Yö ei ole uskovaiselle sopivaa aikaa olla hereillä. On pimeää ja kuuluu humalaisten ihmisten juhlintaa. Jos on herkkä voi lähteä baariin ja sitten menee usko.
Toivottavasti tähän tulee muutos ja se tehdään synniksi ettei kukaan vahingossa joudu harhaileen pois jumalan lasten luota.
Toivottavasti tähän tulee muutos ja se tehdään synniksi ettei kukaan vahingossa joudu harhaileen pois jumalan lasten luota.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuka sen yövalvomisen synniksi tekee, ellei itse sitä siksi tee. Jeesuksen kanssa on niin hyvä olla kotona, mihin sitä nyt keskellä yötä lähtisi. Muuten, Jeesukselle yöt olivat parasta rukousaikaa. Hän meni yöksi vuorelle rukoilemaan. Ihmiskunnan tähden. Ei ole suurempaa Herraa kuin meidän Rakas Mestarimme. Ei totisesti!
Työvaliokunta voisi kokouksissaan tehtailla uusia syntejä ja järjestää kuukausittain tekstiviestiäänestyksen, jossa uskovaiset saisivat valita parhaan synnin ja voittajasynti otettaisiin aina käyttöön. Teksiviestin hinta voisi olla vaikka 2 euroa, niin SRK saisi kuukausittain sievoisen summan saunarahastoonsa.
Uskovaiset voisivat myös ehdottaa omia syntejä, jotka pitäisi ottaa käyttöön, niin riviuskovainenkin saisi äänensä kuuluville.
Plääp plääp plääp!