Kuka saa kansaneläkettä?
Kansaneläke?
8
607
Vastaukset
- kenellekansaneläkettä
Kansaneläke = Työkyvyttömyyseläke (16-)21-64-vuotiaalle
Kansaneläke = Vanhuuseläke 62 vuotta täyttäneelle pitkäaikaistyöttömälle
Kansaneläke = Varhennettu vanhuuseläke 63 vuotta täyttäneelle
Kansaneläke = Vanhuuseläke 65 vuotta täyttäneelle
http://www.kela.fi/kenelle-kansanelaketta- kenellekansaneläkettä
Tässä vielä kansaneläkkeen tulorajat:
http://www.kela.fi/vanhuuselake_maara
Yksinasuva eläkeläinen voi saada kansaneläkettä, jos tulot ovat alle 1311,05 euroa kuukaudessa. Parisuhteessa olevan tuloraja kansaneläkkeessä on 1167,71 euroa kuukaudessa. Jos tulot alittavat tuon summan, voi Kelasta hakea kansaneläkettä.
Kansaneläkkeen määriä erilaisilla työeläkkeillä oleville näkee tästä:
http://www.kela.fi/maara_elaketulo-ja-verotaulukko
- Eikös_se_ole
Vanhaa systeemiä tuo kansaneläke? ne jotka sen ovat saanet niin heidän työeläke on ollut pieni.
Jatkossa takuueläke korvaa kansaneläkkeen- tutustunetissä
Kaksi täysin eriasiaa.
- erilaisiaeläkkeitä
Takuueläkettä voi saada henkilö, jonka työeläke jää tosi pieneksi. Käyttännössä noin parin sadan työeläkkeellä et enää saa yhtään takuueläkettä, kun taas kansaneläkettä saa vielä kun työeläke on siinä 1300 eur.
Nimimerkkille "marjahelena" , sinua onkin viikonlopun aikana ohjattu tässä ketjussa jo oikeaan osoitteeseen eli Kelan verkkosivuille. Sieltä saat vastauksen kansaneläkettä koskevaan kysymykseesi.
- Anonyymi
Miten niin takueläke korvaa kansaineläkeen ? Saan kansaineläkettä =työkyvyttömyyseläketta ei työhistoria ja takueläke päälle... Sitä oon miettinyt että päätöksessä lukee että TK. Ei ole muita tuloja tai aviopuoliso... Onko se tärkeä ?
- Anonyymi
Kaikki Suomessa asuvat ovat oikeutettuja saamaan kansaneläkettä.
Jos kuitenkin saat riittävästi työeläkettä, niin se ’syö’ pois kansaneläkettä ja tietyn rajan yli, niin se ’syö’ kokonaan pois kansaneläkkeen.
Takuueläkehän tarkoittaa käytänmössä sitä, että Suomessa on tasaeläke, jonka jokainen saa riippumatta siitä mitä elämänsä aikana on tullut tehneeksi.
Omalla toiminnallaan, esim työtä tekemällä, voi jokainen hankkia työeläkettä periaatteessa niin ’paljon’ kuin ’haluaa’.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482752Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3622005- 401727
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351638Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782