Pakkoruotsi eri kieli kuin ruotsi

Kieli nimeltään pakkoruotsi tuntuu olevan iso ongelma joka suhteessa. Toisaalta kieli nimeltään ruotsi ei ole minkäänlainen ongelma. Päinvastoin ruotsia puhutaan iloisen innokkaasti ja se on erityisen käyttökelpoinen kieli. Minusta fennomaanit sekoittavat ihan tahallaan ruotsin ja pakkoruotsin. Pakkoruotsi on ihan eri fennomaaneille suunnattu kieli ja se on kokonaan fennomaanien oma ongelma.
10115
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Pakkoruotsiin on liitetty kaikki mahdollinen fennomaanirumuus ja likaisuus. Ruotsin kieli on taas puhdas hieno kieli joka liitetään koko maailmassa positiivisiin menestyvien ihmisiin.

1Äänestä
  • Yleensäkin fennomaanien käsittelyssä menee kaikki pilalle. Fennomaanit osaavat pakkoruotsinsa helvetin hyvin mutta ruotsin kieltä he eivät opi millään. Pakkoruotsi ei ole ruotsia vaan koostuu Talan teeseistä.

    1Äänestä

  • Tuo on totta. Fennomaanien tuhoama ruotsin kieli on nimeltään pakkoruotsi. Hoitakoot koko pakkoruotsinsa. Sehän on alempien sosiaaliluokkien kieli. Menestyvät ihmiset sensijaan opiskelevat ruotsia.

    1Äänestä

  • Wau!? Ihanko KOKO MAAILMA tuntee ruotsin kielen "positiivisuuden"??? ;-)

    Huhhuh! Taas tuli ilmi, että svekon maailmankuva on HYVIN rajoittunut.

    Heikäläiset ovat niitä todellisia impivaaralaisia.

    Äänestä

Sano se Sipilälle, että hän kuuluu alempaan sosiaaliluokkaan

Äänestä
  • Kyllä hän se itse tietää ja sen takia yrittää romuttaa koko kielen

    Äänestä

  • Romuttajat kirjoitti:

    Kyllä hän se itse tietää ja sen takia yrittää romuttaa koko kielen

    Sipilä som är en högt utbildad person kan väl knappast föra ett normalt samtal med sina svenskspråkiga "undersåtar " på svenska ?

    Äänestä

  • Onko Sipiläkin pakkoruotsin erityisosaaja? Pakkoruotsin osaajathan eivät osaa ruotsia.

    Äänestä

  • Minusta fennot saavat haudata pakkoruotsinsa niin pian kuin vain voivat päätöksen tehdä. Niin loattua kieltä kuin pakkoruotsi ei kannata ylläpitää hetkeäkään. Annetaan niiden keskittyä oikeaan ruotsin kieleen, jotka pystyvät antamaan sille asiallisen positiivisen arvon.

    Äänestä

Suomessa ei puhuta "ruotsia", vaan kahta ruotsinsukuista kieltä:
- "Muru", eli MUUMIRUOTSI (moominsvenska tai jotain sinnepäin). Sillä nimellä tunnetaan tämä, Suomen kouluissa pakolla opeteltava kieli esimerkiksi Ruotsissa.
- Pohjanmaalla puhutaan toista ruotsinsukuista kieltä. Murua lukeneille se ei äkkikuulemalla (5-10min 2h muuhun keskittyneenä) tunnistu tutuksi tai jonkun muun kielen sukulaiskieleksi. Ei vaikka tuota murua olisi useita vuosia lukenut, vieläpä kohtuu menestyksellä (numero 8 asteikolta 4..10). Nimeksi tälle kielelle sopisi "Poru", POHJANMAAN RUOTSI.

Samanlainen jako, mutta paljon heikommin perustein on tehty Ruotsissa. Siellä on keinotekoinen jako suomenkielisiin ja "meän kielisiin". Näin on pilkottu pois merkittävä kielivähemmistö.

Ja todella, mielellään kaikki ruotsinsukuiset kielet, ei nyt hautaan, mutta samalle tarjottimelle maailmankielten kanssa. Älkääpä nyt niin masentuko!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ongelma-Pakko kirjoitti:

Kieli nimeltään pakkoruotsi tuntuu olevan iso ongelma joka suhteessa. Toisaalta kieli nimeltään ruotsi ei ole minkäänlainen ongelma. Päinvastoin ruotsia puhutaan iloisen innokkaasti ja se on erityisen käyttökelpoinen kieli. Minusta fennomaanit sekoittavat ihan tahallaan ruotsin ja pakkoruotsin. Pakkoruotsi on ihan eri fennomaaneille suunnattu kieli ja se on kokonaan fennomaanien oma ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu