Miten voi olla mahdollista että täysivaltaisen ja kirjoittamaan kykenevän ihmisen fokus on tarinoida tälle palstalle omia dissauksiaan? Mitä onkaan lapsuudessa tapahtunut, lelut lämpöpatterin välissä? Ikkuna metsään? Mutta harmittavaa sikäli, että hänelle ei ole kukaan kertonut että ne ovat toimivia länsiautoja, usein jopa nelivedolla.
Kahden vajakin palsta?
4x4-vihaa_en_tajua
35844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ehkä kannattaa olla vastaamatta kriitikkotrollille . Hänen aloituksensa kuivuvat vähin äänin. Olisi mielenkiintoista seurata tuota kehitystä!
Anteeksi. Kyllä kannattaakin vastata. Skoda onkin mielestäni itäauto.
Typeryydellesi et varmaan voi mitään, mutta kirjoittamisen voit lopettaa.
Kriitikkoa ottaa koville, kun valeet ei ota tulta. Varo aneyrysmaasi!
Ocu II ovien reunat ruostuu (Luettu 63600 kertaa)
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1791.180
63600 kertaa joku on saanut lukea oikeaa informaatiota ja faktoja. Kaikesta huolimatta skodakritiikki on ja pysyy.
Ei ole kahteen vuoteen tullu uusia ruostumisia. Kertoo laadunvalvonnallisista parannuksista. Viitaten linkkiisi.
Miksi näin vanha tarina?
Meinasitko että jos aiheesta ei keskustella, on ruostuminen kaikkialla samanaikaisesti pysähtynyt?
Perustuuko tämä johonkin uuteen kummalliseen fysiikkaan, jota voidaan kutsua vaikkapa teofysiikaksi?
Eihän tuo ole ollenkaan vanha tarina kun Suomen autokanta on keskimäärin lähemmäs 10 vuotta vanha. Tosin skodat alkaa olla siinä iässä paalattu. Ruosteessahan noi on lähes aina noi itälintat, joita vielä liikenteessä näkyy, jos ikää on yli 3 vuotta.
Kuulemma Helkama auton nimi tulee vanhasta itäkarjalaisesta jouluitkuvirrestä "Helmat auton (niin) ruosteessa"
Missä ne myöhäisemmät ruostumiset ovat ao. kohdasta? Miksi aina vanhoja juttuja länsikaapo miukuttaa?
Jormalle on normaalia että alle 2 vuotias octavia ruostuu
http://www.briskoda.net/forums/topic/396938-rust-rust-rust/
selvä....
kyllä ocuissa on nähty ruostetta ihan vuoden ajon jälkeen esim kromin väristen ikkunalistojen alla kuplii varmasti
katsokaas+muuten+kolmos+ocun+grillistä+sisään,+eli+jäähdyttimen+edessä+menevä+putki+on+100%+varmasti+kanssa+ruosteessa.+sen+verran+pieni+putki+ettei+pitäisi+montaa+vuotta+mennä+ennenkö+on+pakko+vaihtaa
Jarrusatula...
Joo noi putket ruostuu skeidakipoissa nopeasti pilalle. Täysin paskoja.
Hyvin vähän on skodista ns. nelivetoja ja niissäkin on onneton haldex-viritelmä,joka ei toimi niinkuin oikean nelivedon pitäisi. Skeidaa pukkaa alusta loppun, halppiskippa tuo vain pelkän harmin, ja länsiautoa ei skeidasta tule IKINÄ vaikka sitä miten yrittäisi politrukki sellaiseksi naamioida. Kyllä se on itäblokin irvokas ruostekukkanen ja kakkaklarinetti koko kaalikärry.
Mersuja on myös nelivedolla, Volvot pääosin etuvetoisia samanlaisa rutkuja kun KIA:tkin.
Missä sitä halltexia skodassa käytetään kattoverhoilussa vai maskin viimasuojana?
https://www.halltex.fi/tuotekategoria/levytuotteet
VW group käyttää "nelivedoissaan" erittäin huonoksi havaittua toimimatonta Haldex -toteutusta, joka ei edes ole oikea neliveto, tässä juttua ongelmakippojen eräästä ongelmasta, nimeltään Haldex
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=12794.0
Kyllähän ne on ne maksetut ryssät, anteeksi venäläiset, jotka tänne trollaa. Aika noloa, että jaksavat tänne joka päivä vuodesta toiseen kirjoittaa kaikenlaista paskaa. Varmaan maksetaan aika hyvin? Jokainen suomalainen kyllä osaa erottaa nuo viestit asiallisista viesteistä, vain mitä? Eihän me suomalaiset olla sellaisia, että jostakin autosta alettaisiin kirjoitella tänne jotakin huuhaata ja niiden kuskeja haukkua? Nehän on vaan autoja, ei muuta, ja niitä ostaa ja ajaa ihan tavalliset suomalaiset. Olen sitä mieltä, ettei anneta tätä palstaa venäläiselle, kuten ei anneta muutakaan suomalaista. Vai haluatteko jo luovuttaa?
Aloittajalle tiedoksi, että meillä oli skoda semmoinen takamoottori malli, silloin kun olin peruskoulussa. Vaikka auto oli uutena meille ostettu ja vanhemmat vaihtoivat aina uuteen muutaman vuoden välein, sain joka päivä kuulla koulussa skoda, itä-auto ja kommari vitsejä. Kukaan kavereistani ei halunnut kanssani kimppakyyteihin harrastuksiin tai muihin vanhempien kuskaus juttuihin. Aina kun iskä tai äiskä vei minut jonnekin pyysin heitä jättämään minut tai auton vähän pidemmälle pilkan vuoksi.
Olen huomannut tämän saman ilmiön oikeastaan koko internetissä. Mutta suomi24 palstalle on vaan niin helppo kirjoitella anonyymisti ja provosoimalla, että tänne sitten kertyy väkeä, joiden ainoa tarkoitus on saada huomiota, millä keinolla tahansa.
Tähän aikaan vuodesta, kun D-vitamiinitasot on ihmisillä alhaalla ja ulkona on pimeää, alkaa monella se mieli tehdä tepposia. Turhautumista ja pahaa oloa kylvetään helposti.
Niin se Imatralainenkin, otsikoihin päässyt tyyppi, oli kuluttanut paljon aikaansa netissä ennenkuin siirtyi reaalimaailman toteutukseen.
Tarkoitan sitä, että täällä voi olla aivan minkälaisia ihmisiä vaan, anonyymisti huutelemassa. Kaikkeen ei kannata reagoida.
Itse vedän kyllä D-supplementteja. 100mg joka aamu. Ehkä se selittää, miksi olen ainut selväjärkinen täällä enkä halua repiä kapitalisteilta päätä irti.
Se Imatran ampuja oli juurikin Skoda-kuski ja kulutti täällä sangen paljon aikaa tehtailemalla "superb testivoittaja"-ketjuja. Kummasti ne muuten loppuivat viikko sitten?
Totta, vaahtosi myös tekniikan maailmasta kuinka sen testit eivät ole puolueellisia vaan pelkkää faktaa. Kaikkihan tietää, että sen lauluja laulat joka ostaa mainoksia sun paskasta lehdestä.
Olet varmaankin informoinut Keskusrikospoliisia, ylläpito varmaankin jatkossa puuttuu potentiaalisen joukkosurmaajan Skoda-hehkutukseen? Loppuu kokonaan tämä palsta viranomaisten toimesta?
Tutkiiko KRP sitä?
Laksatiivit ovat minun ainoa lohtuni tässä kylmässä maailmassa.
Onneksi saan olla kateellinen skodisteille ja heidän Skodilleen.
Ehkä kannattaa olla vastaamatta kriitikkotrollille . Hänen aloituksensa kuivuvat vähin äänin. Olisi mielenkiintoista seurata tuota kehitystä!
PS. Lukihäiriöinen trolli epäonnistui nikkivarkaudessa. Yritteliäs, mutta tyhmä!
Ehkä kannattaa muistaa että skoda on vain ehta itälintta. Todellinen kakkapökäle
kakkapökäle, hihii!
Miksi monet Skodat ovat ruskeita?
Koska uuden lämpöisen ulosteen kanssa lotraaminen kiihoittaa sekä sexuaalisesti, että saa turvonneen siannaamani rauhaset aukeamaan. Skoda kakan värisenä rauhoittaa mieltä.
Juu skodda on kamala kakkapötkö. Oikee kakkaklarinettipötkylä. Yök kuinka oksettaa edes ajatella skeidaa.
On se kumma kun TroIIinlistijä pääsi eroon skodan osamaksuista, niin vaihtoi parempaan merkkiin ja rupesi haukkumaan skoda merkkisiä autoja. Suomalaiset yleensä kehuvat omaansa, mutta kun pääsevät lopulta eroon niin heti se vanha muuttuu kakaksi. Olipa kyse autosta tai puolisosta.