p2p ei toimi enään

11.01.2005 muuttivat priorisointia niin että lataus kaista kaventu 15%:ttiin.

eli 512 liittymällä lataat noin 3kt/S max ja hyytyy siitäkin...
124175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

no en nyt tiedä, mulla on toi 1mb liittymä ja tulee ihan 100 kt/s

Äänestä

Mene KPY:n sivulle www.kpy.fi Sieltä kohta DNA Laajakaista vasemmasta reunasta ja tämän alta kohta tuotetiedot. Alhaalta löytyy kohta 5.Tekniset rajoitukset. Tässä suora lainaus:

dna Laajakaistapalvelussa asiakkaan tietoliikenneyhteyttä rajoitetaan sekä portti että asiakaskohtaisesti.

Porttikohtainen rajoitus tapahtuu runkoreittittimessä, jolla estetään tiettyjen TCP/UDP –porttien liikennöinti. Asiakkaiden liittymiin päin menevä IP-liikenne on estetty seuraaviin TCP/UDP-portteihin: 1-1023, poislukien portit 47, 50, 51, 57, 67, 68, 113, 123, 256, 259, 264, 500 sekä 900.

Liikenne asiakkailta verkkoon estetään TCP/UDP-portteihin: 135, 445 sekä 3127.

Lisäksi on estetty asiakkailta päin tuleva IP-liikenne seuraaviin IP-verkkoihin:

IP-verkko 10.0.0.0 verkkomaski 255.0.0.0
IP-verkko 169.254.0.0 verkkomaski 255.255.0.0
IP-verkko 172.16.0.0 verkkomaski 255.240.0.0
IP-verkko 192.168.0.0 verkkomaski 255.255.0.0
IP-verkko 223.0.0.0 verkkomaski 255.0.0.0

Lisäksi dna Laajakaista asiakkaiden liikennettä rajoitetaan muuttamalla sen prioriteettia. Tämä tapahtuu sovelluskohtaisesti ja koskee kaikkia asiakkaita. Rajoittaminen tapahtuu nimenomaan tähän tarkoitukseen tarkoitetulla laitteistolla ja ohjelmistolla. Rajoituskriteerit ovat sellaiset, että P2P-liikenteellä ei saa olla yli 80% osuutta kokonaisliikenteestä. Tälle P2P-liikenteelle tai muillekin sovelluskohtaisille liikenteille voidaan asettaa rajoituksia 0-100% välillä.


Lainaus loppuu.

Eli käytännössä ainakin meillä joilla on KPY:n ADSL DNA-laajakaista ei onnistu P2P-ohjelmien käyttö. Eli jos sellaista haluaa laajakaistallaan harrastaa, on muun operaattorin valinta paikallaan. Rajoitusten laillisuudesta, jotka astuivat voimaan ilman mitään ennakkoilmoitusta asiakkaille tässä tammikuun toisella viikolla, ei ole vielä tietoa. Kuluttaja-asiamies saisi ottaa toimintaan kantaa. Maksut oletetaan maksettavan kuitenkin täysimääräisinä.

Äänestä
  • uusia asiakkaita :)

    Äänestä

  • paljon kirjoitti:

    uusia asiakkaita :)

    laajakaista ja tarjoajana on KPY!!! Ja nyt imutus enää n.3-7 kt/s!!! PASKA HOMMA MITÄ HUIJAREITA, liittymä vaihtuu....

    Äänestä

  • on DNA:n kirjoitti:

    laajakaista ja tarjoajana on KPY!!! Ja nyt imutus enää n.3-7 kt/s!!! PASKA HOMMA MITÄ HUIJAREITA, liittymä vaihtuu....

    No ilmankos dc:llä ei oo tehny mitään tämän vuoden puolella. Toivotonta yrittää imuttaa mitään prkl.
    No viikolla 13 pääsen eroon tästä paskafirmasta ja liittymästä.
    Kpy-dna ei tee kun hallaa itelleen ja sen ne kyllä tulee huomaamaan.

    Äänestä

Normaalia nopeammin on tullu

Äänestä
  • ja entistä nopeammin... KPO kajaani

    Äänestä

  • Hyvin tulee... kirjoitti:

    ja entistä nopeammin... KPO kajaani

    Mulla sama, myös KPO Kajaani

    Äänestä

Tuntuu olevan ainoastaan KPY:n ongelma tuo. Suosittelen kuopiolaisille Soneraa tai Elisaa.

Äänestä
  • KPY:n DNA-ADSL on käytössä enkä ole huomannut mitään muutosta upload- tai download-nopeuksissa. Olen siis Kuopiossa.

    Äänestä

p2p ohjelmat ei näytä toimivan enään OPOYnkaan verkossa. Liittymä menee vaihtoon, onko suosituksia? Sonera, Elisa vai joku muu??

Äänestä

P2P-liikenne toimii ainoastaan PPO:n oman verkon sisällä kunnolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dna:lla kirjoitti:

11.01.2005 muuttivat priorisointia niin että lataus kaista kaventu 15%:ttiin.

eli 512 liittymällä lataat noin 3kt/S max ja hyytyy siitäkin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu