Suomen potti Syyrian jälleenrakennukseen ?

Vähän yllätyin eduskunnan kyselytuntia katsoessa, kun ulkoministeri Soini lupaili Suomelta tukea Syyrian jälleenrakennukseen. Keskustelussa edustaja Haavistokin oli todennut, että tähän asti EU on toiminut lähinnä maksumiehenä. Näinkö tämä jatkuu ?
491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

soinilta vaihteeksi tällaanen lupaus --- ehkä sen saa pidettyä paremmin kuin ennen viime vaaleja annetut ?!

Äänestä

Pääministeri Sipilä suunnitteli Syyriassa haavoittuneiden tuomista Suomeen hoidettavaksi. Riittääkö resurssit tosiaan?

Äänestä
  • Kyllä resursseja löytyy. Syyriassa iso osa lääkäreistä on tapettu. Suomessa lääkärit ovat hengissä.

    Äänestä

resursseja on yhdellä rahtikoneella suomestakin voisi lähettää kenttä sairaaloita
1000 hengelle kohdealueelle henkilökunnan
kun yhdellä erikois lennolla ei tänne voida haavoittuneita lennättää kuin 100 max
siinä on aika iso ero hinnassa
ei suomella ole varaa vaikka terveystalo odottaa tietysti tätä sopimusta
joka on 10miljoonien arvoinen yksityisellä puolella
onhan terveystalo tutkinut 15000 matua tulleistakin
jokainen joka tietää yksityispuolen hinnat voi helposti laskea suunttaa antavan
kustannuksen mitä me suomalaiset jodumme maksamaan
heidän hammashoidot turhat käynnit..... ym mitkä ei olisi edes akuutteja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peruskeuruulainen kirjoitti:

Vähän yllätyin eduskunnan kyselytuntia katsoessa, kun ulkoministeri Soini lupaili Suomelta tukea Syyrian jälleenrakennukseen. Keskustelussa edustaja Haavistokin oli todennut, että tähän asti EU on toiminut lähinnä maksumiehenä. Näinkö tämä jatkuu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu