Miksi koiran tms kotieläimen hankintaa käsketään aina miettiä hyvin perusteellisesti etukäteen? Lapsia pitäis antaa vastaavasti syntyä sitä vauhtia kun sattuu tulemaan. Ihmiselle on luotu aivot, miksi niiden käyttö on kielletty? En aina oikein jaksa ymmärtää...
Miettikääpäs vähän
terve järki
5642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koska eläimet tulevat muilta ihmisiltä mutta lapsi on Jumalan lahja Raamatun mukaan, ei kukaan anna elämää,eli voi "tehdä"lasta vaan yksistään Jumala antaa elämän." Lapset ovat Herran lahja..."
Jo kohdussa Jumala on nähnyt lapsen.Jos luet Raamattua? löydät siitä kyllä "todistuksen"
Ja siihen että lapset otetaan vastaan Herran lahjoina tarvitaan tervettä järkeä!
Kuinka monen eläimen olet kuullut tai nähnyt harjoittavan ehkäisyä. Eikö eläimet pyri siirtämään omaa perimäänsä eteenpäin niin paljon kuin mahdollista.
Onko ihminen viisaudessaan tyhmempi kuin eläin. Näin on. Ihmiskunta varsinkin sivistyneeksi itseään tituleeraava tuhoaa itsensä ollessaan liian viisas.
Mitenkä Suomen väestömäärälle on käynyt, ja miten sille ennustetaan käyvän jos syntyvyys ei lisäänny. Suomen kansa loppuu sadan vuoden sisällä. Eli tuhoaa itsensä ehkäisyllä.
Onko tämä sitä viisautta jota tässäkin asiassa peräänkuulutetaan?
Kannattaisiko Jumalan luomistyötä kunnioittaa ja hoitaa paremmin kuin nyt hoidetaan Suomessakin? Ihmiselle on annettu velvollisuus hoitaa "leiviskäänsä" oikein. Hallita luomakuntaa. Siihen hallintavelvoitteeseen kuuluu myös ihmisten, syntymättömienkin ihmisten arvostaminen ja kunnioittaminen ja hotaminen. Myös huolehtia siitä että ihmiskunta elää ja voi hyvin. Lisääntyy rittävästi. Syntyneen ihmisen tappaminen on rikos. Mikä ertottaa elävän sikiön syntyneestä vauvasta kun Hänen murhaamiseensa kehotetaan ja Hänen murhaamisesta ei saa rangaistusta eikä yllytyksestä tuomita?
Eläinten määrää säätelee voimakkaasti ravinto. Pitäisikö ihmisten kuolla nälkään? Jollakin tavalla luonto tulee hoitelemaan ylikansoittumisen ongelman. Veikkaan viruksia.
Luonnon valinta toimii myös ihmisten keskuudessa. Voi olla tuhoaallot maanjäristysten seurauksena. Mutta miksi ihmisten pitää tähän asiaan puuttua?
on pikkunen ero sikiön tappamisella ja munasolun tai siittiön hedelmöityksen estämisellä!!!