Ruoveden kuntapäättäjät ovat tsoukkeja!!!

kiittivitusti

Nicewoodille pannaan miljoonilla halli pystyyn samalla kun vanhukset makaavat paskavaipoissaan ja harhoissaan käyden talvisotaansa eritteet vanhainkodin lattioilla lilluen!

Vanhuksille ei rahaa taikka lääkkeitä sen vitun koommin kuin vaippojakaan riitä, mutta onneksi Nicewoodille riittää.

Kiitti vitusti Ruoveden kunnanhallitus!

7

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyttääsaajoriittää

      Ei tätä järjettömyyden määrää voi ymmärtää. Kunta laiminlyö velvoitteensa terveyspalvelujen järjestämisestä. Lääkäriin pääsee vain ambulanssin soittamalla. Tayssistä jatkohoitoon ympäri Pirkanmaata.muttei Ruovedelle. Vanhuksilta leikataan satoja tuhansia vuodessa. Kunnanjohtaja pelaa miljoonien johdannaispelejä kuntalaisten tappioksi ja haluaa rakennuttaa 600 tonnin varaston meidän rahoilla rikkaalle yrittäjälle, joka ei halua laittaa itse latiakaan omaan hankkeeseensa vaan maksattaa sen kuntalaisilla. Kunnanjohtaja laiminlyö tehtäviään ja hallituksen puheenjohtaja suojelee ja yhdessä salataan virheitä. Asioiden selvittämistä vaikeutetaan kaikin keinoin.
      Kuntalaisilla on mitta täynnä tätä valehtelua, selittelyä ja jatkuvaa kusetusta. Toivottavasti tutkinta johtaa ankariin tuomioihin!!

    • äly_hoi_JÄTÄ

      Nyt on huoli pois. Nicewoodin logistiikkakeskus (varasto) menee Virroille. Onneksi ei tule työpaikkoja ja verotuloja. Jatkakaa tähän malliin.

      • eiluottamusta

        Hyvä,että menee Virroille. En luota kyseiseen yrittäjään.


    • Kilkkukello

      Vaikka on yrittäjä, ei välttämättä tuo työpaikkoja eikä verotuloja. Ruoveden päättäjät, ootte tehneet niin tyhmiä päätöksiä että ei mitään rajaa. Vanhusten hoitopaikkoja vähennetty, sitten huomataan että paikkoja liian vähän. Hoitajia ei ole palkattu poislähteneiden tilalle (vrt Virtain avoimet paikat) tässä kolmen vuoden aikana. Hoitajilla epävarma työtilanne, ei ole järkeä siinäkään kun vanhusten hoitajat vaihtuvat jatkuvasti. Hyvät ammattilaiset lähtevät muualle. Ehkä siellä kunnanhallituksessa joku petaa vain omaa uraansa....Ja ehkä maakuntasoteen hyvää virkaa???? Toivottavasti saadaan järkevämmät päättäjät. Kokoomuksella ja SDP:llä järkeviä hoito-alan ihmisiä ehdokkaana! Kannattaa äänestää!

      • Tutustukaa pöytäkirjoihin, niin tiedätte kuka niitä tyhmiä päätöksiä on kannattanut ja vastustanut. Viranhaltijat asiat valmistelee ja esittävät hallitukselle päätettäväksi. Suurimmalta osin ne tyhmätkin päätökset ovat syntyneet yksimielisesti korkeintaan yhden vastustaessa.

        Kunnanhallituksessa on 9 jäsentä, joten ei tyhmiä päätöksiä pysty yksi jäsen tekemään eikä myös estämään. En näe hallituksessa oman uran petaamista tai virkoihin tavoittelijoita, vaan pelkkää tyhmyyttä, tietämättömyyttä ja vähäjärkisyyttä päätöksiä tehdessä.

        Minä en ymmärrä kokouksissa usein kuulemiani esityksiä, että meidän tulee tehdä tästä asiasta yksimielinen päätös. Erimieliset painostetaan tyhmiin päätöksiin ja niistä siten myös vastaamaan. Jos et ole mukana tyhmässä päätöksessä, niin sinut leimataan vuosikausiksi kaiken vastustajaksi ja eriävien mielipiteiden kirjaajaksi. Demokratiaan kuuluu eri mielipiteet ja niistä äänestäminen. Konsensus ei ole demokratiaa.


    • Eisuksiakaan

      Mies kirjoittaa asiaa, vaikka ei ole edes kelkkaa! Lyhyesti sanottuna nykyinen kunnanhallitus on sitä yhtä lukuun ottamatta täysiä lapatossuja, ja puheenjohtaja oikein emätossu.

    • Geims

      Ruovedellä ei ole ainuttakaan viranhaltijaa soteasioista esittämässä. Kaikki päätökset tehdään Virroilla tai Keiturin sote oy:ssa. Kunnanhallituksessa päätetään vain soterahoista... Ja niissä päätöksissä näkyy asenne ja kyky ajatella eteenpäin. Tai se, osaako ajatella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      209
      15074
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      127
      10520
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      119
      10087
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9341
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9162
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7059
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6935
    8. 182
      6507
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      169
      6176
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5598
    Aihe