Takaluukun lukko ei toimi / Lasinpyyhkimessäkin onnelmia
takaluukku V70/
eitoimi
51715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Takaluukun lukko,ei toimi avaimella,vai kauko-ohjauksella,no, avaa luukun pahvit sisältä,ja pura lukkosysteemi,käytä voiteluun aseöljyä,sillä muut jäykkenee pakkasella,ei ole paha homma.
Lasin pyyhkijän,eli se kohta mistä pyyhkimen käyttövarsi tulee ulos,siinä on todennäköisesti muoviholkki,joka on murtunut,ja päästänyt kosteutta sisään,sama homma.lelut irti,ja potsaus,ja öljyä,menee samalla kertaa kummatkin huollot,vie muutaman tunnin.
Oman V70:n ( vm. 2000/vanhempi kori) takaluukun lukko on vaihdettu kahteen kertaan. Lukko toimi kauko-ohjauksella, mutta paneelissa paloi jatkuvasti varoitusvalo "luukku auki", vaikka luukku oli ehdottomasti kiinni. Ei auttanut muu kuin lukon vaihto. Uusi lukko alkoi myöhemmin tempuilla, joten meni sekin vaihtoon. Nyt toimii, mutta kuinka kauan, aika näyttää.
Minkä ikäinen ajoneuvosi on?Et kertonut, että ovatko viat ilmenneet samanaikaisesti? Takalasin pyyhkijän akseleita toki ruostuu jumiin ja lukkojakin rikkoutuu, mutta aivan yhtä mahdollista olisi myös katkos johtosarjassa saranan kohdalla.Kait sitä takaluukkua myös käytetäänkin ;) ?
epäilen johtosarjaa, onko korjaus neuvoja Lukko ja pyyhin yhtäaikaa pimeenä pyyhin toimii joskus
Mulla oli Polossa kumma vika, sulakkeita palo ihan itekseen. Kun sitä tutkittiin, syyksi paljastui tuo, että takaluukun johdot oli niin kovaa muovia, että hapertuivat pakkasella. Korjattiin vaihtamalla saranaosan kohtaan silikonikuoriset johdot. Siis pätkät pois ja vesitiiviillä abikoilla jatkot. Aikaa meni tunnin verran.