Mitä sanoo skodan omistajat, voisitteko suositella Octaviaa "kauppakassiksi"? Meillä on oikein ajoa varten sitten entuudestaan vuoden 2012 BMW 535d xDrive automaatti farkku, mutta varsinkaan talvella ei viitsisi bemulla ajaa ns. nurkka-ajoa lähikauppoihin ja marketteihin, on dieselinä paremminkin matka-auto,kiinnostaisi tuollainen enemmän tavis-auto Skoda joka olisi pieni ja näppärä, kuitenkin farkku mallissa riittäisi tavaratilaa ja joku 1.4 tsi bensaturbo olisi edullinen ostaa, varsinkin dsg-mallit,joista ei tahdo automyyjät kuulemma millään päästä eroon. Penkit on huonot istua, ja ahtaan oloinen sisältä, mutta lyhyillä matkoilla se ei haittaisi. Alta kymppitonnilla näkyy noita saavan ainakin käteisellä? Oletteko olleet bensa skodiinne tyytyväisiä? Vaimo tietysti nyrpistelee nenäänsä skodalle, mutta eihän noi naiset ymmärrä autojen päälle, kun "tunneäly" hallitsee. Skoda kuitenkin olisi järki valinta?
kiitos etukäteen!
kiitos etukäteen!
Vastaukset 30
Vanhimmat
skoda octavia on kaikkien kauppakassi autojen standardi hyvä valinta siis. jotkut pitävät jopa ykkösautona, itellä ykkösautona lexus Ls430 v2004 vaikka ajan sillä paljon vähemmän kuin kakkos autollani skoda octavialla 1.4 tsi manuaaali v2010 niin kyllä lexulla pitkälle taipaleelle paljon mieluummin lähtee kuin skodalla vaikka bensaa kuluukin paljon enemmäm mutta kyllä sen paljon paremmasta ajomukavuudesta maksaakin.
Ehkä kannattaa olla vastaamatta kriitikkotrollille . Hänen aloituksensa kuivuvat vähin äänin. Olisi mielenkiintoista seurata tuota kehitystä!
Anteeksi piti siis kirjoittaa että skoda on itäauto.
Ostaisin mieluummin repun kauppakassiksi ja menisin pyörällä kauppaan.
Kauppakassina ocu menettelee, mutta ei kannata pitkänmatkan päähän kaupoille lähteä, korkeintaan niin pitkälle mistä jaksaa kävellä kotia. Skodassa sekin hyvä puoli ettei herätä kateutta tokmannin pihassa, kun muistaa vielä laittaa päälle väärän kokoisen tuulipuvun.
Itse jätin Ocun varmuuden vuoksi metsään piiloon kun kävin Robbarissa hakemassa tarjouskellokanervia ja kihvelin
oli tollanen Skoda Superb, ajettu varmaan jotain 30-40 000 km. Oli mun mielestä ihan hyvä talviauto jos konetilaan vaan laittoi 2kpl 40kg kalkkisäkkiä alkoi ajettavuus olemaan hyvä. Nyky Skodilla ei ole mitään tekemistä VAG merkkien kanssa eli
VW , AUDI, SEAT myös
Anteeksi nyt mutta minne laitoit ne 2kpl kalkkisäkkejä?
Jos haluat nimenomaan kauppakassin, et kaipaa huolta ja murhetta mitä saat Skodan mukana kaupanpäälle. Skodat ovat vain tosiharrastelijoille jotka tykkäävät tuskasta ja kärsimyksestä.
Huolettomaan autoiluun suosittelen esimerkiksi pienempää Volvoa tai mersua.
Kyllä voin suositella, ostin uuden Skoda Octavia 1.4 TSI DSG Combin 2010 ja sillä on nyt ajettu 58200km. huollettu joka vuosi eli öljyt suodatin ilmansuodatin raitisilmasuodatin Forte putsausaine tankkiin ja 2 kertaa vaihdatettu jarrunesteet kerran huollatettu ilmastointi, DSG päivitys takuuna 2012, mitään ongelmia ei ole ollut. Minulla 5.0kW Webasto joten auto on myös oikeasti lämmin kiinteä akkulaturi.
Ostin kesällä uuden Volvo V70 kun vielä sai sehän lopetettiin ja halusin nimenomaan pystyperä Volvon, jos siihen vertaan Skodaa niin on huomattavasti hiljaisempi ja Dieselinä kuluttaa vähemmän, Skoda on kuitenkin osoittaunut paljonkin mainettaan paremmaksi ja uskon kyllä että monilla on ollut ongelmia jakoketjussa ja DSG laatikoitakin lienee hajonnut, sattuiko sitten minulle se Keskiviikko malli kun olen selvinnyt ilman ongelmia, paljon on haukuttu Skodaa mutta minulla toimii ihan moitteetta ja lopuksi se hinta maksoin uutena 26140€ joten ei paha ihan tavallisesta autosta, vertailuksi Volvo maksoi pitkästi yli 4 kymppiä. Joten osta vaan mutta varmista että on tehty jakoketjutyö ja tarkasta onko DSG-7 laatikko päivitetty niin kuin pitää se kyllä on merkkiliikkeen tiedoissa, tuli pitkä juttu mutta sait ainakin oikean rehellisen arvioni ja jätä haukkujat omaan arvoonsa.
Terveisin. tyytyväinen Skoda kuski
Mitenkäs toi kun koeajoin tässä aamupäivällä tuollaisen Octavian tosin oli 1.2 tsi koneella, ja siinä kuului karmea melu sisään, vaikka oli kitkarenkaat alla. Sinähän tuossa juuri kerrot että auto on hiljainen ???? Lisäksi autoa ajaessa väsyi, kun sitä piti ohjata koko ajan että se kulki tiellä suoraan. Outoa nykimistä esiintyi kiihdytyksissä, vaikka kone oli jo ihan lämmin. Ikään kun ei olisi saanut kunnolla polttoainetta?
Kun ajoin hidasteeseen mielestäni melko hiljaisella vauhdilla, koko auto tavallaan "pomppasi" ilmaan ja taka iskareista kuului kova pamahdus. Kojelaudasta kuului ajon aikana erittäin häiritsevää kitinä-ääntä, resonanssia tai jotain. Myös moottorin ääni oli kova sisätiloihin, vaikka katsoin, että mitään läpivientiä ei oltu tehty sisälämppäriä varten. Vaikka ilmastointi oli päällä, ja ikkuna-asento päällä lämppäristä, veti tuulilasi ja molemmat sivulasit koko ajan huuruun.
Eihän tuolla pysty edes lyhyitä matkoja ajamaan kun kokonaisuus on noin kehno. Muistan jopa vuosisadan vaihteessa kun minulla oli tosi paljon ajettu Mondeo, joka vei jo öljyäkin, mutta siinä pysyi lasit kirkkaina, lämpöä riitti ja kyyti oli miellyttävää.
Ei oikein koeajo Skodalla vakuuttanut, kiitos kuitenkin mielipiteestäsi. Jatkan kauppakassin valintaa, vaikka lyhyille matkoille tulee, pitäisi kyyti kuitenkin olla tasoltaan tältä vuosikymmeneltä.
Joo lue tekstini uudestaan niin huomaat että tarkoitin sen uuden Volvoni olevan hiljaisempi! Ilman Webastoa Skoda Octavia 1,4 TSI on kyllä melko varmasti kylmäksi luokiteltava auto, sitten se 1.2 litrainen= unohda koko juttu ne koneet käsittääkseni lopetettiin tai ainakin lopetetaan pian valmistus!
Ohjauksen kommenttiasi ihmettelen kun minulla toisena autona uusi V70 Volvo eikä Skodan ja Volvon ohjaustuntumassa ole mitään oleellisen mainittavaa eroa eli kyllä Skodan ohjaus on hyvä, lyö ehkä joskus lievästi käsille töyssyissä mutta hyvä nopea ja tarkka ohjaus!
Ohjeeksi sitten sinulle: Osta uusi Volvo se ainakin on laadukas! Itse ostin sen V70 kun oli vielä tänä vuonna mahdollisuus ostaa uutena malli kun lopetettiin, hintaa tulee kuitenkin kun katsot esim. Autotalli.com sivulta Summum varusteltu eli Classic Bisnes varusteinen Volvo V70 D4 Automaatti, niitä on myynnissä enää muutama vähän ajettu hyvä yksilö hintaa kertyy tingittynä noille parhaille myynnissä oleville noin 43000€ mutta sitten onkin laatu kauppakassi todella pitkäksi aikaa!
Samaa mieltä kun edellinen, Volvo ilman muuta, aivan eri maailmasta kuin Sokota. Ajo on nautinto, ja siinä saat vuosiksi hyvän autoa, eikä ruostu eikä hajoile siten kun sokota.
Ei oikein kassiksi, mutta jos lyhyitä matkoja ajaa eikä tuki muiden tietä ( ajelee penkkoja pitkin), niin kannattaa ottaa huomioon, että se laukeaa ennenpitkää matkalle. Siksi kassiksi kannattaa ottaa vaikka joku kädessä kannettava.
Skodalla monet urhoolliset yrittävät selvitä matkoistaan ja jokainen päivä on arvoitus matkojen suhteen, että hirttääkö kaasu ( ajaa kuorma-autoa päin) tai hajooko vaihteisto( jää tielle) tai kilahtaako moottori ( jää myös tielle)?
Vesimassojen hölskyntä kaalikopissa ei ole pelottavaa, jos on ollut joskus kuuntelemassa viemärien kohinaa ja loisketta esim. vedenpuhdistuslaitoksella( haisee kamalalle).
Jos osaa itsekritiikillä pitää hauskaa, niin skoda. Ota se. Naurat itsellesi ja aiheutat nauravia ihmisiä ympäristössä. Lapset juoksee pakoon ja naiset eivät ole huomaavinaan skodasia.
Jonkinlainen humoristinen laite siis. Sika-kiikuksi sanovat, joten joulun aikaan se sopii mainiosti, jos on sinapinvärinen skoda. " sinappihuntu on sialla yllä" lauloi Juise Leskinen joskus muinoin.
Lueppa kommenttini tuosta ylempää! Minulla on uutena hankittu Skoda Octavia 1.4TSI DSG Combi ja kesällä uutena ostettu Volvo V70 D4 Automaatti! saat oikeasti tietoa!
Skodasta sanotaan, että se on sikakiikku. Sosialistien punalippu ja heikko osaisen hätähuuto.
Intiaanit sanoo, että se on häpeäpaalu.
Itse olen sitä mieltä, että se on kolhoosien kaalikärry, tarkoitettu pellolle ja se ajaa, kuka uskaltaa. Yleensä perheelliset eivät halua.
juuri näin.lyhyille kauppamatkoille skootassa nippanappa riittää ajo ominaisuudet eikä haittaa jos moottori ja vaihteisto laukeaa matkalla kun koti häämöttää kaupan pihaan. lyhyellä matkalla ei myöskään huomaa todella ala arvoista lämmityslaitetta eikä zetorin pukilta tuttuja kuulosuojaimia. tutulta huoltoasemalta voi käydä hakemassa jäteöljyt skootan pohjan suojaukseen kun tuntuvat olevan erittäin ruoste herkkiä. jotkut jopa kasvattaa etanoita ja lieroja skootissa kun ruoste/home/kosteus olosuhteet ovat vallan mainiot.
Toi on hyvä bisnes pilkkijät tietää jo mistä kannattaa kysyä halpoja täkyjä, meidän kylällä yhdellä on skoda, ja siinä liassa ja kosteudessa kyllä elää jopa torakat. Noita voi myös pakastaa valmiiksi ja myydä pakasteina pilkkijöille. Skoda näin ollen tienaa pikku hiljaa hintaansa takaisin. Jos sillä ajaisi, se hajoaisi, ja takuu ei enää korvaisi, parempi siis matofarmina.
Riippuu tarvitseko pienen kätevän vai hyvät tilat. Octavia on molempiin huono.
Kiihtyy kuitenkin hyvin, eikä kuluta paljon bensaa.
Eihän se mihinkään kiihdy paitsi täysin marginaalisissa olosuhteissa. Kuiva puhdas asfaltti. Sellaista ei suomessa ole kuin muutama viikko vuodessa. Muutoin kippa sutii ja vetelee ja etupää hakkaa. 4 veto, ok siinä keskinkertainen kiihtyvyys, mutta siinä taas muut ongelmat.
Niinpä niin! Kävin tällä palstalla keskusteluja 2010 alkaen kun ostin uuden Skoda Octavia 1.4 TSI DSG Combin, ja silloin oli melkoinen joukko trollaajia aina kimpussa, nytkin kun palasin noin 4- vuoden jälkeen tänne käymään huomaa että joukossa on osa ihan osattomia tyyppejä, mikä teitä hyvät ihmiset vaivaa, Skoda on ihan hyvä auto itse puhun kokemuksen tuomaa asiaa, ei tuo uusi Volvo V70 ole minulle sen kummempi auto kuin Skoda, yhtinen nimittäjä = molemmat ihan kohtuu autoja!
Teille Trollaajat tämä: Jos elämänne on tunneköyhää ja saatte nautintoa kun kirjoitatte täysin perättömiä juttujanne, jatkakaa ihmeessä mutta elämänne kyllä menee hukkaan se on varmaa.
Ei muuta kuin Hyvää Joulua teille kaikille asiallisille ja asiattomille!
Se on moro!
Skoda webastolla on hyvä pilkkimiehen auto kun niistä aina on pohja ruostunut puhki. On hyvä istuskella takapenkillä pilkkimässä weba lämmittää kajuuttaa. Tietysti pitää sietää kaalin hajut, mitä ulkona ei tarvitse haistella. Keväällä voi vielä luödä kaverien kanssa vetoa mikä päivä skeida uppoaa.
Etkö tiedä että Skodan pohjalevy on ollut jo 2009 vuodesta asti rosteria?
Juu ja madot omasta takaa skodan liassa ja kosteudessa ne viihtyy
Siinä on taas kaveria huijattu, uutta maalaamatonta peltiä on valehdeltu rosteriksi. Milloin huijataan päästöillä, milloin milläkin. Monesti pohja on puhki jo venäjän junakyydistä pois lastattaessa, kun varastorasvat on joku pöllinyt venäjän tehtaalla.
Onko minulle siis valehdeltu kun on sanottu että Skodan pohjalevy on galvanoitua rosteria?
Jos noin on sanottu, niin on huijattu ihan silmään tökkimällä.
Korvat varmaan punottaa vieläkin ja selässä jomottaa?
tarkastutin Skodani pohjan ja siihen ei tarttunut magneetti, kokeilivat luvallani porata siihen reijän eivät onnistuneet kuin jollakin oliko se koboltti kärki poranterä, sanoivat autotohtorin raportissa sitten että minulle on kyllä sattunut tulemaan ensimmäinen ja ainoa Skoda Octavia missä on oikeasti pohjalevy jotakin haponkestävää ruostumatonta terästä. Käytin nyt autoni maahantuojalla joka totesi sen pohjapellin ruostumattomaksi teräslevyksi, epäilivät että olen vaihtanut koko pohjan, vastasin ettei kirvesmies ymmärrä noita metalliasioita kuin sen verran että sahanterä on metallia sekä kirveen terä ja vasarakin on metallia. Nyt aikovat(12.12.2016) sovittuna että antavat minulle uuden Skoda Octavia 1.8TSI Laurin&Klement mallin jos suostun että lähettävät oman autoni Tzekkiin tarkistettavaksi, lupasin sillä ehdolla että eivät riko autoani, mutta sanoivat sitten etteivät aio palauttaa autoani vaan tilalle tulee luxus varusteltu Skoda, minä kirjoitin sopimuspaperin 12.12.2016 ja tänään sain sen uuden Skodan joka oli maahantuojan tiloissa kuulemma vapaana, siinä myös nahka istuimet mikä on huonoa kun ovat niin liukkaat istuimet, mutta lienee tulee kitkaa kun istun haalarit päällä työmatkoilla ja kilometrejä tulee vuodessa 60000, joten tällä on nyt sitten kai ajettava. Outoa vaan kun se oma Skoda oli niin hyvin rakennettu että se pohja olisi kestänyt useita vuosia. Teinkö mielestänne väärin kun annoin sen hyvän autoni pois ja otin ruostuva pohjaisen auton tilalle vaikkakin se on luxus varusteltu ja ilmaiset huollot kerran vuodessa lupasivat, kirjallinen dokumentti allekirjoitettiin maahantuojalla, se kattaa huollot 300000 kilometriin saakka tai 10 vuotta. no kait se on nyt tällä ajettava vaikka on liukas penkki. Vastauksianne odottelen pikaisesti. tälle palstalle. Kiitos jo etukäteen.
Uusimmat on kaikki rosterista tehty, ei mitään uutta ja ihmeellistä. Oli varmaan teidän autotohtorille ensimmäinen tätä mallia tullut.