Osakkaan oikeudet päättää kylpyhuoneensa varusteta

kylpy

Vuonna -57 rakennettu talo on putkiremontin kohteena. Osakastilaisuudessa
ilmoitin että en halua lattialämmitystä kylpyhuoneeseeni (rättipatteri tulee).
Urakoitsija ilmoitti että he eivät hyvitä asentamatonta lattialämmitystä.
Remontin suunnittelija, Wisegroup:n konsultti, jatkoi jyrähtämällä: "lattialämmitys
asennetaan".

Onko osakkaalla mitään oikeuksia vaikuttaa kylpyhuoneensa varustetasoon jos osakkaan
toiveet
- eivät riko rakennusmääräyksiä
- eivät kohdistu yhtiön rakenteisiin
- eivät vaikuta millään tavalla naapureiden elämään

Pätemistarpeitaan tyydyttävä konsultti ja täysin vietävissä oleva yhtion
hallitus, siinä yhdistelmä jolla putkiremontista saadaan nykypäivän mukaisesti hiton
kallis.

t.p

14

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porno-Jalmari

      Kosteissa tiloissa lattialämmitys on perusedellytys.

      Maksa nyt vain kiltisti oman osuutesi remontista tai muuta muualle.

    • narinari

      Samaa mieltä Jalmarin kanssa. Lopeta narina ja ole tyytyväinen kun kylpyhuoneesi tulee kuntoon.

    • Naunaunau

      Melkein aina näissä saneerauksissa tulee vastaan joku umpihönö osakas jota vaan vituttelee pää-asiassa kaikki ja vain siitä syystä vastustaa kaikkea. Tässäkin olisi toosi kiva kuulla perusteet miksi sinne kosteisiin tiloihin ei saman remontin yhteydessä voisi sitä LL asentaa? Kallista se ei ole kun paikat jokatapauksessa avataan. Tämåki alottaja on just niinku Tuomas Kyrön kirjoista repästy mielensäpahottaja jonka mielestä mitään ei koskaan ikinä saa muuttaa kun se ei vaan passaa.

      Miksi ihmeessä nuo naavaperseet ei muuta jonnekko hevonvitunperseeseen tundralle mökkiin murisemaan?

      • vaarit_hautaa

        Niin, tässähän on taas yksi essonvaari, joka ajattelee vain muutaman satasen säästöä. Hänestä se, mikä riitti 50-luvulla asumisen tasoksi, pitää riittää myös vuonna 2050!

        Dementoituneelle vaarille ei tule mieleen, että 50-luvun tasoa edustavat ratkaisut eivät ehkä ole ihan hirveä myyntivaltti vuonna 2050...

        Hallituksen tehtävä on pitää yllä talon arvoa, muutaman kekkoslovakian aikaan kaipaapan essonvaarin narinoista huolimatta.


    • santtu_1975

      Riippuu tietysti siitä mitä yhtiössä on linjaksi yleisesti sovittu. Mutta viimepelissä tilanne on kuitenkin asunto-osakeyhtiössä se, että remontin tilaaja on as. oy. ja se loppupelissä sanelee mitä remontti sisältää ja mitä ei.
      Mutta tajuan hyvin, että suunnittelija ei halua lattialämmitystä jättää pois, koska se on käyttömukavuuden lisäksi erinomainen varuste vähentämään kosteusvaurion riskiä kylpyhuoneessa, eli jos taloyhtiö päättää että lattialämmitys asennetaan kaikkiin remontoitaviin kylpyhuoneisiin, niin silloin se asennetaan yksittäisen osakkaan tahdosta riippumatta. Ja tämän jälkeen, kun se asennetaan kaikkiin kylpyhuoneisiin yhtälaisesti yhtiön remontin yhteydessä, niin tulevaisuudessa kylpyhuoneremontin yhteydessä yhtiö voi myös vaatia että remontoitavissä kylpyhuoneissa tuo lattialämmitys on säilytettävä, eikä sitä saa poistaa.

    • tulevahome

      Kyllähän nyt näyttää siltä että yhden asukkaan kämppä alkaa olla sellainen halvempi.

      Rättipatteri voi jeesus.

      Hankit ne lattialämmöt, ja rättipatteri on luksusta.

      Jessus, etkö ole asunut homekäpissä?

    • Pyynikinalue

      tän jälkeen alat vastailla homeesta tulevahome.

      Kammottavaa, jos vielä aiot myydä jokun vähän kalliimman kämpän näillä tiedoilla.

      Sitten kerrot, ettet osallistunut kun muut hankki kuivaavaat lämmöt.

      Mutta toivottavasti en osta sulta asuntoa koskaan, kerro hiukan missäpäin asut?

    • vesijohtomestari

      Lattialämmitys on rakennusteknisesti vedeneristyksen ohella välttämätön kosteissa tiloissa. Rättipatteri on se ja sama onko vai ei.

      Et voi kieltäytyä lattialämmityksestä.

      Muuten voit valita perustason vaihtoehdoista laatat, peilit/kaapit, ripustimet, valaisimet, pistorasiat, hanat, posliini tarvikkeet ym, Tai säilyttää osan vanhoista josta hyvitetään. Esim, peilikaappi, ripustimet.

      Lisämaksusta laattatyttö tekee sulle vaikka kivekset suihkuhanan alle!!!

      • alkkiksen_aivovaurio

        Vesijohtomestari on tainnu olla ryyppymestari ennen uskoon tuloaan.

        Turhasn myöhään ryyppäämisen lopetit - aivosi on jo pilalla, mikä käy ilmi ääliömäisistä kommenteista.

        Vesieristys on pakollinen, lattialämmitys ei. Oletko esim. nähnyt montaakaan julkista WC-tilaa, missä on lattialämmitys?


      • Porno-Jalmari
        alkkiksen_aivovaurio kirjoitti:

        Vesijohtomestari on tainnu olla ryyppymestari ennen uskoon tuloaan.

        Turhasn myöhään ryyppäämisen lopetit - aivosi on jo pilalla, mikä käy ilmi ääliömäisistä kommenteista.

        Vesieristys on pakollinen, lattialämmitys ei. Oletko esim. nähnyt montaakaan julkista WC-tilaa, missä on lattialämmitys?

        Oletko hieman aivokapasiteetiltäsi vajavainen?

        Monessako julkisessa WC-tilassa olet nähnyt suihkun?

        Lue vaikka ääneen: suihku!


      • alkkiksen_aivovaurio

        Ryyppymestarin aivokapasitteettia ei tarvitse arvuutella. Aivot ovat rusinan kokoiset, koska ne ovat ryyppäämisen jäljiltä turvoksissa.

        Julkisissa WC-tiloissa on aina lattiakaivo mm siivouksen helpottamiseksi. Ja tuppaa sitä kaikenmoisista rakennuksista löytymään henkilökunnan sosiaalitiat suihkuineen. Mutta lattialämmitys...? Ehei.


      • Porno-Jalmari
        alkkiksen_aivovaurio kirjoitti:

        Ryyppymestarin aivokapasitteettia ei tarvitse arvuutella. Aivot ovat rusinan kokoiset, koska ne ovat ryyppäämisen jäljiltä turvoksissa.

        Julkisissa WC-tiloissa on aina lattiakaivo mm siivouksen helpottamiseksi. Ja tuppaa sitä kaikenmoisista rakennuksista löytymään henkilökunnan sosiaalitiat suihkuineen. Mutta lattialämmitys...? Ehei.

        Henkilökunnan sosiaalitilat?

        Mitäs nyt oikein sönkötät?

        Joutuuko henkilökunta käyttämään jossain julkista vessaa sosiaalitilanaan?

        Aikamoista...


    • yhtiöjärjestystä

      Minkä ihmeen takia nämä tänne Suomelle tulevat näitä aloituksiaan tekemään, ikään kuin täällä päättäisimme remontin sisällöstä

    • onnykyaikaa

      Lattialämmitys kylppäriin
      Aina jes jes ja jes

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3420
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2634
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      72
      2350
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2328
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2257
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1783
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1719
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      181
      1451
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1373
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1330
    Aihe