Mikael Junger haluaa hävittää suomenkielen

Yleähän on usein syytetty svekomediaksi ja ilmeisesti ei aivan suotta. Mikael Junger kertoo suomalaisille että näiden äidinkieli on taakka ja suomenkieli on hävitettävä. Ilmeisesti ylen entinen pomo on ajannut agendaansa jo pitemmän aikaa mutta uskaltaa tulla kaapista ulos vasta nyt. Svekomaani tosin ei ota kantaa pakkoruotsin hyödyllisyyteen mitenkään.

http://www.talouselama.fi/uutiset/mikael-jungner-ehdottaa-valtavia-muutoksia-kielioppiin-suomen-kieli-on-taakka-kielitieteilijat-kummissaan-6606448
10136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Wii go juu ruum", ehdotteli kepulainen miesmeppi aikoinaan ukomaalaiselle naismepille.

Toisin kuin tuolla kommenteissa sanotaan minulle on jäänyt sellainen käsitys englannista että se keskeinen sanasto on suppea, n. 60 000 sanaa, ja suomen kielen sanasta olisi rikkaampi.

Samoin toisin kuin tuolla kommentoidaan minun käsitykseni on että englannissa yksi ja sama sana tarkoittaa usein hyvin monia eri asioita, joilla ei mitään yhteyttä keskenään, suomenkielessä taas samalla asialla paljon eri sanoja, joilla pieni vivahde ero merkityksessä.

Esim. laahustaa, raahustaa, löntystää, konkata...

Äänestä
  • Ilmeisesti Junger kuvittelee että ongelma on suomen sijapäätteet joita on Jungerin näkemyksen mukaan mahdotonta opettaa koneelle. Joku voisi tietenkin Jungerille kertoa että indoeurooppalaisia kieliä lukuun ottamatta sijapäätteitä on melko useassa kielessä, svekomaanina kaikki kielioppi pitäisi vain ottaa ruotsista että Jungerin kaltainenkin älykkö niitä ymmärtää. Tosin mikäli olen oikein ymmärtänyt niin kääntäjien toiminta on enemmänkin sidoksissa kyseisellä kielellä löytyvään materiaaliin kuin kielioppiin. Jos Google olisi suomalainen niin luultavasti suomenkielen käännöksiin olisi panostettu aika paljon enemmän ja aika paljon aiemmin.

    Pohjallahan on tosin svekomaanien ikuinen unelma hävittää suomenkieli Suomesta ja muuttaa Suomi Ruotsin Itämaaksi jälleen.

    Äänestä

Jungner SDPläisenä pitää suomalaisuutta vammana joka pitää hävittää kieltä myöden.

SDP ei kannata pelkästään pakkoruotsia vaan myös suomalaislasten identiteetin muuttamista. SDPn mielestä suomalaisuus on vamma joka paranee kun suomenkieliset oppivat ruotsia ja luopuvat suomalaisesta identiteetistä.

Tämä on SDPn hyväksymä päätös ja lahja suomalaisille viime hallituskaudelta. Edellinen hallitus on myynyt RKP:lle vielä syntymättömien lastemme identiteetin.

tuula Mustonen

Hallituksen kärkihanke , kansalliskielistrategia, on 78 sivua ruotsi-velvoitteita virkamiehille. (Kannattaa lukea, ja varata aikaa )

Järkyttävin kohta tuossa strategiassa on se, että hallitus on myynyt vielä syntymättömien lastemme identiteetin RKP:lle.

Strategian tavoitteena on nimittäin se, että ruotsinkielen kielikylpyopetus aloitetaan jo päiväkodissa.

Anna-Maja Henriksson on useissa yhteyksissä sanonut:" Meidän on löydettävä menetelmiä, joilla lapset kasvatetaan aidosti kaksikielisyyteen".

Nyt nuo menetelmät on löydetty. Kansalliskielistrategia ja kielikylvyt päiväkodista yliopistoon ja kaikilla opintoasteilla sillä välillä. (Anna-Maja Henrikssonin visioi hbl:ssa, että ruotsin kielen kielikylvyt ulotettaisiin myös yliopistoihin.)

Siis meidän lapsiamme käytetään kielipolitiikan pelinappuloina. Sehän on aivopesua!

Kaiken lisäksi täysin kansalta salassa.

Jatkuu...linkissä

http://tuulevi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/139698-hallitus-on-myynyt-rkplle-viela-syntymattomien-lastemme-identiteetin

Pakkoruotsi on kansalliskielistrategian vastainen

Jaakko Häkkinen US blogi

http://jaska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/180304-pakkoruotsi-on-kansalliskielistrategian-vastainen


Kielistrategia
http://oikeusministerio.fi/material/attachments/om/toiminta/perusoikeudetjademokratia/6F38EQbLT/Kansalliskielistrategia.pdf

Äänestä

Suomen kielen vahvuus on JUURI sen omaleimaisuudessa! Esim. Taberman valitsi suomen kielen ruotsin kielen sijaan runokielekseen suomen ilmaisuvoimaisuuden takia.

On järjetöntä ja halveksivaa alkaa HUONONTAMAN hienoa kieltämme tietokonekielen takia!!??

Äänestä
  • Suomen kielen vahvuus on se että se kirjoitetaan kuten lausutaan. Suomen kieli on todennäköisesti yksi maailman helpoin kieli opettaa tietokoneelle.

    Microsoftissa työskennellyt some prinssi Jungner ei tuota osannut ottaa huomioon kun rupesi vähättelemään suomen kieltä.

    Äänestä

  • huusiannna kirjoitti:

    Suomen kielen vahvuus on se että se kirjoitetaan kuten lausutaan. Suomen kieli on todennäköisesti yksi maailman helpoin kieli opettaa tietokoneelle.

    Microsoftissa työskennellyt some prinssi Jungner ei tuota osannut ottaa huomioon kun rupesi vähättelemään suomen kieltä.

    "Suomen kielen vahvuus on se että se kirjoitetaan kuten lausutaan" Där är det som är problemet med finskan som gör att många finsktalande har problem med andra språk som inte har likheter med finskan. En finne som inte vet bättre uttalar t.ex engelska nästan som det skrivs och även uttalar stumma stavelser.

    Om nu finska är ett enkelt språk att datorer lättare och snabbare kan känna igen språket, så varför blir det mer fel i Google Translate om man översätter något till finska istället för svenska eller engelska? Kan det vara för att det inte för till samma språkgrupp och finska är ett mikrospråk som inte används utanför Finland?
    Dessutom är finskan helt ologisk när det gäller dator och hur man bygger upp menyer. Det bevisade många finsktalande med det nya biljettsystem för lokaltrafik som togs ibruk i Helsingfors.

    Äänestä

suomen kieli (kirjoitetaan erikseen)

Äänestä
  • Kiitos, että näytät kielioppitaitosi, mutta nettikeskustelussa itse asia on tärkeintä.

    Lisäksi avauksen otsikkoon mahtuu vain rajoitettu määrä kirjaimia ja niiden välejä, joten tiivistäminen on perusteltua.

    Äänestä

Jos kääntäminen ei onnistu niin vika ei ole kielessä, vaan ohjelmassa.

Äänestä
  • Niinpä. Eikä ohjelmissakaan ole paljoa vikaa, kun esim. Siri-ohjelma ymmärtää suomen kieltä hyvin. Ja tietokoneohjelmat paranevat nopeasti.

    Pian korvanappitulkki tekee kaiken PAKOLLISEN kieliopetuksen turhaksi ja vanhentuneeksi.

    Toki oman asuinmaan valtakielen tulee kaikkien ostata!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SvekojenTavoite kirjoitti:

Yleähän on usein syytetty svekomediaksi ja ilmeisesti ei aivan suotta. Mikael Junger kertoo suomalaisille että näiden äidinkieli on taakka ja suomenkieli on hävitettävä. Ilmeisesti ylen entinen pomo on ajannut agendaansa jo pitemmän aikaa mutta uskaltaa tulla kaapista ulos vasta nyt. Svekomaani tosin ei ota kantaa pakkoruotsin hyödyllisyyteen mitenkään.

http://www.talouselama.fi/uutiset/mikael-jungner-ehdottaa-valtavia-muutoksia-kielioppiin-suomen-kieli-on-taakka-kielitieteilijat-kummissaan-6606448

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu