Kiusaamisen syy = kiusaajan ahdistus/ongelmat

OnNiin

surullista huomata, että kiusaaminen on vaan pahentunut kouluissa ja jatkuu myös aikuisille ihmisillä työpaikoilla.

Kiusaamiseen ei tarvita kuin yksi ahdistunut, henkisesti pahoinvoiva yksilö, joka saattaa olla vaikka kiusaamalleen kohteelle kateellinen, syyllähän ei ole väliä jos hän valitsee sinut kohteekseen, syy keksitään ihan mistä vain.

Kun muut huomaavat kiusaamisen, eivät he uskalla siihen puuttua, koska pelkäävät joutuvansa itse kiusaamisen kohteiksi, tästä aiheutuu se ns. ryhmän mukana toimiminen. Kuulostaa harmittomalta, mutta on "kohteelle" tuhoisaa ja aiheuttaa elinikäiset arvet.

Voin sanoa omakohtaisesta kokemuksesta, että perseaukisena ei ole kiva varttua ja minun kouluajoistani on jo aikaa! Olen ihan normaalista työssäkäyvästä perheestä, rakastan vanhempiani ja perhettäni. Kaikilla ei vain ole varaa ostaa uusia vaatteita harrastusvälineitä jokainen kuukausi. Voin vaan kuvitella minkälaista on käydä koulua aikana, jolloin kulutushysteria on mitä on (älypuhelimet etc).

Miten kiusaaminen vaikutti minuun? Se vei luottamuksen ihmisiin ja kyvyn solmia ihmissuhteita. Pidän kyllä ihmisistä, mutta viihdyn mielummin yksin. Voit olla rikas tai köyhä, laiha tai lihava, lyhyt tai pitkä, Suomenruotsalainen tai Suomalainen, luokan fiksuin tyyppi tai tyhmin, paras urheilussa tai huonoin ja joutua silti kiusatuksi. On oleellista tiedostaa se seikka, että kaikista voidaan keksiä jotain mistä heitä kiusataan, jos näin halutaan.

Olenko katkera kiusaajilleni, oikeastaan en. Ehkä suurin haikea ajatus mielessäni on se, että koska minua kiusattiin ja tunsin oloni epämukavaksi koulussa, kouluni meni penkin alle. Olisin tahtonut opiskella ja jatkaa opiskeluja, mutta koska kiusaaminen teki koulunkäynnistä sietämätöntä ja sinne menemistä vältteli keinolla millä hyvänsä, näkyi kaikki tämä luonnollisesti päättötodistuksessa, jonka johdosta ammattillinen koulutus oli ainoa vaihtoehto. Tiedän, että olisin pystynyt huimasti parempaan, jos olisi saanut edes olla rauhassa. Koulujen jälkeen kun on tavannut vanhoja kiusaajia, he ovat olleet kuin mitään ei olisi koskaan tapahtunut, ehkeivät he edes itse tiedosta, että kiusasivat. En nimittäin tiedostanut sitä itsekään.

Olen nimittäin sanonut takaisin kiusaajilleni ja sortunut myös itse kiusaamiseen (ryhmässä) mukana olemiseen, koska pelkona on ollut omakohtainen kokemus kiusatuksi tulemisesta. Häpeän ja kadun näitä asioita, mutta tilannekohtaisesti veikkaan näin käyvän aika monelle. Olen myös varmasti, jonkun mielestä kiusannut heitä vaikka olen vitsaillut tai yrittänyt pönkittää omaa suosiotani, päästäkseni pois kiusatun asemasta. Lasten kiusaamista voi sentään, jollain tasolla puolustella kypsymättömyydellä, mutta ei se tietenkään ole mikään oikeus kiusasta ketään, tehtyä ei saa tekemättömäksi, mutta tulevaisuutta voi muuttaa jos kirjoitukseni vaikuttaa edes yhteen ihmiseen positiivisesti, oli se sen arvoista.

Kiusaaminen on ketjureaktio, joka aiheuttaa lisää kiusaamista, ongelma joka ei tule koskaan poistumaan. Yksi asia on kuitenki varma, kenenkään ei tarvitsi sitä joutua kokemaan. Jos voisin, pyytäisin anteeksi kaikilta jopa omilta kiusaajiltani.

Kiitos ja kumarrus niille, jotka uskaltavat kiusaamiseen puuttua.

6

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut_nuori_poika

      Minua on kiusattu ala-asteessa. Olin luokan (luultavasti koko koulun) fiksuin tyyppi yhtä samanvertaista luokkatoveriani lukuun ottamatta, ja sitä paitsi melko hyvä urheilussa. Tulos: jos joku voitti minut yhdessä asiassa voitin sen viidessä muussa, ja se tietenkin kismitti heitä. Kun vielä valitin tämän luokkakaverini kanssa kirjojen olevan liian helppoja taisimme vahingossa kutsua kaikkia muita tyhmiksi, joka lisäsi ärsyynnystä minua vastaan.
      Kun jouduin riitaan tämän kyseisen ystäväni kanssa, joka oli luokan suosituin tyyppi, kaikki muut alkoivat sitten kiusata minua, tai siltä ainakin tuntui.
      Mietin joka päivä koulun vaihtamista, mutta joka ilta en oikein ymmärtänyt miksi minun piti "tehdä niin iso juttu" siitä, mitta kouluun mentäessä olin jälleen varma.

      Nyt käyn toista, pienempää koulua kasilla. Luokkani on tosi kiva, varsinkin tytöt, pojat ovat vielä vähän lapsellisia mutta minkäs teet. Luulin kaikkien arpien olevan poissa kunnes eilen huomasin minulla olevan vieläkin kiusaamisesta johtuvia luottamusongelmia: kun muut kaatuivat taaksepäin (se luottamusharjoitus) minun syliini heillä (eikä minulla) ollut mitään ongelmaa, mutta kun oli minun vuoroni en pystynyt kaatumaan, vaan astuin aina taaksepäin, vaikka tiesin 100% varmasti että takanani oleva ottaisi minut kiinni. Tämän uskon johtuvan siitä, että kiusaamisen aikana koin (ja koen vieläkin jos ajattelen sitä) että minut petettiin voimakkaasti.

      Vaikka kiusaaminen useinten johtuu kiusaajan huonovoinnista, minusta tuntuu että olisin voinut välttää sen.

      On siitä ollut hyviäkin vaikutuksia: koska minulle on oltu niin ilkeitä, en koskaan anna itseni olla niin ilkeä muille, ja koska muut harvoin puolustivat minua puolustan nykyään ainakin jos on eri rohkea mieli muita, ja en koskaan aio pettää ystävieni luottamusta kuten minun vanhat luokkakaverini tekivät.

      • Toi on tosi tärkee ja hyväkin juttu kärsimyksissä, että oppii ymmärtäään muita kärsiviä ja välittämään heistä. :)


    • Kiusaamisen syy = Kiusatun pelkuruus.


      Mua kiusattiin joskus. Semmosen päivän ajan. Mutta koska mää en oo uusavuton pelkuri, niin mää tein asialle jotain ja kiusaaminen loppui. Jos joku on niin vitun säälittävä ettei kehtaa pistää kiusaajille vastaan, niin silloin hän on ansainnut kiusaamisen.

      • Aivan niin kuin sinäkin olet ansainnut sen, että sinulla ei ole kavereita ja itsetuntosi sukeltaa usein pohjamudissa...?

        Ei, kiusattu ei ole ansainnut sitä, kuten sinäkään et ole ansainnut tuota. Rikoksesta ei tule koskaan syyttää sen uhria, ei edes silloin, kun "auton ovet jäivät auki" jne...


    • kiusaaminenpois

      Yksi kiusaamisen syistä on se että ajatellaan että lihavien lasten pitäisi laihduttaa. Tehdäänkö kiusaajille selväksi ettei lasta saa kiusata myöskään lihavuuden vuoksi se on väärin, että ratkaisu lihavuudesta johtuvaan kiusaamiseen olisi kiusattavan laihduttaminen, jokainen ymmärtää tämän.

      • Itsestäänselvyys

        mikään syy tai vaiva, ei oikeuta kenenkään kiusaamiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4371
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1530
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      921
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      65
      778
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe