarve porraskäytävän ilmotustaululla on tosi vähäistä.
Et varmaan tullut ajatelleeksi, että kaikilla asukkailla ei ehkä ole nettiä.
Kyllä on taloyhtiössä valtavasti ilmoitettavia asioita jos oikein sähköinen taulu pitää sitä varten hommata.
Joo ei. Ruutupaperille käsin kyhätty viesti kyllä riittää. Maalarinteipillä kiinni rapun seinään.
Ihan tavallinen perusasiallinen ilmoitustaulu kyllä riittää, sellainenhan kuitenkin pitää olla varalla sitten kun se sähköinen temppuilee.
Meillä ainakin ihan siistejä A4 tulosteita siistissä rivissä.
Lapset tykkää digisähköisistä leluista
mitä vittua kitiset sehän on taloyhtiölle ilmainen, sen kulut maksaa mainostaja. helvettiin ne vitun rumat paperilaput pitkin seiniä. kyllä on tyylikäs taulu ja nostaa asuntoyhtiön arvostusta tulevien ostajien kohdalta, tämä on nykyaikaa
Ei kai ostajat kiinnitä huomiota yhteenseinään??? Muuten on paljon korjattavaa talossa,ei riitä pelkkä ilmoitustaulu!!!
Sinä olet ivan hukassa jos luulet että šähköinén ilmoitustaulu lisää taloyhtiön arvostusta. Ostâišiťko osakkeen sen perusteella että rapussa on kâmala toosa??? Tosi ostaja katsoo aivân muita asioitâ.
Joku neropatti ehdotti rakennettavaksi valotorneja kylien maamerkeiksi. Torneista näkisi heti kannattaako poiketa kylään vai karistaa paikkakunnan tomut jaloistaan/renkaistaan.
Olisi mielenkiintoista tietää, mitä se sähköturhake maksaa. Hankintahinta asennuksineen, kuukausimaksut, ilmoituksen jättömaksu, asukkaan nimen muutamisen hinta jne jne.
Tuleeko postiluukkuunkin sähköinen näyttö?
Voi stana, mitä pelleilyä oskkaiden rahoilla!
Olet aivan oikeassa, meidänkin taloyhtiö on pärjännyt ilman taulua vuodesta 1964 lähtien. Nuoret hallituksen jäsenet leikkii!!! Näin Raholassa.
onko teillä vieläkin käytössä ulkohuussit ja vesikin lämmitetään kerran viikossa padassa.herätkää nyt jo nykyaikaan.
Oletpa aggressiivinen, taidat olla myymässä kohta asuntoasi!!! Ei tälläistä sähköistä ilmoitustaulua tarvita, On pärjätty ilman VUODESTA 1964!!!!!! Tämä vaatii lisää kuluja osakkailta. Ei vânhaa taloa saa millään uuden veroiseksi. Muuta uudisasuntoon!!! Sinun kommenttisi osoittaa sen,että etole tâloyhtiön asioista selvillä!!!!
Lapsellinen kannanotto!!!
Et kyllä vaikuta itsekään olevan aivan perillä yhtiönne asioista... jos niitä näyttö tauluja tulee vain yksi tai pari kpl:tta, niin on ehdottomasti hintansa väärti. Olen itse hallituksen jäsen ja yksi suurimpia ongelmiamme on informointi ja tuollainen näyttö auttaisi siinä huomattavasti... varsinkin siitä syystä, että monet asiat mitkä siihen taululle PITÄISI laittaa, tulevat isännöitsijältä ja koska hän ei niitä pääse laittamaan, ne jäävät laittamatta... näyttötaulun hallinta onnistuu etänä...
Rappunäytön asennus on ilmainen ja näyttö maksu on 50€/kk (sisältää netti liittymän) ja sopimus sallii mainonnan. Ilman mainoksia 100€/kk...
Tulee kalliiksi.rappuja 7x50e tai 100e eli 700 euro kuussa!!! Haloo! Yhtiöllä on tyhjänä iso liikehuoneisto!!! Lisää vain kuluja!!!!
Taloyhtiössä on ollut liian vähän kuluja. Voisiko hiekoitusta karantaa? Saisi rahaa hupenemaan. Ei taida olla seksikästä
Hauska tilanne jos taloyhtiön liikehuoneiston saa vuokrattua ja taloyhtiön näytöillä pyöriikin jonkun kilpailevan firman mainokset.
Jos teille todella tulee 7 näyttöä, niin ihmettelen. Aika kalliiksi tulee... montako asuntoa yhtiössä on?
meidän hallitus hylkäsi juuri tuosta syystä näytöt...
taloyhtiössämme on 7 rappua ja asuntoja 110. joten kalliiksi tulee!! Teillä on fiksu hallitus. Meidän taloyhtiössä ostellaan kalliita kieltotauluja, pelastustie,pysäköinti kielletty ym. Eivät tehoa, én ymmärrä minkälaisia ihmisiä???
"Jokainen sijoitettu euro tulee kaksinkertaisena takaisin"
Eikös tämä ole sen yhden Tampereen Vihreen "legendaarinen" lausahdus ratikasta?
Miten tulee takaisin , kn pömpelit maksaa yht. 7 kpl yht. 700 euroa ja käyttökulut??? On varmaan vihreän ehdotus!
Jos niissä pyörii mainoksia (niinkuin epäilen), niin 350€/kk ja EI MUITA KULUJA. Ei ruveta liioittelemaan...
Laske uudelleen. Niitä tulee 7 kpl,asennuskulut, sähkökulut ja pömpelin hinnat YHTEENSÄ, lähentelee vuodessa 8000 euroa!! Asuntoja 110. Kalliiksi tulee ja pysyykö pömpelit ehjänä???? Huono homma.
Ehdotan että myyt asuntosi ja muutat turvekammiin jonnekin jänkhälle! Siellä ei ole taloyhtiötä eikä mitään turhia nykyajan kotkotuksia...
7 näyttöä, 350€/kk (mainoksilla), asennus on ilmainen ja sähkönkulutus n. 40€/vuosi/näyttö eli 2730€/vuosi.
Kerro todellinen hinta. Taulut 7 kpl, sähköt,asennus, ym kulut??? Ei ole tiedotettu osakkaille ,mitään kuluist. On varakas yhtiö!!! Osakkaat mmaksavt sähköt.
Siihen joutuu kameran ostaa ja asentaa kuvaamaan sitä taulua että ei kukaan hajota sitä.
Hys, hys. Ei saa kertoa ihan kaikkea ettei bisnes kärsi.
Tässä talossa ei normaali taulukaan pysy ehjänä.
Tuli sähköinen ilmoitustaulu, kesti asennus mélkein kolme viikkoa! Eikä vieläkään ole asukkaiden nimiä taulussa! Ajatélkaa kun vanhus tilaa ambulanssin, pelastajat joutuvat juoksemaan kuudenteenkin kerrokseen asti. Soitin isännöitsijälle, hän sanoi että tietoja syötellään! Miksei vânha ilmoitutâulu voinut olla paikoillan?? Ei osannut vastata?? onkohan taloyhtiön asukkaille vähän tiedottamistâ??? mainokset kyllä on. Kellä on aikaa seistä lukemassaminoksia. Huono juttu!!
oliko ne kolme viikkoa joka arkipäivä sitä asentamassa siella. mutta sulla on aikaaa olla kyttäämässä mitä tehrään, mutta ei mukamas aikaa lukemassa mainoksia, vai onko väärien yrityksen mainoksia näyttötaulussa , joka on kyllä todellä hieno ja hyvä keksintö, vaikkei nämä muumiot sitä ymmärrä.
Mainosrummutusta saa ylitse tarpeen lähes jokaisesta paikasta. Ei kiitos tarvita lisää mitään aivopesua
Digiä tulee nimimerkillä kirjoittava ei osaa lukea tekstiä. Tarkoitin että kun ASUKKAIDEN NIMIÄ EI LUE TAULUSSA!!! Ambulanssi tarvii nimitiedot ja mikä kerros. Meillä ei ole ollut niiťä tietoja kolmeen viikkoon. Olisi pitänyt säilyttää vanha taulu sen âjan"!! Ei ketään kiinnosta mainokset!!! Ei ole tärkeitä!!!
käykö teillä joka päivä ambulanssi ,no en yhtään ihmettele. pieni ohje kun tilaat ensikerralla ambulanssin kerroppa sinne nimi ja monesko kerros ja lisäksi myös kengän nummero
Etkö ymmärrä?? Joka tilaa ambulanssin ei aina osaa sanoa! Talossamme asuu paljon vanhuksia, ei tarvita mainoksia. Tulee kalliiksi, yhtiövastikkeet heti nousi. Älä kirjoita asioista, josta et tiedä!!! olet negatiivinen ihminen!
Olet kummallinen ihminen, aikuistu, et tiedä asioista! pitääkö aina olla eri mieltä asioista??? Meidän taloyhtiössämme on keski-ikä 61 vuotta!!! Ota opiksi!!
vittuako tulette tänne kitisemään .kitiskää vittu sinne taloyhtiöönne päin ,ei tätä asiaa ole vain yksi ihminen päättänyt .
mersumies annan ohjeen älä lue tätä palstaa, pääset helpommalla. taloyhtiömme hallituksen jäsenet eivät välitä,taidat kuulua siihen??? Ota iisisti ja älä välitä mitä toiset kirjoittaa, pääset helpommalla.
Sinun kielenkäyttösi on ala-arvoista. Sivistä itseäsi, äläkä sekaannu asioihin, joista et tiedä mitään!! Ota iisisti.
vittuako tulette tänne kitisemään .kitiskää vittu sinne taloyhtiöönne päin ,ei tätä asiaa ole vain yksi ihminen päättänyt . en onneksi asua edes missään slummitalossa vaan omakotitalossa ,jossa ei tollaset mummelit ja vaarit kitise kokoajan .
Kannattiko hankkia kallis taulu?? Siinä oli ilmoitus löydetty bussikortti!!!! Ei kai tähän tarvita sähköistä ilmoitustaulua ? Lapsellista touhua!!
voe vitun vittu vieläkö sää jaksat vinkua tästä naurettavasta asiasta.
ps. onko teillä vielä käytössä ulkohuussit ja vesikin lämmitetään padassa.
Sellaista se on asua talonyhtiössä... Muuta pois... Oma tupa, oma lupa...
Kyllä sähköinen ilmoitustaulu on sijoitus tulevaisuuteen! Kun taloyhtiön hallitus on asiasta päättänyt niin sähköinen ilmoitustaulu tulee vaikka väkisin! Sähköiseen ilmoitustauluun sijoitetut eurot tulevat moninkertaisesti takaisin asuntojen hinnannousuna. Sähköistä ilmoitustaulua käyttävien taloyhtiöiden asunnot ovat automaattisesti kiinnostavampia kohteita pääomasijoittajien ja huippunaapureiden silmissä. Vaikka vastike ehkä hieman nousee, niin ainahan se asunnon arvokin hieman kohoaa.
PULINAT POIS!
tuli sähköinen ilmoitustaulu. kerro miten se kohottaa asunnon arvoa, muuten kun yhtiövastike nousi. siisti. nyt on siivooja teipannut maalattuun seinää teipillä A4 kokoisen tiedotteen siivoamisesta. onpa seinä nätti. eikö voinut käyttää sähköistä ilmoitustaulua.
Kerro paljonko asunnon hinta nousee, kun rapussa on sähköinen ilmoitustaulu??? Hintaan vaikuttaa ensiksi onko taloyhtiöön tulossa remontteja, ei siinä hinnassa auta miťkään sähköiset ilmoitustaulut. Kokemusta on!!!
Lapsellista sanoa noin,et tiedä mitään.
Kieltämättä hyvä, paha kysymys. Lyö rätinki tiskiin
Jumalani, ota minut pois tääääältääääää