Auto 406 HDi vm 2002 80kWh. Auto jätti vaimon paikallisen cittarin pihaan, Valot syttyvät, hehkuttaa, kun yrittää käynnistää, kuuluu naksahdus. Mutta ei starttimoottori lähde pyörittämään lainkaan. Joitain juttuja netistä löytyi ja pyydettiin tarkistamaan virtakaapelit. Akusta lähtevät kaapelit irroitin ja raapustin uutta alumiinipintaa esiin. Latasin akun laturilla täyteen, oli hyvin virtaa, 2 tuntia ja laturi ilmoitti että akku täynnä.
Starttimoottorin pitää olla kiinni koneessa, mutta missä se näissä pösöissä on, pitääkö purkaa puoli autoa vai pääsisikö alapuolelta paremmin käsiksi? Itse ole volvo-miehiä, mutta ostin vaimolle 406:n kun vanhemmillani on ollut jo 15 vuotta ja ongelmitta kulkenut jo 500tkm.
406 ei starttimoottori pyöri
11
2083
Vastaukset
- essollegorjaukseen
Älä ihmeesä vie enää ikinä Pösöä gorjaukseen, enkä suosittele vaimollesikaan Pösön viemistä gorjaukseen.
- Puksittipuk
motonetistä autoosi uusi starttimoottori 89 euroa, lisäksi vanha pitää palauttaa. Perivät oston yhteydessä 50 euron pantin, jonka saa takaisin kun palauttaa vanhan startin.
Vaihtotyö vaikuttaa helpolta, minäkin ajattelin itse pari vuotta sitten vaihtaa, eihän siinä ole kuin polttoaineensuodattimen kotelo irti (kolme letkua, 2 ruuvia, joissain ruuveja lainkaan) ja sitten startti kolmella pultilla kiinni, siitäkin sähköjohdot irti tietenkin. Sitten vain vanha pois, uusi paikalleen ja vot, se on siinä.
Mutta on paskamainen homma -10 asteen pakkasessa. Konehuone täynnä kuin turusen pyssy, ahdasta. Irroitin myös ilmanpuhdistimen kotelon, että saan pultit pois startista. Asennuksessa huomasin että pieni kuparihylsy pitää vaihtaa, sitä ei löytynytkään huoltsikalta eikä lähimmästä autotarvikkeesta. Piti käydä motontissa asti.
Kaikkiaan aikaa kului 8 tuntia. Mutta toimii kyllä kuten pitää. - OliskoKokoStartti
Onko se nyt sitten starttimoottori vai vain joku rele tai solenoidi, mikä siellä hangoittelee. Ikää kun vasta 14v.
- kaapunkilomat
Mihin sen tarttimoottorin pitäisi pyöriä?
- Anonyymi
Mistä helvetistä näitä vähä-älyisiä yökastelijoita oikein riittää?
- Tein.senkin.itse
Ettei olisi startin hiilet lopussa?
Koetas kolauttaa jollakin startin kylkeen. Jos sen jälkeen starttaa, niin hiilet lopussa.
Omaan Pököttiini (eri malli) olen varmaan lähemmäs kymmenet hiilet vaihtanut. Maksoivat viimeksi tarvikkeena 11 euroa. Vähän työläs homma, mutta niin se pakkaa aina olemaan autojen kanssa. Kerran irrotin ja asensin startin -22 asteessa pihalla, hiilet vaihdoin lämpimässä. Muoviosia lämmittelin kuumailmapuhaltimella.- Anonyymi
Olet sitten ajanut varmaan miljoona kilometriä ja sekin taitaa olla mennyt yli, kun mun Pösön Partnerissa on jo 312 000 km takana ja vielä alkuperäinen startti. Tuo miinuskaapelin toisen pään kiinnitys kannattaa avata ja putsata, sitten vähän vaseliiniä siihen ja kiinni, muutamaa tälläinen on auttanut.
- Oliil
Voi hyvä sylyvi!
Miks ihmiset kysyy autonkorjausapua suoli24 palstalla, sen sijaan että veis auton korjaamolle korjattavaksi. Uuden startin saa vaihdettua normipajalla 60 eurolla ja startin hinta siihen päälle. 406. seen. niitä löytänee purlaamoltakin parilla kympillä. Jos ei sen vertaa ole rahaa autoaan korjata niin ei sitä ole hyväksi pitääkään. - Täsmennettäköön
Tuo lukema 80 kWh saattaisi liittyä hybridi- tai sähköautoihin, kuvaamaan niiden ajoakun kapasiteettia. Peugeotilta en tiedä tuollaista, ainakaan malliin 406 liittyen. Oman taannoisen 406-ajokkini moottorin tehoksi mainittiin muistaakseni 97 kW.
Tehon perusyksikkö on watti (W). Autojen moottorin teho ilmoitetaan yleensä sen tuhatkertoina, kilowatteina (kW), ei suinkaan kilowattitunteina (kWh).
Kilowattitunteina mitataan energiaa. Energian perusyksikkö on joule (J), joka on yhtä kuin wattisekunti (Ws). 1 kWh = 1 000 × 3 600 Ws = 3 600 000 Ws = 3 600 000 J. - Anonyymi
Pyöriikö HDi:n startti myötä- vai vastapäivään, jos ostaisi uuden startin, ennenkuin alkaa purkaa?
- Anonyymi
Tarviiko siellä varaosaliikkeessä tietää kumpaan suuntaan pyörii ? Olipa kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2443692- 573453
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I932885Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482666Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1202456Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352072Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012011Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1071816Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711179