Olen tavannut

juoppoja,, jotka omaavat hyvät käytöstavat ja asiallisen puhetyylin, kuin myös ihmisiä, joiden odottaisi puhuvan asiallisesti, mutta ei.
Mistä johtuu ihmisen ruma puhe? onko se lapsuuden perintöä?
8208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuskin, yhtälailla niiden sivistyneiden vanhempien lapsetkin osaa sitä *ittua mättää suustaan minkä kerkeää ja ota siitä selvä mikä on asiana, jos joka toinen sana on *ittu.

Äänestä

Huomannut niiden rumia puhujien olleen joskus aikoinaan kovasti alkoholin suurkuluttajia. Ihan kaikilla samantyyppisiä kaksimielisiä juttuja enemmän tai vähemmän.

Äänestä

Kyllä sitä saadaan vaikutteita lapsuuden kodista, mutta huonosta tavasta voi oppia poiskin.. Itsellä on omakohtaista kokemusta siitä. Nolottamaanhan vanha kielenkäyttö pistää ja nykyisin en pidä kiroilusta ollenkaan.

Äänestä
  • Ja sekin, ettei kotona anneta puhua rumasti vaikuttaa myöhempään käytökseen.
    Eikä kyse ole nyt aiittä, onko alkoholisti perhe yai ei.

    Äänestä

  • Fazerinkiskis kirjoitti:

    Ja sekin, ettei kotona anneta puhua rumasti vaikuttaa myöhempään käytökseen.
    Eikä kyse ole nyt aiittä, onko alkoholisti perhe yai ei.

    Niin uskon myös että kielenkäyttöönkin tulisi puuttua ja antaa hyvää esimerkkiä omille lapsilleen.

    Äänestä

Liian hyvä elämä, mutta kovat kokemukset. Liian monta juopporenttua läpi käyty. Kun ei usko sanaan vaan täytyy kokeilla.

Äänestä

Kodilla mitään tekoo ole, joillakin on vain tarve puhua rumasti, mistä syystä sitten kenellläkin.

Äänestä

Ylimielistä paskaa arvostella muita. Itseään täynnä olevat kusipäät paljon rasittavampia. Muiden yläpuolella iso hymy naamalla mutta käytös on samaa jos vain tippuu kidutettavaksi. Tekopyhää paskaa. Haetaan paikkaa alentamalla huonompiosaisia. Myydään vaikka perheenjäsenensä että ei joudu alistetuksi. Ei voi paljoa moraalista silloin puhua jos joku näin tekee. Toki olevinaan 'täydellisiä' ja hyvä puhetapa. Ollaan katsos 'parempia'. Ei koske köyhien murheet. Ei koske kaikkia mutta näitäkin riittää. Joku voi tuntea uusissa kengissään tätä lukiessa piston sydämessään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MiettinytJoskus kirjoitti:

juoppoja,, jotka omaavat hyvät käytöstavat ja asiallisen puhetyylin, kuin myös ihmisiä, joiden odottaisi puhuvan asiallisesti, mutta ei.
Mistä johtuu ihmisen ruma puhe? onko se lapsuuden perintöä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu