Perheenäiti katosi lähes viisi vuotta sitten - KRP

joku_tietää_jotain

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201612132200039926_uu.shtml Perheenäiti katosi lähes viisi vuotta sitten - KRP pyytää nyt vihjeitäKRP kaipaa vihjeitä 46-vuotiaan perheenäidin lähes viiden vuoden takaisesta katoamisesta.
46-vuotias perheenäiti Minna Suominen katosi mystisesti Turussa lähes viisi vuotta sitten.
Keskusrikospoliisi pyytää nyt vihjeitä Suomisen katoamisesta jotakin tietäviä.
Suominen katosi miesystävänsä asunnolta, mutta miesystävää ei epäillä rikoksesta. Hän kuoli luonnollisesti muutama päivä Suomisen katoamisen jälkeen.Kahden lapsen äiti Minna Suominen katosi Turun Pernosta tammikuussa 2012. Alussa tapausta tutkittiin katoamisena, mutta jo saman vuoden kesällä varmistui, että tapauksessa epäillään henkirikosta. Suomisen ruumis on kuitenkin yhä kateissa.

Aiemmin tapausta tutki Lounais-Suomen poliisi, mutta viime kesänä rikostutkinta siirtyi KRP:lle, joka nyt pyytää vihjeitä rikoksen ratkaisemisessa.

- Ajattelimme saada selvyyttä tähän rikokseen, jos jotain olisi vielä tehtävissä. Monta kertaa ihmisillä on havaintoja, mutta he eivät välttämättä miellä, että ne havainnot saattavat olla erittäin tärkeitä. Alussa havainnoista ei välttämättä uskallettu kertoa, mutta nyt se on helpompaa, kun aikaa on kulunut, kertoo rikosylikomisario Heikki Topi-Hulmi Turun keskusrikospoliisista.

Suominen oli poliisin käsityksen mukaan miesystävänsä asunnolla, kun hän katosi. Miesystävä oli myös asunnolla, mutta häntä ei epäillä rikoksesta. Miesystävä kuoli poliisin mukaan luonnollisesti vain muutama päivä Suomisen katoamisen jälkeen. Asunnolla oli Suomisen katoamishetkellä paikalla myös muita henkilöitä.

- Erityisesti katoamisyön tarkemmista tapahtumista kaivataan tietoa ja ollaan erittäin kiinnostuneita.

Vihjeitä kaivataan
Topi-Hulmin mukaan tiedotteita Suomisen katoamisesta on laitettu ympäri Turun Pernoa, muun muassa kaupan ikkunoihin.

- Laitoimme joitakin tiedotteita siihen katoamispaikan lähistölle. Olemme jo saaneet vihjeitäkin, mutta niiden analysointi on vielä kesken. Lisää vihjeitä kuitenkin kaivataan, kaikkea tietoa, sellaistakin, mitä poliisi ei ehkä ole osannut kysyä.

Topi-Hulmin mukaan KRP:llä on tällä hetkellä useampi epäilty Suomista koskevaan henkirikokseen liittyen.

- Tässä tehdään kaikki voitava rikoksen ratkaisemiseksi. Vihjeitä otetaan vastaan niin kauan, että asia selviää.

Vihjeet voi soittaa numeroon 040-377 8988.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

20

2633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jpku_tietää_jotain

      http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=12677&mobileKadonnut Minna Suominen, 46, Turku, Tammikuu 2012

      Ke Huhti 04, 2012 8:49 pm
      Kahden lapsen äiti katosi tammikuussa

      Keskiviikko 4.4.2012 klo 20.20

      Turkulainen Minna Suominen, 46, katosi jo tammikuun lopulla.
      Minna Suominen täytti tiistaina 46 vuotta. Hän on noin 155-160 senttiä pitkä, ja hänellä on pitkät tummanruskeat hiukset. Minnalla on tatuoinnit nilkoissa ja olkapäässä.
      Minna Suominen täytti tiistaina 46 vuotta. Hän on noin 155-160 senttiä pitkä, ja hänellä on pitkät tummanruskeat hiukset. Minnalla on tatuoinnit nilkoissa ja olkapäässä.
      Läheiset ovat etsineet turhaan Minna Suomista tammikuun lopulta asti. Viimeisin hänestä saatu elonmerkki on pankkikortin käyttö 28. tammikuuta.

      Minna Suominen asui miesystävänsä luona Turun Pansiolla osoitteessa Tähkiönkatu 6-8. Miesystävä kuoli tammikuun 23. päivä, ja Minnan katosi todennäköisesti pian sen jälkeen. Omaisilla ja ystävillä ei ole tarkkaa tietoa hänen liikkeistään.

      - Sen tiedän, että Minna on vienyt koiran hoitoon miesystävän kuoleman jälkeen, mutta ei ole hakenut sitä pois, kertoo Minnan äiti.

      Ystävä tietää, että Minna on kärsinyt mielenterveysongelmista. Hän ilmoitti poliisille Minnan katoamisesta tammikuun loppupuolella, mutta etsintöihin ei heti ryhdytty. Poliisi kehotti odottamaan pari viikkoa.

      Tavarat jäivät

      Minnan kaikki tavarat puhelinta myöden olivat kuolleen miesystävän asunnossa, eikä mikään viittaa suunnitelmalliseen lähtöön. Eniten Minnan äitiä ihmetyttää, ettei tytär kertonut aikeistaan mitään kahdelle lapselleen.

      - Pojat ovat Minnalle hyvin tärkeitä, ei hän heitä olisi jättänyt.

      Turussa liikkuu huhuja Minnan kohtalosta, mutta kadonneen löytymiseen johtavia vihjeitä ei ole tullut. Äitiä pelottaa, millaisia uutisia on tulossa.

      - Kyllä rupeaa tulemaan outo olo, kun näin paljon kuluu aikaa. Tämä asia on koko ajan mielessä. Ja Minnan pojille tämä on kaikkein kauheinta.

      Äiti oli yhteydessä poliisiin viimeksi noin viikko sitten. Hän pahoittelee, miten vaikea on saada jutun tutkijaa kiinni.

      - Vastaajaan ei oikein tällaisessa asiassa halua jättää viestiä. Ja poliisi sanoi, että aikuinen ihminen saa halutessaan olla kadoksissa. Se tuntui vähän oudolta.

      =onhttp://static.iltalehti.fi/uutiset/15417262_uu.jpg

    • Tiedätkö_jotain
    • enitenihmetyttää

      "Miesystävä kuoli poliisin mukaan luonnollisesti vain muutama päivä Suomisen katoamisen jälkeen."

      Oliko piikittänyt mieheen ylisuuren annoksen tai tehnyt valmiiksi tappavan annoksen. Aika outo sattuma, tuskin mies tahallaan itsemurhaa tehnyt jos ei edes tiennyt mihin naisystävä lähtenyt. Ei kerro millä perusteella eivät epäile miestä katoamisesta, olikohan liikuntakyvytön? Nainen näyttää kuvassa hyvinvoivalta, vaikka liikkunut huumeporukoissa? Veikkaan että tehnyt itsarin.

      • Anonyymi

        "Minna Suominen asui miesystävänsä luona Turun Pansiolla osoitteessa Tähkiönkatu 6-8. Miesystävä kuoli tammikuun 23. päivä, ja Minnan katosi todennäköisesti pian sen jälkeen."

        Kumpikohan noista on totta? Vaikea uskoa etteivät katoaminen ja miehen kuolema liityisi toisiinsa. Useinhan puolison murhaaja tekee sen jälkeen itsemurhan.


    • Anonyymi

      Nyt etsivät jotain siltaa,kapea silta 2012 hiekkatie,kapea jos yks auto mahtuu kerralla.Vieressä pienenpi silta, oisko jonkun tekemä,kuin pyörätuli ramppi,kenties peuroja?lumikelkkoja varten?Varmaan joku eräjorma tunnistaa paikan.

      • Anonyymi

        Kosken kartanon jälkeen tuleva silta Salossa on yhden auton levynen, hiekkatie, vieressä patohässäkkä ja vanha silta. Toisesta suunnasta tullessa lähellä vaan pari rakennusta.

        On kyllä ehkä vähän liian kaukana kuvaukseen, mutta jos oli liian sekaisin kertoakseen mihin suuntaan ajettiin, onko se matkan pituus ihan luotettava?


      • Anonyymi

        Niinpä, mutta luulis nyt jonkun paikkallispollareistakin äkkäävään, kun jatkuvasti ajavat ympäri kyliä ja suht lähellä Turkua kumminkin arvellaan olevan. Ei voi olla kumminkaan mikään pikku puro, koska eihän semmoseen voi ruumista hävittää näkyvistä.

        lajijasuris


      • Anonyymi

        Voiko joku nyt selittää mihin tuo silta liittyy, en ymmärrä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kosken kartanon jälkeen tuleva silta Salossa on yhden auton levynen, hiekkatie, vieressä patohässäkkä ja vanha silta. Toisesta suunnasta tullessa lähellä vaan pari rakennusta.

        On kyllä ehkä vähän liian kaukana kuvaukseen, mutta jos oli liian sekaisin kertoakseen mihin suuntaan ajettiin, onko se matkan pituus ihan luotettava?

        Eihän uutisessa kerrottu kuinka kaukana Turusta, vain että hiekkatieltä asfalttitielle pari kilometriä. Olisi aika oleellista tietää millä suunnalla ja kuinka kaukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän uutisessa kerrottu kuinka kaukana Turusta, vain että hiekkatieltä asfalttitielle pari kilometriä. Olisi aika oleellista tietää millä suunnalla ja kuinka kaukana.

        Tässä jutussa kerrotaan 40 km etäisyydeksi Turusta: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009989931.html

        Kastehelmen porukkaa epäilee Laajokea Maskussa tiellä, jonka nimi tiktokin tapainen. Kuinka tarkka tuo etäisyys sitten on, mutta toi kartano on jo aika paljon kauempana. Paikka on pari kilsaa asfalttitiestä ja Pansioonm on yli 50 km

        lajijasuris


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä jutussa kerrotaan 40 km etäisyydeksi Turusta: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009989931.html

        Kastehelmen porukkaa epäilee Laajokea Maskussa tiellä, jonka nimi tiktokin tapainen. Kuinka tarkka tuo etäisyys sitten on, mutta toi kartano on jo aika paljon kauempana. Paikka on pari kilsaa asfalttitiestä ja Pansioonm on yli 50 km

        lajijasuris

        ... eiku siis Mynämäellä ja tuo viim. lauseeni viittaa tähän. Tuo Masku oli omaa karttatutkimusta, kun löysin erään paikan Maskunjoesta, mutta vain 20 km Pansioista. Katsoin ensin, että olisi pieni silta autosillan lisäksi, mutta oli vain pensaita ja niiden varjoja.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Tuo Mynämäen silta ei oikein vakuuta, kuka hömelö ajaisi pimeässä eikä ainakaan päivällä tuommoiseen mottiin? Jos pato puretaan tms. tuossa Mynämäen paikassa, niin kai olisi jo löytynyt jotain. Onko nyt kohokuvioitu metallilevy se mitä Mynämäen kävelysillassa on? Tuollaisia siltoja on vaikka kuinka paljon Turun seudulla. 40 minuuttia Pansiosta oli arvio, entä jos ovat ajaneet lujaa, tai muuta sellaista?

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mitä kytät tehneet tähän asti jos sillasta kerrottu jo 2012, luulisi siinä ajassa löytyneen.

      • Anonyymi

        Niinpä, ja minusta on myös sellanen paikka, jossa ei aina tarpeeksi vettä pitääkseen ruumiin piilossa. Ja siltahan on voitu vaikka purkaa sen jälkeen.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Ehkäpä ei olekaan asunnolta edes lähtenyt vaan on ehkä surmattu siellä mies ystävän asunnolla

    • Anonyymi

      Tarkoitatko ettei miesystävän asuntoa ole tutkittu tarpeeksi?

      • Anonyymi

        Onko Turun seudulla yhtään pientä siltaa jossa olisi kohokuvioitua invaramppilevyä, metallista?


    • Anonyymi00022

      No, nyt on Minna Suomisen paloittelusurmasta syytetty nainen, 35, käräjillä.
      https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000011796435.html
      Selvää pässinlihaa. Syytetty on lehtijuttujen perusteella puukotellut ja pahoinpidellyt porukkaa aiemminkin. Nyt väittää oikeudessa, että Minna Suomisen tappoi ja palotteli tämän miesystävä, joka oli todistajien mukaan niin heikossa kunnossa, ettei pystynyt edes kauppakassejaan kantamaan. Mies oli sanonut naapurilleen ottavansa syyt niskoilleen, koska tiesi kuolevansa pian. Tää Minna Suomisen tapaus on näitä klassisia ryyppy- ja narkkisporukoissa tapahtuvia henkirikoksia, tosin sillä erolla, että sekä tekijä että uhri näyttää tällä kertaa olevan nainen. Miten se kalja voi maistua niin hyvälle, että ihminen alentuu viettämään aikaa spurguporukoissa? Kuvista päätellen Suominen näytti kuitenkin ihan tavalliselta...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      102
      7057
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      415
      6806
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      162
      5082
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      95
      4002
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3931
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      72
      3867
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3652
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3360
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      8
      2192
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1769
    Aihe