Pommi-isku kristittyjen kirkkoon Kairossa - yli 20

Pommi-isku kristittyjen kirkkoon Kairossa - yli 20 kuollutta!

Näin taas kts:n idollimaissa

https://goo.gl/176LYz

11. joulukuuta 2016 oli kansallinen juhlapäivä Egyptissä. Kyseessä oli Islamin profeetta muhammedin syntymäpäivä. Tasan kello 10 aamupäivällä Kairosta itään sijaitsevan abassian suuressa katedraalikirkossa, räjähti massiivinen pommi kesken messun vieton. Pommi tappoi 25 naista ja lasta ja haavoitti vakavasti 49 naista ja lasta. Kaikki egyptiläiset itkivät tuona MUSTANA SUNNUNTAINA.
Tämä ei ollut uusi onnettomuus. Siitä saakka, kun Islam saapui maahan 600-luvulla, koptikristityt ovat kärsineet terrorismista. Se on ollut verenvuodatuksen historiaa. Johtajat ovat vaihtuneet, mutta kärsimys on säilynyt.

Muutama kommentti tapahtumiin liittyen.

1) Mediassa on kuulutettu monesti, että terrorismilla ei ole uskontoa. Minun kysymykseni on: Miksi me koemme näitä hyökkäyksiä islamilaisessa maassa ja kaikki terroristiryhmät ovat islamilaisia. Käskikö heidän Koraaninsa monet jakeet tappamaan kristittyjä? Kävikö heidän profeettansa 30 taistelua (ghazwa) 21 vuoden aikana? Noudattavatko he vain näitä käskyjä taistella ja tappaa? Intiassa on satoja uskontoja ja kulttuureita. Miksi vain muslimit taistelevat ja tappavat toisia?

2) Me rakastamme muslimilähimmäisiämme. Lisäksi sairaalamme ovat auki heidän potilailleen. Kotimme ovat avoinna heille kaikille, samoin sydämemme. Niin kuin Jeesus Kristus rakasti heitä ja kuoli heidän puolestaan ristillä, myös me rakastamme heitä sydämestämme.

3) Tämä viimeisin terroristihyökkäys tapahtui kirkon sisällä juuri naisten ja lasten valmistautuessa nauttimaan pyhää ehtoollista. Miksi kirkossa ja pyhän alttarin vieressä? Miksi isku kohdistui naisiin ja lapsiin? Miksi tänä kansallisena juhlapäivänä, jolloin kaikki perheet käyvät kirkossa rukoilemassa? Miksi juuri ennen joulua ja uuden vuoden vaihdetta? Yrittävätkö he pelotella meidät pois kristinuskosta? Yrittävätkö he tyhjentää Lähi-idän kristityistä, niin kuin on tapahtunut Syyriassa, Irakissa, Jemenissä ja Libyassa. Tämäkö on meille lähetetty joulutervehdys?

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5951
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      72
      4806
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      48
      4393
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4161
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2483
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2379
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      44
      2108
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1479
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1249
    Aihe