Ylen ajankohtaistoimituksen esimies Jussi Eronen kertoo Twitterissä, että on eronnut tehtävästään.
Näkemyserot sananvapaudesta päätoimittajan kanssa ovat liian suuret, hän perustelee.
Näkemyserot sananvapaudesta päätoimittajan kanssa ovat liian suuret, hän perustelee.
Vastaukset 83
Vanhimmat
Suomi matkalla lehdistövapauden mallimaaksi ensistäkin vahvemmin. Esteet ja itseajattelevat poistetaan koneistosta, ja siirrytään yhteen oikeaan mielipiteeseen, SIPILÄN !
Kylmä Kaisa laulamaan nyt surulauluja kommunismin kuolemalle..
Kommunismin kuolemalle? Ei taida olla ihan kaikki kotona sulla?
Taas yritetään kuumeisesti viritellä talouslaatu lautakasa skandaalia jossa päätä eikä häntää oikeasti mutta tarina uppoaa kansaan kun tahtoo uskoa.Turha Jotakin Trumppia syyttää jos täällä sama meininki.
?????
vai tiedätkö missä lautakasa on ?????????????
koko juttu haisee pahasti,,,,,,,,,,,,,
Se nyt vaan on kiistaton tosiasia, että Puna-Ylen toimittajien osaamisen taso on heikko varsinkin talousasioissa. Veronmaksajilla on oikeus saada laadukkaita ohjelmia. Rautio munasi itsensä taas lauantai-aamun haastattelijana. Kulmat kurkussa jankutti tyhjiä väittämiä. Vuorikoski ja moni muu on yhtä osaamaton. Päivärinnalle ei rauhoittavat riitä vai laiminlyökö lääkityksen?
Teille, KEPU LESTOILLE " laadukkaat " ohjelmat näyttävät olevan mielikuvitus hahmot?
on maailma mennyt, päätoimittaja saa päättää mitä uutisia julkaistaan eikä punatoimittelijat?
yksnakkinen kepun maakuntasatraappi sekä Keskustan äänenkannattajan ex-päätoimittaja Lauri Kontro Ylen hallitukseen.
Hip Hei. Sananvapaudelle. Eiku..
Yhteentörmäys oli odotettavissa, nyt kun komukat on saatu juoksemaan, pitää painaa loppuun asti.
Miten tuollainen porvari ehtii trollaamaan täällä 24/7 ja haukkumaan komukoita? Kukas se sinun elantosi mahtaa kustantaa, ettei vaan komukkojen luomat systeemit ;)
Että kukako ? viimeinen verolappu oli 14 tonnia, en ala laskemaan paljonko olen maksanut komukoiden sossukuluja, menee yö unet,,,,,,,,,,,,,,
Yksikään tuollaisella älynjuoksulla ja kielellä varustettu, joka roikkuu palstalla 24/7 ei taatusti edes löydä 14 tonnin verolappua.
Jos se on pääministeri itte.
Ylestä on tulossa hallitsevan agraaripuolueen äänitorvi
Ylen ohjelmat muuttuvat siten, että uutisia ei enää tv:ssä näytetä. Uutisaikaan näytetään vain Sipilän kuvaa, jossa on puhekupla "Kaikki mittarit osoittavat oikeaan suuntaan". Tähän informaatioon on kansan uskominen, sillä toista totuutta ei ole.
Radion puolella aikamerkki jää pois. Tasatunnein kuuluu "Epätoivon kehä on kääntynyt!" huuto. Radion kuuntelijoiden on tuolloin käännyttävä Apollonkadun suuntaan ja samalla kumarrettava.
hyvä päivä maalaisliiton vallan betonoinnille ylen osalta 2 1.
kaksi kriittistä uutistoimittajaa eroaa ja bonuksena hallitukseen nimitetään karmiva maakunta-änkyrä
ja jo aiemmin kepulainen uutispäätoimittaja on saanut ylen hallinnolta synninpäästön keskustaa koskeville sensuurilinjauksilleen
kohta maan nimen voisi vaihtaa Pohjois-Koreaa mukaillen Pohjois-Suomeksi.
Hallitus lähestyy ainakin menettelytavoiltaan moista vallankeskittymää.
Tilalle olisi nimitettävä kansallismielisiä toimittajia, nyt siihen on tilaisuus..
On vain yksi ainoa oikea mielipide, Sipilän! On vain yksi yle ja se toitottaa keskusta-autuutta jota ei saa arvostella, puhumattakaan johtajan arvostelemisesta.
On tämä varsinainen sananvapausmaa!!!
Mielipide on mielipide. Sillä ei välttämättä ole mitään tekemistä tosiasioiden kanssa.
Puna-Ylessä on epäpäteviä mielipidetoimittajia. Tosiasiat eivät edes kiinnosta, kun niistä ei yritetä ottaa selvää. Vai pitääkö uskoa, että mielipidetoimittajat ovat myös niin tyhmiä, että eivät ymmärrä lukemaansa eikä taloudellisia kysymyksiä yleensäkään?
Toista on Tolliskojen Totuudentorvessa, Ilkka - lehdessä, sieltä tulee todellista paskanaamaänkyröiden totuuksia, he ankarassa venäjänkiimassa hekumoivat ja masturboivat ja artikkelit ja "uutiset" ovat sen mukaisia:
- "Suomesta ei ikinä tule EU:n jäsentä", kirjoitti Tolliskojen Totuudentorvi ja tarkoitti: Me kuulumme Maaliman johtavan Rauhanvaltion, Neuvostoliiton yhteyteen.
- Mitään vaalirahasotkua ei ole, ainakaan keskustan osalta, KESKUSTA ON KAIKEN KERTONUT, NYT ON MUIDEN VUORO, kertoi Tolliskojen Totuudentorvi oikein entisen päätoimittajansa Kari Hokkasen suulla silloin kun Suomen suurin talousrikosvyyhti alkoi purkautua. Pääministeri Matti Vanhanen ja puoluesihteeri Jarmo Korhonen valehtelivat minkä ehtivät ja sitten kun heidän oli pakko myöntää rikollinen toimintansa, niin mitäs sitten?
TOLLISKIOJEN TOTUUDENTORVI LAKKASI KIRJOITTAMASTA MITÄÄN..
Jarmo Korhonen "katosi perunakuoppaan", kuten eräs keskustan kansanedustaja happamasti kommentoi.
Siten tämä TT eli Ilkka lehti aloitti ankaran vihan, kaunan ja kateuden lietsomisen totuudenpuhujia vastaan. Sama malli oli käytössä myös silloin kun Faxi Anneli Jäätteenmäki jäi törkeästä valehtelusta kiinni ja joutui eroamaan.
Miten Tolliskojen Totuudentorvi voi jatkuvasti valehdella mitä törkeimmällä tavalla? Tolliskot, siis eteläpohjalaiset kepulaiset, ovat niin tyhmiä, typeriä ja saamattomia, etteivät ota tosiasioista selvää, vaan uskovat kaiken mitä kepupamput ja -pamputtaret valehtelevat.
Nämä tolliskot oikein kehuvat sillä, etteivät lue "etelänmetian" lehtiä. Tyhmyys, typeryys, ja yleinen saamattomuus sekä ja viha, kauna ja kateus ovat näiden tollerotolliskojen elinvoimana!
Mitä tapahtuisi jos Tolliskojen Totuudentorvi joskus, tai edes yhden kerran kertoisi edellä mainituista asioista totta?
Tappouhkaukset päätoimittajalle ja toimittajat vaihtoon! Näin toimii MAALAISLIITTO ja kepu pettää aina.
Kyllähän se niin on, että vaikean päätöksen kaikesta huolimatta tuo ihminen kuitenkin teki kun jättäytyi pois, koska asiat jättää kuitenkin omat jälkensä aina. Pääasia on, että kuunteli omaa sisäistä ääntään ja onnea matkaan, vähän supporttia pitää ihmisille antaa
Mikäs helvetti sua sitten oikein riivaa?
sananvapautta.
On todella hälyttävää jos toimitajat eroaa tehtävistään, sanavapauden puutteen vuoksi:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/ylen-ajankohtaistoimituksen-esimies-irtisanoutui-nakemyserot-sananvapaudesta-liian-suuret/6211588
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sipila-kohun-keskiossa-ollut-ylen-toimittaja-irtisanoutui-vedoten-ongelmiin-riippumattomuudessa/6211742
Lehdistön vapau takaa demokratian ja sen rajoittamine on huolestuttava merkki uutisten uskottavuuden katoamisesta ja maholliseta olemassa olevasta propagandasta . Lhditön riippumattomuutta on on rajoitettu,kuten kirjallisuutta pyrittäessä manipuloimaan yleisiä mielipiteitä .Tuolaiset ilmiöt ova liittyneet sotilas tilanteisiin ja sotilas junttien vallanpitoon ja sen yhteydessä kansabn tai ympärysvaltojen manipuloimiseksi.Yhteinen piirre näille on vallan tekojen peittelemään pyrkinen ja ulkoisen kiiltokuvan ylläpito, joten aina kyseisenkataista lehdistön asioiden esiin tuonnin rajoittamista esiintyessä siihen on suhtauduttava kriittisesti ja varauksella ,sen lähtökohdat selviitäen,varsinkin jos asiaan liittyy poliittinen taho on lehdistö vapauteen puuttuminen erityisen huolestuttava piirre demokratian kannalta,sillä lehdistön vapaus on demokratian perusta ja se vastakohta on diktatuurinen yhteiskunta ja valvottu sananvapaus.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/09/08/kaventuva-sananvapaus-uhka-demokratialle
Potkut niille on annettu ja syystä, YLE ja muukin media on puhdistettava yksisilmäisestä kumukka saastasta ja vapaa tiedonvälitys voimaan, ilman komukoiden pukinsorkkia.
Ihmetellä täytyy miksi punaYLE haastoi ruokkijansa jolla selusta on kunnossa..
Taas pukkaa pahaa punakomukka-pakkomiellettä.
Tarkoitatko Ylen ruokkijalla kepua, jonka selusta on ollut jo vuodesta 2003 lähtien "kunnossa"...?
Siellä ne -70 luvun komukkalaulajat ovat johtavissa asemissa, jälki sen mukaista..
Lehdistönvapaus ei sitten enää näytä takaavan vasemmistotoimittajille olla niitä
ainoita,joilla on puhevalta Ylessä.
Vaikka löytyyhän vieläkin pilvin pimein niitä,joiden ainoa tehtävä tuntuu
olevan poliittisen vastustajan kaikinpuolinen mollaaminen.
Olisihan se tietenkin ennen kuulumatonta jos jotain muutakin kantaa alkaisi
jo näkyä.
Ylen toimittajille ei aikojen kuluessa ole ollut mikään sen suurempi vastoin-
käyminen kuin keskusta pääministeripuolueena ja viime vuosina myöskin
persut ovat olleet yleisen harmistuksen kohde.
Tämä on todistanut sen,että yksikään neutraalisti suhtautuva ei ole päässyt
eetteriin.
Me emme tarvitse tätä aivopesua,ihmiset ovat kyllin valveutuneita tekemään
omat valintansa ilman ohjausta.
Oletko ihan sekopää? Faktaa pöytään!!
Jos, sinulla ei ole esittää faktoja, niin et ole uskottava! Tyhjän huutelu ei ole faktaa!!!
muistelkaapa Paavo Lipposta, joka toimi kuin keisari ikään, ja otti jopa eduskunnasta itselleen työtilankin yksityisiä tarpeitaan varten, eikä suostunut kaikille kommentoimaan asioitaan. Perkele nyt taas SAK/demarimafia on lähtenyt lautakasajahtiin, vaika kyllähän kieltämättä Sipilä on hieman savumerkkejä palosta antanutkit, kun pentunsakin on omistajana tuossa firmassa,
Nyt pitääkin selvittää se, että oliko tuo tilaus kuinkakin aiheellinen, ja onko tuo kovinkin ylihinnoiteltu kuljetin.
Eli jos ilmenee, että tilauksessa on vilunkia, niin sitten vasta aletaan pistämään päitä pölkylle.
Miksi ne maksaa vieläkin Perälle palkkaa kymmeniä tuhansia?
No eipä demaritkaan lopettaneet tuota puljua vaikka olivat hallituksessa, vaan työnsivät sinne lisärahaa työllisyysnäkökotiin vedoten. Siihenhän nuo aina vetoavat, jotta ökyrosvot saavat varastettua oman osansa.
SAAKO MAAHAMME PERUSTAA NYT MIESTEN PUOLUEEN; ILMAN ETTÄ FEMAKOT ALKAVAT KILJUMAAN SYRJINNÄSTÄ?
Demarit, vassukkareppanat ja viherhörhöt huutanevat kuorossa ettei saa, sillä se on tasa-arvon vastaista, ainoastaan feministinen puolue on hyväksyttävissä, sillä muuten ei ole tasa-arvo saavutettavissa....
Voi v noiden pöljäkkeiden ajatuksen juoksua, kun se juoksee vain yhteen suuntaan.
Kyllähän tuo ylen touhu on ollut jo vuosikymiä SAK/demarimafian suosimista, ja niiden tekemien rötösten peittelyä.
Miksei muuten enää tekstitetä Venäjänkielisiä uutsiaaan, kuka niitä on alkanut sensuroiman?
Harvinaisen asiallinen viesti,,,,,,,
Punaisen valheen levittäjät lähtivät. Yle otti askeleen kohden moralisesti kestävään uutisointia.
Punatoimittajat erosi, kun ne ei saaneet valehdella tarpeeksi eikä kertoa älyttömiä uutisia lautakasoista.
Jaa kyllä koko yle on mätä sisältäpäin.
Jussi Erosen ja Salla Vuorikosken irtisanoutumisuutiset aiheuttivat tyrmistystä Ylen sisällä, kuvailee uutis- ja ajankohtaistoimituksen luottamusmies Jyrki Saarikoski. Saarikosken mukaan irtisanoutumiset kertovat laajasta luottamuspulasta Ylen sisällä.
Saarikosken mukaan tilannetta uutis- ja ajankohtaistoimituksessa voi kutsua kriisiksi. Hän toivoo, että asioita voitaisiin lähteä uudistamaan ja muuttamaan, jotta normaali työnteko olisi mahdollista.
Kaikesta päätellen Ylenkin ongelmana on heikko johtajuus. Jonkin tietyn puolueen suosiminen ja kumartelu ei paranna työntekijöiden viihtyvyyttä työpaikalla, kun työntekijöitä kielletään uutisoimasta vallankäyttäjien väärinkäytöksistä ja epäkohdista.
"– Minua ja tiimiäni on pyydetty vähentämään väärinkäytöksiin ja epäkohtiin puuttuvan paljastusjournalismin tekemistä. Tähän en voi suostua. Journalistin ohjeiden ykköskohdan mukaan yleisöllä on oikeus tietää, mitä yhteiskunnassa tapahtuu, Eronen kirjoittaa.
Eronen tarkentaa Uudelle Suomelle, mitä tämä ”pyyntö” on käytännössä tarkoittanut.
–Minulta pyydettiin, että ei niin paljon juttuja joidenkin Kainuussa olevien firmojen epäkohdista vaan mieluummin taustoittavia juttuja maailmantaloudesta ja valtion taloudesta. Tätä pyyntöä olen saanut toistuvasti, sanoo Jussi Eronen Uudelle Suomelle."
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/eronneelta-ylen-esimieheltä-kovia-väitteitä-”kansanedustajille-ja-ministereille-oma-uutiskriteeristö”/ar-AAlxdeL?li=AAaDcIL&ocid=spartandhp
Nämä toimittajat voivat vapaasti jatkaa työtään tutkivina juornalisteina,
mutta ei tietenkään Ylellä irtisanoutumisensa jälkeen.
Mielestäni kaikkien puolueitten etu on politikoinnin lopettaminen yhteisissä tiedotusvälineissä. Koskee vasemmistoa, keskustaa kuin oikeistoakin.
Eihän Sipilä,Lipponen..Koivisto aikanaan pyytämyt muuta kuin oikeutta tekemisilleen ja kuuntelemista .
Nää juornalistit ampuvat kovilla tietoisesti itselleen tarkoituksenmukaisia tahoja ja tutkimattomia tapauksia. Ottavat itseasiassa poliisin ja tuomioistuimen roolin ..
Eh? Nyt on kyseessä 200 miljoonaa €uroa veronmaksajien rahaa!!!
Nämä toimittajat julkesivat arvostella kansakuntamme Isää, kirkkaasti loistavaa Juha Sipulia. Tuhannesti kirkastetty ja ylistetty olkoon hän joka antaa meille kaiken viisauden, Isä Sipuli! Itken onnesta kun vain saankin ajatella hänen suurta armollisuuttaan. Ehdotan Sipulille 70 metrin korkuista patsasta Ylen rakennuksien tilalle.
Pohjoishorkassa TV ruutuun tuli pää joka ei hymyillyt eikä veisannut virallisella liturgialla valtakunnan johtajan tulostamaa riisipaperin tekstiä. Samassa ruutu sammui ja valtakunnasta meni sähköt. TV vaihtoi hallintoon uuden jäsenen vaivihkaa valtakunnan johtajan kalakerhosta. Toimittaja katosi ja ruudussa ollut näytelmän tekijän tiimiläinen myös. Sähköt palasivat viikkoa myöhemmin ja uutiset jatkuivat entistä objektiivisempina. Kalakerhon jäsenet saivat lisää vapauksia
Vihdoinkin punainen pakkovalta sortuu ryskyen.
joo varmaan yksi niistä "ylen punaisista" siirtyi maaseudun tulevaisuuden päätoimittajaksi ja toinenkin kirjoittaa vakikolumneja tuohon keskustan äänenkannattajaan
Ylen uutistoimituksen elämää kepulaisen rautasaappaan alla:
"Päätoimittajan tiiviissä käsiohjauksessa toimitus kohtelee juuri poliitikkoja – etenkin pääministeriä – kaikkein varovaisimmin."
Korvataankohan nyt eronneet toimittajat lestadiolaisilla saarna-
miehillä niin saadaan kuulla ylistystä pääministerin toiminnasta
ja voisi yleen persutoimittajakin pesiytyä niin Timokin saisi kuul-
la kehumista.Kyllä kansalaisilla on usko mennyt yleen eikä Jääs-
keläinen edes harkitse eroa.
yle on ajanut arvokkaimman osansa uutis- ja ajankohtaistoiminnan aikamoiseen uskottavuuskriisiin
Surkeaa.
Sipilä on vienyt Suomen 30 vuoden takaiseen sensuuri-ilmapiiriin ja kepulaiset vielä riemuitsevat siitä että Suomi taantuu pahimpien Neuvostoliiton entisten alusvaltojen tasolle.
molemmat tänään irtisanoutuneet ovat entisiä maikkarilaisia...
se kertoo paljon
Nyt alkaa näkyä, miten vakavasti tämä maa on jakautunut. Vihervasureiden juntta-agendaa on huudettu torvi punaisena viime vuodet ja jos edes normaalia oikeaa journalismia vaadit, huutaa koko kolonna sananvapauden menetystä ja sensuuria ja muuta roskaa. Punavihreät on mestareita uhriuttamaan itsensä ja sillä on kautta maailman sivu nostatettu tätä ainapitääollakapinaaonpajännääsäpinäämäoonniinvallankumousellinen -sontaa. J aniiden raamatun mukaan on mentävä koko maailman, jollet suostu vihervas. fasismiin, niin sinut demonisoidaan armotta.
Moni instanssi on tässä maassa täysin punavihermädättynyt ja muiltakin osin ainaista valtakamppailua - ei oikeaa asioiden hoitoa eikä kokonaisyhteiskunnan edun mukaista elämistä vaan ideologisiin sotkuihin sotkettua arkea. Elämä oikein pakenee tätä aikakautta. Kaikki fanaattiset hullut puikoissa. Voisi aloittaa vaikka siitä, että jokikinen feidaisi omaa kiihkokerrointaan tasaisesti hiukan alas päin ja hankkisi elämäänsä muutakin ajateltavaa kuin pakkomielteiseet ideologiset aiheensa.
Juu, mutta ei se poista totuutta Sipilän tekoja lähipiirinsä suosimisesta veronmaksajien varoilla!! Kyseessä on 200 miljoonaa €uroa ainakin näin aluksi ennen kuin paljastuu lisää!!!!
Atte Jääskeläinen rupesi kepun kynnysmatoksi. Selkärangaton mies.
Näinkö Bilderberg-meetingeissä opetettiin?
Ylen Uutisten arvo putosi korkealta - suoraan nollaan.
Ei ne lähtijät olleet uutisista vaan ajankohtaistoimituksesta.
Uutiset ovat ennallaan ja yleensä luotettavia ja nyt saataneen myös ajankohtaistoimitus luotettavaksi.
Aivan oikeassa olet. Ylen uutisetkin ovat aivan naurettavia ja kait sielläkin vaalitaan rönkän laimeaan uutistarjontaan, eikä kerrota enää mitä maailmalla tai meillä oikeasti tapahtuu. Onneksi uutisia maailmalta voi katsella muualtakin ja onhan meillä nähtävissä Ruotsinkin uutistarjonta. Ajankohtaisohjelmat ovat varmaan kohta tasoa "maamiehen laari", kunnes Atte Jääskeläinen lähetetään metritehtaalle. Kotimaan asiat tarjotaan "hillerin leviämisellä Suomessa" - tarjontaan.
Ruotsin uutisiin ei pidä luottaa, satelliitilta näkee ilmaiskanaviltakin, monipuolisen uutistarjonnan maailmalta..
Ai jaa, luotettavaksi silloin, kun ei puhuta pääministerin teoista mitään?
Oletteko KEPU LESTA PELLET kaikki, noin SAATANAN TYHMIÄ?
Hyvää vauhtia on Suomi menossa kohti Pohjois-korean tilannetta sananvapauden suhteen. Vaikka täällä huudellaan komukoista ym. niin näyttää parhaiten tuon kommunistien yhden totuuden viestintäpolitiikan hallitsevan tämä keskustapuolue. Nämä komukat kun yrittävät kuitenkin nostaa esille korruptiokysymyksiä ja muita epäselvyyksiä pääministeristä ja hänen puuttumisesta Kim Jong Ilin tapaan vapaaseen tiedonvälitykseen.
Olikos se siellä Vantaalla se korruptiojuttu, koska aiheesta tulee ajankohtaiohjelma ?
Olikos oikein valtakunnallinen, vaiko kyläkohtainen?
Peltomäki taisi olla, juttu on oikeudessa..
Peltomäkikö paikkakunta?
SUOMEN rikoshistoriassa harvinaisen suuri talousrikosoikeudenkäynti alkaa keskiviikkona Helsingin käräjäoikeudessa. Vyyhdin ytimessä on Vantaan entinen kaupunginjohtaja ja maankäytön apulaiskaupunginjohtaja Jukka Peltomäki (sd)....
Ylen toimittajien ajatusmailma, osaamistaso, asioiden käsittelyssä on täysin negatiivistä. Koska olette kuulleet tai lukeneet jotain positiivista heidän suustaan tai kirjoituksista?
Siinä on toimittajien journalismi, kun jotakin ihmistä tai henkilökohtaista asiaa revitään ja levitetään. Haastattelujen taso on pelkkää hyökkäystä ja loan heittoa.
Yhteiskunnallinen laitos, niin kuin Yle on, siellä pitäisi toimittajien tuoda esille hyviä, kannustavia, valoisia asioita.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000000577966.html
Sananvapaus...ei voi kun verrata Pohjois-Koreaan...ja nyt tässä on menossa vain kepukommunistien vallankaappaus joka rintamalla (sotet, maakunnat, yksinvaltius politiikassa, uutisoinnin kieltäminen ) .Siksi todellinen uutisointi, joka vähänkin kritisoi kepulaista vallankahmintaa, pyritään tukehduttamaan heti alkunsa. Sipilä osti itsensä kepun johtoon,"tulos tai ulos", niinhän hän aloittaessaan uhoili.
Ollaanko me Suomessa? Ei ainakaan ole vuosi 2016, peruutettu takaisin Kekkoslovakian aikaan. Noottikriisi (sähköposti-ohjeistus), jolla aioitaan tiedoitusvälineet laittaa kuriin pääministerin toimesta?
Eikä ehkä sekään olisi ollut muuta kuin osoitus harkintakyvyn puuttumisesta valtiojohdossa korkeassa asemassa olevalta henkilöltä. Pääminsteri Matti Vanhaselle ei ollut ilmeisesti muuta tarkoitusta tässä suhteessa, kuin pitää Susan Kuronen salaisena leikkikaluna. Yhdeksän kuukauden seksiaktiot kuvaavat kuitenkin jatkuvuutta ja toiella osapuolella on ollut täysi syy uskoa, että Matti Vanhanen aikio vakiinnuttaa suhteen ja solmia avo- tai avioliitto....
kuukaudesta toiseen,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Sinulla on outo käsitys asioista?
Eikö Sipilän teoista saisi puhua mitään? KYLLÄ SAA PUHUA JA ARVOSTELLA!
Niin kauan kuin hän on pääministeri. Sitten, kun siirtyy yksityishenkilöksi on eri asia!
Salla Vuorikoski oli juuri se toimittaja joka vuosi Sipilän kansalaisilta saadut sähköpostit julkisuuteen !
Salla Vuorikoski on juuri se toimittaja joka vuosi juopon pääministerin häiriköinnit julkisuuteen ja maksaa sen nyt työpaikallaan. Sipilä on NAZI vailla vertaa, painostaa paska Jääskeläisen kautta toimittajia. Luuleeko tämä pälvilakjurotta, että tällä kansan paineet vähenee. Takaan että Sipilän perhe joutuu kokemaan paineen jota se ei ikinä edes osannut kuvitella Sipilän tekemän politiikan vuoksi.
Salla unohti toimittajan työn moraalisen ja eettisen puolen. Epäonnistui vallankumouksessaan. Ansaitsi lähdön.
Punatoimitus epäonnistuin vallankumouksessaan.
Vuorikoski joutui kohun kohteeksi tehdessään pääministeri Juha Sipilän Terrafame-yhtiöön liittyvistä jääviysepäilyistä juttua ja pääministerin hermostuttua. Juha Sipilä ei pitänyt siitä, että Vuorikoski pyysi kommentteja juttuunsa sähköpostilla pari tuntia ennen jutun julki menoa ..
Moraalinen ja eettinen puoli hukassa Sipilällä ja politikoilla.
ettei Sallaraukan olisi pitänyt pyytää kommentteja ensinkään?
Sitä ei tuohon juttuun olisi edes tarvittu, se oli Kansan Uutisten tekemän jutun välitystä.
No tämä on tuttua kepuilua jo Kekkosen ajoilta. Kepulaiset eivät ole koskaan uskoneet vapaaseen tiedonvälitykseen ja siksipä heillä onkin ollut esim. printtimedia hallussaan. Silloin saa sellaisia uutisia mitkä läpäisevät kepun surkastuneen ajatusmaailman. Sitten kun joku erehtyy kertomaan kepuiluista niin kosto elää. Siellä on kepulaisissa runsaasti vielä kehittyvien maakuntien suomen-paljastuksista katkeroituneita roistoja Ylen kimpussa.
Puhumattakaan nuorisosäätiön sotkuista.
Vallankumous on epäonnistunut. Poliittisesti ohjautuneet lähtivät. Hyvä juttu.
Salla-pissiksen ura alkaa olla taputeltu.
Tärkeintähän on että kieroista poliitikoista ei uutisoida muita kuin heidän itse haluamiaan uutisia. Kikyn erinomaisuudesta ja muusta huuhaasta siis. Silloin saa rauhassa suhmuroida sukulaisille bisneksiä ja kavereille hyviä virkoja. Ja kepulaisissa kieroja poliitikkoja piisaa.
Tuli Halonen mieleen ja punapääoman konkurssi, pesän omaisuutta jaettiin tovereille surutta alihintaan, kyllä kieroja komukka politiikoja piisaa..
Eronen talutettiin autotallin kautta pihalle. Annettiin potku läskiseklle perseelle, ilman erorahoja, hyvä näin.Siivotkaa loputkin punikit YLE:stä???
Tätä on odotettu kymmeniä vuosia,että ylekin on tasapuolinen kaikille.
Tässäkään Terrafamejutussa ei lopulta ole muita voittajia kuin Sipilän suku. 500000€ veronmaksajien rahoja joita ei ikinä olisi saaneet jos Sipilä ei olisi antanut 100000000€ Terrafamelle. Totuuden nimissä on sanottava että Sipilän lapsille tuosta meni vain 25000€. Ja tälläisestä pikkujutusta kommunistit ja vihreät nosti jumalattoman jupakan. Tietäsiväpä paljonko Spilä saa rahaa vakuutuskuorien kautta omilla päätöksillään, siitä vasta huuto nousisi. Onneksi Atte Jääskeläinen estää näiden juttujen tonkimisen ja nyt rahaa saa siirettyä ilman kohuja vaikka kuinka paljon sukulaisille ja muille Lestaveljille.