406 ei starttimoottori pyöri

Siilimpsis

Auto 406 HDi vm 2002 80kWh. Auto jätti vaimon paikallisen cittarin pihaan, Valot syttyvät, hehkuttaa, kun yrittää käynnistää, kuuluu naksahdus. Mutta ei starttimoottori lähde pyörittämään lainkaan. Joitain juttuja netistä löytyi ja pyydettiin tarkistamaan virtakaapelit. Akusta lähtevät kaapelit irroitin ja raapustin uutta alumiinipintaa esiin. Latasin akun laturilla täyteen, oli hyvin virtaa, 2 tuntia ja laturi ilmoitti että akku täynnä.

Starttimoottorin pitää olla kiinni koneessa, mutta missä se näissä pösöissä on, pitääkö purkaa puoli autoa vai pääsisikö alapuolelta paremmin käsiksi? Itse ole volvo-miehiä, mutta ostin vaimolle 406:n kun vanhemmillani on ollut jo 15 vuotta ja ongelmitta kulkenut jo 500tkm.

11

1916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • essollegorjaukseen

      Älä ihmeesä vie enää ikinä Pösöä gorjaukseen, enkä suosittele vaimollesikaan Pösön viemistä gorjaukseen.

    • Puksittipuk

      motonetistä autoosi uusi starttimoottori 89 euroa, lisäksi vanha pitää palauttaa. Perivät oston yhteydessä 50 euron pantin, jonka saa takaisin kun palauttaa vanhan startin.

      Vaihtotyö vaikuttaa helpolta, minäkin ajattelin itse pari vuotta sitten vaihtaa, eihän siinä ole kuin polttoaineensuodattimen kotelo irti (kolme letkua, 2 ruuvia, joissain ruuveja lainkaan) ja sitten startti kolmella pultilla kiinni, siitäkin sähköjohdot irti tietenkin. Sitten vain vanha pois, uusi paikalleen ja vot, se on siinä.

      Mutta on paskamainen homma -10 asteen pakkasessa. Konehuone täynnä kuin turusen pyssy, ahdasta. Irroitin myös ilmanpuhdistimen kotelon, että saan pultit pois startista. Asennuksessa huomasin että pieni kuparihylsy pitää vaihtaa, sitä ei löytynytkään huoltsikalta eikä lähimmästä autotarvikkeesta. Piti käydä motontissa asti.

      Kaikkiaan aikaa kului 8 tuntia. Mutta toimii kyllä kuten pitää.

    • OliskoKokoStartti

      Onko se nyt sitten starttimoottori vai vain joku rele tai solenoidi, mikä siellä hangoittelee. Ikää kun vasta 14v.

    • kaapunkilomat

      Mihin sen tarttimoottorin pitäisi pyöriä?

      • Anonyymi

        Mistä helvetistä näitä vähä-älyisiä yökastelijoita oikein riittää?


    • Tein.senkin.itse

      Ettei olisi startin hiilet lopussa?
      Koetas kolauttaa jollakin startin kylkeen. Jos sen jälkeen starttaa, niin hiilet lopussa.
      Omaan Pököttiini (eri malli) olen varmaan lähemmäs kymmenet hiilet vaihtanut. Maksoivat viimeksi tarvikkeena 11 euroa. Vähän työläs homma, mutta niin se pakkaa aina olemaan autojen kanssa. Kerran irrotin ja asensin startin -22 asteessa pihalla, hiilet vaihdoin lämpimässä. Muoviosia lämmittelin kuumailmapuhaltimella.

      • Anonyymi

        Olet sitten ajanut varmaan miljoona kilometriä ja sekin taitaa olla mennyt yli, kun mun Pösön Partnerissa on jo 312 000 km takana ja vielä alkuperäinen startti. Tuo miinuskaapelin toisen pään kiinnitys kannattaa avata ja putsata, sitten vähän vaseliiniä siihen ja kiinni, muutamaa tälläinen on auttanut.


    • Oliil

      Voi hyvä sylyvi!
      Miks ihmiset kysyy autonkorjausapua suoli24 palstalla, sen sijaan että veis auton korjaamolle korjattavaksi. Uuden startin saa vaihdettua normipajalla 60 eurolla ja startin hinta siihen päälle. 406. seen. niitä löytänee purlaamoltakin parilla kympillä. Jos ei sen vertaa ole rahaa autoaan korjata niin ei sitä ole hyväksi pitääkään.

    • Täsmennettäköön

      Tuo lukema 80 kWh saattaisi liittyä hybridi- tai sähköautoihin, kuvaamaan niiden ajoakun kapasiteettia. Peugeotilta en tiedä tuollaista, ainakaan malliin 406 liittyen. Oman taannoisen 406-ajokkini moottorin tehoksi mainittiin muistaakseni 97 kW.

      Tehon perusyksikkö on watti (W). Autojen moottorin teho ilmoitetaan yleensä sen tuhatkertoina, kilowatteina (kW), ei suinkaan kilowattitunteina (kWh).

      Kilowattitunteina mitataan energiaa. Energian perusyksikkö on joule (J), joka on yhtä kuin wattisekunti (Ws). 1 kWh = 1 000 × 3 600 Ws = 3 600 000 Ws = 3 600 000 J.

    • Anonyymi

      Pyöriikö HDi:n startti myötä- vai vastapäivään, jos ostaisi uuden startin, ennenkuin alkaa purkaa?

      • Anonyymi

        Tarviiko siellä varaosaliikkeessä tietää kumpaan suuntaan pyörii ? Olipa kysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3225
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2180
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe