Minä keksin tänään

...mitä rakkaus on pohjimmiltaan.

Se on armoa itseä ja toisia ihmisiä kohtaan.
16115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tällä palstalla se todella kukkii.

Äänestä

Erittäin hyvä määritelmä. Jotenkin kosketti minua, kun sydämessä muljahti sitä lukiessa. Hyvä huomata, etten olekaan turtunut täysin.

Äänestä
  • Niin se vaan on, missä on paljon rakkautta siellä on paljon armollisuutta.

    Ja toisinpäin.

    Äänestä

  • kauanmenikuntajusin kirjoitti:

    Niin se vaan on, missä on paljon rakkautta siellä on paljon armollisuutta.

    Ja toisinpäin.

    Aivan niin. Haluttaisi tietää millainen ihminen on tuon oivalluksen keksinyt? Esim. oletko nais- vai miesajattelija?

    Äänestä

Armo on hankala sana noin sanottuna... rakastaa armosta, säälistä jotakin?

Rakkaus on armoa voi Jeesus sanoa, mutta ihminen?

Äänestä
  • Mietihän ihmisen elämää, sitä kuinka vanhenemme ja kuinka meistä tulee heikkoja, hitaita, unohtelevia, sairaita, raajarikkoja. Miten paljon loukkaammekaan toisiamme elämän aikana ja kuinka väärin teemme toisiamme kohtaan?

    Vain armo ja rakkaus välillämme voi saada meidät taivaltamaan yhdessä.

    Jos olet armoton itseäsi kohtaan, olet sitä luultavasti toisiakin kohtaan.

    Eikä nällä ole mitään tekemistä säälin kanssa.

    Äänestä

  • Miksi pitäisi taivaltaa yhdessä jonkun kanssa.

    Äänestä

  • Ha ha ha hjuva kun tajusit rakas❤

    Äänestä

  • armollisuusoneriasia kirjoitti:

    Mietihän ihmisen elämää, sitä kuinka vanhenemme ja kuinka meistä tulee heikkoja, hitaita, unohtelevia, sairaita, raajarikkoja. Miten paljon loukkaammekaan toisiamme elämän aikana ja kuinka väärin teemme toisiamme kohtaan?

    Vain armo ja rakkaus välillämme voi saada meidät taivaltamaan yhdessä.

    Jos olet armoton itseäsi kohtaan, olet sitä luultavasti toisiakin kohtaan.

    Eikä nällä ole mitään tekemistä säälin kanssa.

    Vanhenemista ja heikentymistä, niin sitä se on siinä kohdalla. Hyväksyä kaikki tämä, mitä ikä mukanaan tuo. Ei ne muutokset mitenkään jaloja ja ihania ole, mutta hyväksyä ne ja olla niissä armollinen itselleen ja toiselle. Siinä uutta purtavaa riittää hautaan asti.

    Äänestä

Armo on sanana vittumainen joita monet on. Oikein narskumainen sana.

Äänestä

Hyvin ajateltu aloittajalta. Pitää olla jonkin verran kokenut tajutakseen tuon. Muuten on ihmeellinen ajattelija.

Äänestä

Pitää toisesta olla kiinnostunu ja innostunu muutenki se on se first juttu

Äänestä

Et muuten keksinyt, hivenen kirkastui hetki vain. Toinen loppuu vain ensimmäinen jää.

Äänestä

Armo on armeliaisuutta, ihmisen hyväksymistä vajavuuksineen. Armo on oikeastaan rakastamisen syvempi muoto.

Äänestä

Kristuksen armo on tavoiteltavaa.

Äänestä

Mielestäni tuo menee säälin puolelle, mutta kuuluu toki siihen pohjaan mitä rakkaus vaatii eläkseen....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tajusin kirjoitti:

...mitä rakkaus on pohjimmiltaan.

Se on armoa itseä ja toisia ihmisiä kohtaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu